Обмін енергії теплорегуляція

У результаті дисиміляції потенційна енергія поживних речовин витрачається на процесії асиміляції, механічну роботу, а також перет­ворюється у теплову. Відомо, що 1 гжиру при окисленні дає 38,9 кДж (9,3 ккал), вуглеводів і білків - по 17,6 кДж (4,1 ккал). Величину енергії, що виділяється з організму, визначають методами прямої і непрямої калориметрії. „

Тварини є тепло- і холоднокровні. У ссавців і птахів темпе­ратура тіла не змінюється залежно від температури середовища. Вона постійна, тому вони - теплокровні. Плазуни, земноводні, комахи -холоднокровні. У корів температура тіла- 37,5-39,5°С, у коней - 37,5-38,5, у свиней - 38,0-40,0, у собак - 37,5-39,0, у курей - 40,0-42,0°С. Температуру вимірюють у прямій кишці. Відносно стала температура тіла тварин підтримується процесами теплопродукції і тепловіддачі. Важлива роль в утворенні тепла належить м'язам і печінці, а в його віддачі - шкірному покриву.

Під впливом умов зовнішнього середовища механізм теплорегуляції може змінюватися. Це особливо стосується молодняку тварин, який привчають до холоду чи тепла. Загартовування поліпшує апетит, перебіг обмінних процесів, а отже, - сприяє зростанню продуктивності та зміцненню здоров'я тварин.