ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ

Організм існує як єдине ціле завдяки нервовій і гуморальній регуляції. Осгання здійснюється в основному гормонами, які виробляються залозами внутрішньої секреції. Ці залози не мають вивідних проток і свої секрети виділяють безпосередньо в кров, тому їх ще називають ендокріїншіми .До них належать:

Гіпофіз - непарна залоза, яка розміщена біля основи головного мозку. Це центральна залоза, яка узгоджує діяльність всіх інших. Має три частки. Передня виробляє шість гормонів: соматотропний (стимулює ріст тварин), гонадотропний - фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий (впливають на статеві функції), тиреотропний (впливає на роботу щитовидної залози), лактотропний (стимулює роботу молочної залози), адренокортикотропний (меланотропин, який впливає на пігментний обмін). Задня частка виділяє вазопресин (антидіуретичний) і окситоцин. Перший звужує кровоносні судини, посилює зворотне всмоктування в нирках води, а другий впливає на скорочення гладких м'язів, особливо матки, та виділення молока під час доїння.

Епіфіз виробляє гормони, які гальмують діяльність передньої та середньої часток гіпофіза.

Щитовидбиа залоза лежить з боків перших кілець трахеї. Складається з двох часток, які у корів з'єднані перешийком. У залозі виробляються три гормони: тироксин, трийодтиронін і тиреокальцнто-нін. Для їх синтезу потрібний йод. Гормони стимулюють обмін речовин.

Прищитовидні залози виробляють паратиреоідин, який регу­лює кальцієво-фосфорний обмін. При гіпофункції залози виникають тетанічні судороги.

Надниркові залози розміщені біля нирок. Під капсулою розміщені корковий і мозковий шари. Корковий шар має три зони: клубочкова - виробляє мінералокортикоіди, що регулюють обмін води

і солей; пучкова - глюкокортикоіди, які впливають на обмін органічних сполук, і сітчаста ~ статеві гормони. У мозковому шарі виробляються адреналін і нарадреналін, які стимулюють роботу серця, звужують судини (крім судин серця і мозку), розширюють зіницю ока, збільшують кількість цукру в крові, гальмують роботу шлунка і кишківника тощо. Вміст адреналіну в крові різко зростає при емоційних подразненнях.

Підшлункова залоза, крім підшлункового соку, виробляє гормони інсулін та глюкагон, які регулюють вуглеводний обмін (під впливом інсуліну із глюкози утворюється глікоген, глюкагон діс навпаки). При гіпофункції залози виникає цукровий діабет.

Статеві залози; у сім'яниках виробляються андрогени, а в яєчниках - естрогени. Ці гормони стимулюють розвиток статевих органів і вторинних статевих ознак. Клітини жовтого тіла виробляють прогестерон, який впливає на розвиток плода. Тімус - основний орган імунної системи. Крім лімфоцитів, у ньому виробляється гормон тимозин. Він впливає на кровотворення, створення імунітету і вироблення антитіл. Гормони утворюються практично у всіх органах, скеровуючи їх функції. Гормональні препарати широко використо­вуються для лікування хворих тварин, стимуляції обмінних процесів, підвищення продуктивності худоби.