Контрольні запитання

1. Що характерно для залоз внутрішньої секреції?

2. Назвіть гормони, які виробляють різні залози. З.У яких залозах виробляється інсулін і адреналін?

 

4. Як впливає на органи адреналін?

5. Яка функція статевих залоз ?

1.11. НЕРВОВА СИСТЕМА ТА ОРГАНИ ЧУТТІВ

Нервова система побудована з нервових клітин - нейронів та клітин нейроглії. З тіл відростків нейронів побудована сіра речовина головного і спинного мозку, а з відростків нейронів - біла речовина та нерви.

Нервова система регулює роботу окремих органів та організму в цілому, забезпечує зв'язок організму з навколишнім середовищем. Органи нервової системи мають високу збудливість і провідність. Нервову систему за анатомічними ознаками поділяють на центральну (ЦНС) й периферичну, за функціональними - соматичну і вегетативну.

1.11.1. Центральна нервова система (ЦНС)

Органами ЦНС є спинний і головний мозок. В основі їх діяльності лежать рефлекси. При здііісненіїі рефлексу нервовий імпульс передається по певному шляху - рефлекторній дузі. Ділянка тіла, подразнення якої викликає утворення рефлексу, називається рецептивним полем, або рефлексогенною зоною.

Спинний мозок розміщений у хребетному каналі у вигляді білої товстостінної трубки. Він має відділи, які відповідають відділам хребта. У центрі спинного мозку є канал, заповнений спинномозковою рідиною. Канал оточений сірою речовиною, яка має вигляд метелика. Назовні розміщена біла речовина. Спинний мозок огочений трьома оболонками: зовнішня - тверда, середня - павутинна і внутрішня -м'яка (судинна), яка зростається з білою речовиною. У спинному мозку знаходяться нервові центри, які перебувають під контролем головного мозку. Через нього також проводяться імпульси з периферії до різних відділів головного мозку і навпаки.

Головний мозок міститься у черепній коробці і поділяється на ромбоподібний і великий (рис. 1.19).

Рис. 1.19.Головний мозок:

І - спинний мозок; 2 - довгастий мозок; 3 - мозочок; 4 - середній мозок; 5 -

проміжний мозок; 6 - гіпофіз; 7 - кінцевий мозок;

8 - нюхова цибулина; 9 - кора великих півкуль

Ромбоподібний мозок складається з довгастого (знаходяться центри дихання, травлення, роботи серця тощо) та заднього. До заднього належать мозочок, який координує рухи тварин, та мозковий міст.

Великий мозок складається із середнього, проміжного та кінцевого мозку. Кінцевий мозок складається з двох півкуль, зовнішня поверхня яких має назву кори великих півкуль. У корі розміщені вищі центри нервової діяльності.