Вища нервова діяльність

Вчення про вшц}' нервову діяльність створив І. П. Павлов. Вивчаючи процеси травлення, він звернув увагу на те, що в собаки слиновиділення починається ще до того,як їжапотрапляє в її ротову порожнину. Це явище вчений назвав умовними рефлексами. Природжені рефлекси І.П. Павлов назвав безумовними. Він зробив

висновок, що умовні рефлекси - основна форма діяльності кори великих півкуль - набуті.

Безумовні рефлекси - постійні, а умовні - тимчасові. Безумовні рефлекси - видові, а умовні - індивідуальні і т.д. Умовні рефлекси виробляються на основі безумовних, але при цьому умовний подразник повинен діяти трохи раніше, ніж безумовний. Умовні рефлекси легко виробляються на певний час, режим дня тощо.

У корі мозку поряд із процесами збудження відбуваються і процеси гальмування. Це значить, що в організмі умовні рефлекси не лише утворюються, але й гальмуються, тобто зникають, що має важливе біологічне значення.

У тварин умовні рефлекси виробляються неоднаково. Кожна тварина по-своєму реагує на зовнішні подразнення, по-різному піддається навчанню тощо. Це залежить від типу нервової системи, їх класифікація за І.П. Павловим збігається з класифікацією темпе­раментів за Гіппократом. Розрізняють чотири типи нервової системи: сильний урівноважений рухливий (сангвінік); сильний неврівнова-жений рухливий (холерик); сильний урівноважений інертний (флегматик) і слабкий тип з повільними процесами збудження і гальмування (меланхолік). Бажаними для стада є тварини сильного урівноваженого типу. Такі тварини лагідні та спокійні.

1.11.5. Поведінка тварин

Наука про поведінку називається етологією. В основі поведінки тварин лежить функціональний стан нервово-гуморальної системи. Знання про поведінку тварин потрібні людям для приручення, раціо­нального використання тварин і підвищення їхньої продуктивності.

Розрізняють такі форми поведінки: батьківська, травна, статева, захисна, стадна, адаптивна, конкуруюча та і'н. В основі поведінки лежить інстинкт - система з безумовних рефлексів. Зрозуміло, що в процесі життя на інстинктивну поведінку нашаровується багато умовних рефлексів. На її формування також впливає тип нервової системи, навчання тварин.

1.11.6. Органи чуттів (аналізатори)

Лштіштори становлять частину нервової системи. Завдяки цим органам тварини сприймають вплив різних подразників. Аналізаторам властива висока чутливість та адаптація -

пристосування до дії подразника. Кожний рецептор сприймає лише певний (адекватний) подразник.

Аналізатори складаються з трьох частин: рецептора, який сприймає подразнення; доцентрового шляху (нерва), по якому імпульси передаються до ЦНС; нервового центру, де нервове збудження сприймається та аналізується і виникає певне відчуття.

До аналізаторів належать:

Зоровий, який служить для сприймання освітленості предметів, їхньої форми, розміру, кольору, відстані до предмета тощо. Периферичний відділ зорового аналізатора представлений оком (рис. 1.20). Воно складається з очного яблука (оболонки і світло-заломлюючі середовища) та допоміжних захисних пристосувань (повіки, вії, слізні залози, м'язи, кон'юнктива, периорбіта, орбіта).

Рис. 1.20. Схема будови очного яблука:

І- край повік; 2 - кон'юнктива; 3 - рогівка; 4 - білкова оболонка; 5 - судинна

оболонка; 6 - райдужна оболонка; 7 - зіниця ока; 8 - сітківка; 9 - зоровий

нерв; ! 0 - передня камера ока; 11 - кришталик; 12 - склоподібне тіло

Доцентровим шляхом аналізатора є зоровий нерв, який несе імпульси до зорового центру головного мозку.

Для ока властиві: адаптація - пристосування до сили світла; акомодація - чітке бачення предметів на різній відстані; бінокулярний зір - розглядання предмета двома очима; кольоровий зір - здатність розрізняти кольори тощо.

Слуховий та рівноваги, завдяки яким тварини сприймають та аналізують різноманітні звукові коливання й зміни положення тіла в

просторі. Периферична частина органа слуху знаходиться у вусі, яке мас три частини: зовнішнє, середнє і внутрішнє.

Зпукосприймаючий апарат - кортіїв орган, розміщений у внутрішньому вусі (у завитці). Слухова чутливість у різних видів тварин неоднакова і коливається від 16 до 20000 Гц. У переддвер"ї та півколових каналах внутрішнього вуха міститься аналізатор рівноваги (вестибулярний апарат). Імпульси від цих аналізаторів надходять по слуховому нерву до мозку.

Нюховий - сприймає молекули пахучих речовин. Його рецеп­тори розміщені в слизовій оболонці верхньої частини носової порож­нини. Аналізатор має велику здатність до адаптації. Рецепторами смакового аналізатора є смакові цибулини, які розміщені в смакових сосочках язика. Клітини аналізатора збуджуються речовинами, розчиненими у воді. За допомогою смакових цибулин тварини розріз­няють солодке, солоне, кисле, гірке. Аналізатор тісно зв'язаний з орга­нами травлення, захворювання яких знижують смакову чутливість.

Периферична частина шкірного аналізатора представлена чутливими нервовими закінченнями (рецепторами), які розміщені в товщі шкіри і здатні сприймати подразнення від дотику, тиску (тактильна чутливість), температурні подразнення та ті, що пов'язані з відчуттям болю. Шкірний аналізатор відіграє важливу роль у житті тварин, оскільки завдяки йому тварина найбільше сприймає зовнішній світ і відповідно реагує на ці подразники.

Руховий аналізатор (м'язово-суглобове відчуття) дає тварині уявлення про положення тіла в просторі.

Внутрішні аналізатори (інтерорецептори) посилюють у ЦНС сигнали про стан внутрішніх органів. Завдяки роботі цих аналізаторів регулюється робота органів, підтримується гомеостаз (сталість складу і властивостей внутрішнього середовища) організму.

Нервові центри всіх аналізаторів взаємозв'язані між собою, а тому збудження одного з них впливає на роботу іншого. У результаті такої взаємодії здійснюються складні акти поведінки тварин.

Контрольні запитання

1.3 чого побудована нервова система?

2.3 яких відділів складається нервова система?

3.3 чого побудована біла і сіра речовини мозку?

4. Назвіть оболонки мозку.

5. Назвіть відділи головного мозку.

6. На які частини поділяється вегетативна нервова система?

7.-Яка різниця між умовними і безумовними рефлексами?

8. Що вивчає етологія і яке її значення?

9. Яке значення аналізаторів?

10. Назвіть три частини аналізаторів.

І І. Як побудований зоровий аналізатор?

12. Яка роль слухового аналізатора?

13. Чим подразнюються чутливі клітини нюхового і смакового аналізаторів?

14. Яке значення шкірного та внутрішнього аналізаторів?