Методи вивчення мінливості

Жодна ознака чи властивість організму не розвивається без впливу спадковості й середовища. Межа ' реагування зумовлена спадковими особливостями організму, тобто його генотип. Організм реагує на впливи навколишнього середовища фізичними, біохімічними і морфологічними змінами. Ці зміни виявляються у кількісних (жива маса, надій молока, настриг вовни тощо) і якісних (набір горошин, зміна форми гребеня та ін.) показниках.

Як кількісні, так і якісні види мінливості пов'язані між собою. Тому для вивчення мінливості використовують поняття корелягивноі' мінливості, яка виражається відповідним коефіцієнтом.

Кореляція - це співвідношення або взаємозалежність між окремими частинами, ознаками і функціями організму, яка полягає в тому, що зміна однієї частини або функції веде до зміни іншої, пов'язаної з нею. Наприклад, зв'язок між величиною добового надою і процентом жиру в молоці весь час змінюється, тому що ступінь мінливості цих ознак різний.

Кореляційний зв'язок може бути додатним і від'ємним.

Знання корелятивної мінливості та ступня взаємодії залежності ознак має велике значення під час проведення племінної роботи з тваринами. Для характеристики явищ мінливості й спадковості існує спеціальна наука - біометрія, яка вивчає методи обробки статистичних даних.