Хромосомна теорія спадковості

Всі хромосоми клітин тіла жіночих особин однаково парні. У чоловічих особин хромосоми однієї пари не схожі одна на одну. Тому несхожу пару хромосом у самки і самця названо статевою, а схожу -автономною. Статеві хромосоми жіночих особин позначають латинськими літерами XX, а чоловічих XV. З кожної пари хромосом при сперматогенезі внаслідок редукційного поділу до кожної клітини потрапляє тільки одна хромосома. У результаті цього спермії бувають двох типів з X- та У-хромосомами. Яйцеклітини одержують тільки А-хромосому. У результаті запліднення яйцеклітини спермієм з А'-хромосомою (XX) потомок буде мати жіночу стать, а спермієм з У-хромосомою (ХУ) - чоловічу. Співвідношення статей у потомстві людини і тварин становить 1:1.

У птахів і метеликів самки мають різні хромосоми (ХУ), а самці - однакові (XX). Стать тварини, у якої гамети однакові (XX), називаються гомогаметною, а з різними (ХУ) - гетерогаметною.

Механізм успадкування статі є доказом ролі хромосом у пере­дачі ознак і особливостей від батьківського організму до потомства.