Контрольні запитання

 
жіночі статеві

1. Поняття дигібридного схрещування.

2. Про що свідчить третій закон Менделя?

3. Якими літерами позначаються чоловічі і

хромосоми?

4. Яка роль хромосом у спадкуванні статі?


2.4. МУТАЦІЙНА МІНЛИВІСТЬ

Мутації можуть бути корисними, шкідливими і нейтральними. Більшість мутацій знижують життєздатність, викликають різні ненормальності й дуже рідко бувають корисними. Вони виникають стрибкоподібно, без переходу від однієї ознаки до другої і рідко є домінантними. Більшістю вони рецесивні, а тому проявляються в потомстві не відразу, а через декілька поколінь після переходу в гомозиготний стан.

До мутації належать: поліплоїдія, гетероплоїдія, перебудова хромосом тощо.

Поліплоїдія - кратне збільшення числа хромосом, яке спостерігається в основному в рослині. Причиною є фактори, що гальмують поділ клітин, не затримуючи поділ ядер, наприклад, низька температура, колхіцин тощо. Внаслідок цього відбувається подвоєння і потроєння набору хромосом та збільшення розміру клітин і самої рослини.

Гетероплоїдія характеризується тим, що в клітинах нормальний дигілоїдний набір хромосом збільшений чи зменшений на одну - дві хромосоми. Особини, що мають одну зайву хромосому (2п +1), називається трисомиками, а без неї (2п-1) - моносомиками.

Хромосомна перебудова (аберація) виникає внаслідок порушення структури хромосом при поділі клітин або внаслідок дії фізичних й хімічних факторів. Залежно від характеру хромосомної перебудови у них розрізняють: нестачу (кінцева частина хромосоми губиться і хромосома укорочується); делецію (втрата ділянки хромосоми, але не кінцевої, а середньої) - в обох випадках при великій нестачі ділянки хромосом організми гинуть, а при малій - зберігають життя, якщо перша хромосома нормальна; дублікацію (подвоєння якої-небудь ділянки хромосоми з появою якоїсь нової ознаки); інверсію, або перетворення (відірвана частина хромосоми знову прикріплюється до місця розриву, іде іншим кінцем, внаслідок чого змінюється послідовність генів в хромосомі); транслоксщію (взаємний обмін частинами негомологічних хромосом); фрагментацію (розпад хромосом на частини) і точкові або генні мутації (зміна однієї точки місця або локуса хромосоми). Мутагенними факторами можуть стати радіація, зміна температури, хімічні речовини тощо.