Періоди індивідуального розвитку тварин

індивідуальний розвиток тварин поділяють на два основних періоди: внутрішньоугробний (ембріональний) та післяутробний (постембріональний).


Період внутрішньоутробного розвиткуорганізму починається з моменту запліднення яйцеклітини й утворення зиготи і закінчується народженням особин. Він має три підперіоди: зародковий, передплідний та плідний.

У зародковий підперіодподіляється зигота, формуються основні органи і тканини, утворюється зародок. У передплідний підперіод інтенсифікується процес диференціювання і формуються основні морфологічні породні ознаки. У плідний підперіод інтенсивно збільшується маса тіла, відбуваються фізіологічні та морфологічні зміни, завершується диференціювання тканин і органів, утворюється плід. У процесі інтенсивність росту живої маси тварин у різні періоди неоднакова - в ембріональний вона набагато більша, ніж у постембріональний.

Тривалість підперіодів і періоду ембріонального розвитку зумовлена спадково й у різних сільськогосподарських тварин значно варіює. Наприклад, у верблюдиць вагітність у середньому триває 390 днів, ослиць - 360, кобил - 340, великої рогатої худоби - 280, овець і кіз - 150, свиней - 115, кролиць - 30 днів. Тривалість внутрішньоутробного розвитку може коливатися в невеликих межах і залежить від породи, умов годівлі й утримання самок, вгодованості та стану їхнього здоров'я.

Спадково зумовлена також величина живої маси новонародже­них. Так, лоша важить.40-60 кг, теля - 25-40, ягня - 3-5, порося -1-1,5 кг, кроленя - 45-55 г. Жива маса залежить від виду, породи, статі, умов годівлі та живої маси матері у період вагітності. Самці при народженні важчі, ніж самки, на 10-20 %.

Шсляутробний (постембріональний) період триває від народ­ження тварини до кінця її життя. Він поділяється на п'ять підперіодів: иовонародженості, молочний, статевого дозрівання, господарської зрілості й старіння.

Підперіод новонародженості починається з переходу від внутрішньоутробного до післяутробного розвитку. В цей час відбу­вається адаптація (пристосування) організму новонародженого до нових умов існування, становлення функцій кровотворення, терморегуляції, сечовиділення, змінюється характер дихання та інших функцій організму. Під дією зовнішніх чинників виробляються умовні рефлекси. Підперіод новонародженості триває 1,5-2 тижні. У цей час основним кормом є спочатку молозиво, а потім молоко матері.

Молочний підперіод триває кілька місяців - до відлучення молодняку від матерів або припинення випоювання йому молока для


поросят - до 2 міс, ягнят - 3,5-4, телят - 5-6, лошат - 6-8 міс. У цей час іварин поступово привчають до поїдання рослинних кормів, що сприяє посиленому розвитку органів травної системи.

Підперіод статевого дозріваннятриває доти, поки тварини не стануть здатними до розмноження, тобто коли досягнуть статевої зрілості. Вік настання статевої зрілості та першого парування у свиней у 4-6 міс, овець і кіз - 5-8, великої рогатої худоби - 6-9, коней -15-18 міс, тобто значно раніше, ніж закінчується ріст та загальний розвиток організму.

Підперіод господарської зрілості охоплює час виробничого використання тварин, розквіту їхньої функціональної діяльності, максимальної продуктивності та відтворної здатності. Він настає у свиней у 2-3 роки, овець і кіз - 2—4, великої рогатої худоби - 5-6, коней - у 6-7 років. Тривалість цього підперіоду залежить від умов годівлі, догляду, утримання та використання тварин.

Підперіод старіння характеризується зниженням інтенсивності обміну речовин, відтворної здатності, продуктивності, поступовим згасанням функціональної діяльності організму. В період старіння утримання тварин стає збитковим і їх вибраковують, тому строк використання останніх коротший, ніж тривалість життя. Так, для свиней він становить 4-5 років (тривалість житія - 15-20), овець -6-8 (10-15), великої рогатої худоби - 10-12 (20-25), коней - 18-20 (35-40 років).

Тривалість життя та використання тварин пов'язані з породни­ми, індивідуальними, продуктивними і племінними якостями, що значною мірою залежать від їхніх спадкових особливостей. При цьому необхідно пам'ятати, що повноцінна збалансована годівля, раціональ­ний режим догляду та утримання сприяють подовженню періоду господарського використання тварин.