Будова мікроскопа

Око людини влаштоване так, що роздивитися предмет, якщо його розміри менше 0,1 мм неможливо. Тим часом в природі існує безліч об'єктів, значно менших за розміром. Це різні мікроорганізми, клітки рослинних і тваринних тканин, елементи структури речовин і багато що інше. При вивченні подібних об'єктів людині допомагає мікроскоп - оптичний прилад, що дає сильно збільшене зображення предметів, не видимих оком (рис. 2.15). Про призначення приладу говорить і його назва, складена з двох грецьких слів: шікгоз - малий, маленький, зкорео - дивлюся.

Рис. 2.15. Будова мікроскопа:

2 - окуляр; 3 - призма; 4 - об'єктив; 5 - предметний столик; 6 - препарат; 7 - конденсор; 8,10- діафрагма; 9 - дзеркало; 11 - лінза; 12 - лампа


Є дані, що близько 1590 р. прилад типу мікроскопа був створений в Нідерландах 3. Янсеном. Досконаліший прилад, в якому можна знайти риси сучасного мікроскопа, сконструював в 1665 р. відомий англійський фізик Р. Гук. Розглядаючи під мікроскопом тонкі зрізи рослинних і тваринних тканин, він відкрив клітинну будову організмів. А в 1673-1677 рр. в Нідерландах А. Лєвенгук за допомогою мікроскопа відкрив не відомий раніше людям світ мікроорганізмів.

У процесі користування мікроскопом досліджуваний предмет (препарат, зразок, біологічний об'єкт) поміщають на наочному столи­ку. Над столиком розташовують пристрій, у якому змонтовані лінзи об'єктива і тубус, - грубка з окулярами, спостережуваний об'єкт за допомогою системи, що складається з лампи, похилого дзеркала і лін­зи. Об'єктив збирає проміння, розсіяне предметом, і утворює збільше­не зображення предмета, яке можна розглядати за допомогою окуляра. Збільшення мікроскопа залежить від фокусних відстаней об'єктива і окуляра. Оптичний мікроскоп може збільшувати в 2000 разів.

Для настройки оптичної системи і фокусування зображення мікроскоп забезпечений спеціальними регулювальними гвинтами. Обертаючи їх, можна досягти найбільшої чіткості зображення, а такожміняти ступінь збільшення.