Будова скелета

Скелет складається з Кісток, хрящів і зв'язок. Він є опорою тіла, утворює його порожнини. У кістках накопичуються мінеральні солі і знаходиться жовтий і червоний кістковий мозок. Кістки за формою поділяються на трубчасті, короткі та плоскі. Вони дуже тверді, міцні і пружні, що досягається за рахунок з'єднання білка осеїну (30-33%) з мінеральними солями (67-70%). У кожній кістці розрізняють окістя, кісткову речовину (компактну і губчасту), суглобовий хрящ, судини, нерви. У губчастій речовині розміщений червоний і жовтий кістковий мозок. У червоному мозку утворюються клітини крові, а жовтий є депо жиру. Скелет поділяється на осьовий і периферичний. До осьового належать скелет голови (череп) і тулуба, а до периферичного – скелет кінцівок (рис. 1.2). .

Рис. 1.2. Скелет коня:

1 - череп; 2 - шийні хребці; 3 - грудні хребці; 4 - поперек; 5 - крижова кістка; 6 - хвостові хребці; 7 - клубова кістка таза; 8 - сідничний горб; 9 - маклак; 10 - стегно; і 1 - кістки гомілки; 12 - скакальний суглоб (заплюсна); 13 - кістки плюсни; 14, 22 - путові кістки (бабка); 15, 23 - вінцеві кістки; 16, 24 - копитні кістки; 17 - лопатка; 18 - плечова кістка; 19 - кістки перед­пліччя; 20 - кістки зап'ястя; 21 - кістки п'ястя; 25 - ребра; 26 - грудна кістка

Скелет тулуба - це хребетний стовп і трудна клітка. Хребетний стовп (хребет) поділяється на шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий відділи.

Хребет складається з непарних кісток - хребців (рис. 1.3).

У кожному хребці розрізняють тіло з головкою і ямкою, дужку, хребетний отвір і відростки: парні - суглобові (передні і задні), поперечнореберні і непарний - остистий. Отвори всіх хребців утворюють хребетний канал, в якому розміщений спинний мозок.

Шийний відділ у всіх тварин налічує сім хребців. Перший хребець (аглант) нагадує широке кільце. Назва другого - епістрофей. Він видовженої форми, замість головки має зубоподібний відросток, а замість остистого відростка - гребінь. Решта хребців - типові.

Грудний відділ (грудні хребці, ребра, грудна кістка) у тварин різних видів складається з різної кількості грудних хребців: у корови -13, у свині-14, у коня—18.

І - тіло хребця; 2 - поперечнореберний відросток; 3 - остистий відросток; 4 - суглобові відростки; 5 - дужка хребця

Ці хребці мають суглобові поверхні для з'єднання з ребрами і добре розвинуті остисті відростки. Ребра - це парні кістки тулуба; їх стільки ж, як і хребців. Перші 8 пар ребер за допомогою реберних хря­щів з'єднуються з грудною кісткою (справжні), а решта (несправжні) з'єднуються між собою реберними хрящами і утворюють реберну дугу. На верхньому кінці ребра є головка, шийка і горбик.

Грудна кістка складається із сегментів, має рукоятку (передній кінець), тіло і мечоподібний хрящ, що виступає назад. Разом хребці, ребра та грудна кістка утворюють грудну клітку, в якій розміщуються серце й легені.

Поперекові хребці мають добре розвинені поперечнореберні відростки. У жуйних і коней їх по шість, у свиней - сім.

Крижові хребці зростаються між собою і утворюють крижову кістку, що є основою задніх кінцівок. У жуйних і коней крижова кістка утворена п'ятьма хребцями, у свиней - чотирма.

Хвіст - найбільш рухомий відділ. У великої рогатої худоби він утворений 18-20 хребцями, у коня - 17-19, у свині - 20-23. Тіла перших хребців знизу мають гемальні дуги, в яких проходить хвостова артерія.

Череп складається в основному з плоских кісток. У ньому роз­поділяють мозковий і лицьовий відділи без чіткої межі між ними. Кістки мозкового відділу формують черепну коробку, де розміщується го­ловний мозок. До мозкового відділу черепа належать чотири непарні -потилична, клиноподібна, решітчаста (ґратчаста), міжгім'яна і три парні кісгки - скронева (вискова), тім'яна та лобна. До лицьового відділу належать дві непарні кістки - під'язикова і леміш (сошник) та дев'ять парних - верхньо- і нижньощелепна, носова, різцева, слізна, вилична, носові раковини (верхня і нижня), піднебінна, крилоподібна. Ці кістки утворюють носову і ротову порожнини. Деякі кістки черепа мають пазухи - лобну, верхньощелепну (гайморову) та клинопіднебінну, заповнені повітрям.

Периферичний скелет (рис. 1.4, 1.5) - скелет передньої (груд­ної) і задньої (тазової) кінцівок. У скелеті кінцівок розрізняють пояс і скелет вільних кінцівок.

Рис.1.4. Скелет грудної кінцівки:

1 - лопатка; 2 - плечова кістка;

З - ліктьова кістка; 4 - променева

кістка; 5 - кістки зап'ястя; 6 -- кістки

п'ястя; 7 - сезамоподібні кістки;

8 - путова кістка; 9 - вінцева кістка; 10

- копитна кістка

Рисі.5. Скелет тазової кінцівки:

1 - кістка таза; 2 - стегнова кістка; З - колінна чашка; 4 -великогомілкова кістка; 5 - кістка заплесни; 6 - кістка плесни; 7 - сезамоподібні кістки; 8 - путова кістка; 9 - вінцева кістка; 10 - копитна кістка

Скелет передніх кінцівок складається з лопатки (кістка пояса), плечової кістки, кісток передпліччя (променева і ліктьова), зап'ястя, п'ястя і фаланг пальців: путова, вінцева, ратицева (у жуйних і свиней) або копитна (у коней). У коней є один палець, у жуйних - два основні і два недорозвинені, у свиней - чотири.

Задня кінцівка складається з трьох плоских кісток (клубова, сіднична і лобкова), що зрослися між собою в тазовій западині. Вони утворюють парні безіменні кістки, які з'єднуються швом і утворюють тазову кістку - кістку пояса. Разом з крижовою кісткою й першими хвостовими хребцями вона утворює тазову порожнину. Скелет вільної задньої кінцівки складається із стегнової кістки, кісток гомілки (велико- і малогомілкова), заплесни, плесни і фаланг пальців.