Транспортування сперми

Звичайно із станції штучного осіменіння сперму плідників доставляють в господарства на пункт автотранспортом, а також авіа і залізничним транспортом.

Основні вимоги до транспортування сперми в термосах і місткостях - оберігати останні від трясіння, не допускати пошкод­ження і порушення температурного режиму. Доставка сперми повинна здійснюватися в найкоротші терміни. Разом із спермою в господарство направляють ордер-накладну (два екземпляри, один повертають на станцію) з вказівкою її якості. Під час транспортування залізницею або літаком термоси, упаковки із спермою пломбують і етикетують з вказівкою місця призначення і адреси відправника.

Сперму биків і баранів-плідників при температурі зберігання 0-5° перевозять у широкогорлих харчових або пластмасових термосах. Поліетиленовий термос - двостінна посудина з поліетилену з порошково-повітряною термоізоляцією, місткість його - 3,7 л, темпе­ратура 2-4° підтримується в ньому протягом 72 годин. Пробірки, ампули, флакони із спермою кладуть у вату або спеціальні поролонові амортизації, які з ордером помішують в прозорі поліетиленові мішечки і запаюють. Потім кладуть їх на лід термоса і зверху кладуть невелику кількість льоду або снігу, температура якого 0° (лід або сніг, узятий з двору під час сильних морозів, необхідно потримати в приміщенні до початку танення і перевірити температуру термометром). При температурі нижче 0° спермії гинуть.

Під час транспортування сперми взимку слід враховувати, щоб навколишня температура повітря була не нижче-5°. Якщо вона нижча, то вживають заходів для утеплення термоса (повстяний або ватяний чохол).

Розбавлену сперму кнурів транспортують в термосах різних типів ("Харків ТС-3", поролоновий термос або побутові сумки-холодильники). Під час транспортування сперми кнура в умовах 10-20° колби (пляшки) шільно закривають пергаментним папером або целофаном (закріплюють на шийці гумовим кільцем) і поміщають, в термос. Після доставки її на місце необхідно зняти з колби гумове кільце і зберігати сперму не герметично закритою.


Сперму жеребців після розбавлення транспортують при температурі 0-5° у банках (50-100 мл) або флаконах з-під антибіотиків з притертими пробками, фіксуючи їх гумовим кільцем, і занурюють у термос з льодом. Головна умова при транспортуванні замороженої сперми - підтримування постійної температури.

Для перевезення сперми в рідкому азоті (-196°) застосовують спеціальні сталеві двостінні судини з вакуумно-порошковою або вакуумною багатошаровою ізоляцією.

Санітарио-гігієиічіи умови при перевезенні сперми включають заходи профілактики інфекційних хвороб. Інструменти, термоси і посуд, що відправляються станцією і призначені для використовування на пункті, після знезараження на місці повертають на станцію, де їх знов піддають стерилізації. Особливо за цим треба стежити під час обслуговування неблагополучних щодо інфекційних хвороб госпо­дарств (вібріоз, трихомоноз та ін.); у даному випадку знезараження проводять у відособленому приміщенні; м'який пакувальний матеріал (папір, стружку та ін.) негайно спалюють. Контроль за цим здійснює ветеринарний персонал.