ШТУЧНЕ ОСІМЕНІННЯ САМОК

Штучне осіменіння - ефективний метод швидкого вдоско­налення породних і продуктивних якостей тварин. Його застосування сприяє інтенсивному відтворенню стада. Розробка та впровадження в практику тваринництва методу штучного осіменіння і трансплантації зародків стало можливим після детального вивчення анатомічної будови й особливостей фізіології і розмноження самців і самок.

Під час штучного осіменіння сперму від самця беруть на штучну вагіну, розбавляють спеціальними розріджувачами, потім вводять її самці (без парування із самцем) за допомогою механічних пристосувань. Розбавлена сперма тривалий час може зберігатися при дуже низьких температурах (мінус 196° у скрапленому азоті), де спермії не втрачають своєї запліднювальної здатності. Розбавленою


спермою цінного в племінному відношенні самця можна осіменити значно більше самок, ніж при природному паруванні, ідо мас й економічне значення. Штучне осіменіння мас велике значення у боротьбі із заразними захворюваннями, що передаються під час парування (трихоманоз, вібріон (кампілобактеріоз), бруцельоз тощо).

Успіх штучного осіменіння залежить від ряду факторів: своєчасне осіменіння тварин, дотримання технології осіменіння, висока якість сперми, недопущення інфікування статевих шляхів самки через сперхму та інструменти, правильне поводження з тваринами та ін. Спеціальні дослідження переконливо свідчать про фізіологічну і економічну доцільність осіменіння тварин у перший -другий місяць після отелення. Перед осіменінням слід вивчити стан органів розмноження. Осіменяти треба тварин з нормальною функцією органів розмноження. Пропускати статеві цикли недоцільно, оскільки це призводить до функціональних порушень статевих органів.