Трансплантація ембріонів

Трансплантація ембріонів - це вилучення їх з яйцепроводів або матки однієї тварини (самка-донор) і пересадка в яйцепровід або матку іншої тварини (самка-реципієнт), яка перебуває в тій самій фазі статевого циклу, що й донор. У подальшому ембріон розвивається в організмі реципієнта. Теля-трансплантант успадковує тільки генетичні якості батька і матері-донора, реципієнт не впливає на розвиток спадкових задатків плода.

Трансплантація ембріонів - прогресивний напрям прискореного відтворення поголів'я, який має можливість вирішувати такі завдання: інтенсивне використання генетичного потенціалу корів-рекордисток, прискорення створення високопродуктивних родин та ліній, одержання двійнят шляхом пересадки двох ембріонів одному реципієнту, створення банку ембріонів від тварин способом глибокого їх заморожування (кріоконсервації), збереження генетичних ресурсів нечисленних і зникаючих порід, спрощення транспортування живого матеріалу (ембріонів) у різні регіони земної кулі.

Для одержання ембріонів у виробничих умовах застосовують нехіруртічний метод, тобто вимивання їх з матки за допомогою спеціальних інструментів і живильних середовищ. Уводять ембріони реципієнтам спеціальним катетером через шийку матки. Здебільшого від одного донора одержують за одне вимивання від трьох до десяти придатних для трансплантації ембріонів. Вимивання проводять


3-4 рази на рік, тільність настає у 40-50% реципієнтів, тобто поки реально можна розрахувати на одержання до десяти телят-трансплан-татів за рік від одного донора. Для порівняння зазначимо, що від 100 корів, при належній організації штучного осіменіння, одержують лише 90-100 телят. Переваги ембріопересадок очевидна.

Як реципієнтів використовують переважно фізіологічно здорових тварин, що не становлять племінної цінності, але які відповідають вимогам стандартів за розвитком і живою масою.

Наприклад, телиці придатні для трансплантації у віці 16-18 міс. живою масою 360-380 кг при добре виражених ознаках статевої охоти. Останнім часом станції із штучного осіменіння тварин Канади, США, Франції, Великої Британії, Німеччини на 70-75 % комплектують бугаями-плідниками, одержаними методом трансплантації від видатних за молочною продуктивністю корів із надоєм 8000-10 000 кг молока за рік.

Застосовують також метод мікрохірургічного поділу ембріонів із метою одержання однояйцевих близнят - двійнят, що дає змогу набагато раціональніше використовувати генофонд видатних плідників і маток. Метод поділу ембріонів на окремі бластомери з наступною пересадкою їх реципієнтам збільшує вихід телят при трансплантації в два рази, що значно підвищує її економічну ефективність. Крім того, монозиготні близнята є цінним матеріалом для розв'язання багатьох генетичних і селекційних питань.

Генна інженерія - нова прикладна гілка молекулярної біології та генетики, застосування якої у тваринництві створює реальну основу для одержання бажаних форм тварин із зміненою спадковістю, молекулярною реконструкцією організму. Цього можна досягти планомірною дією на фізіологічні процеси відтворної функції за допомогою зоотехнічних і біотехнологічних заходів й оптимально управляти технологією та організацію процесів відтворення поголів'я.