Осіменіння корів і телиць

Осіменіння - це введення сперми у статеві іиляхи самки. Воно буває природним (при статевому акті) і штучним (за допомогою спеціальних інструментів). Осіменяють тварин на пунктах штучного осіменіння. Існує декілька способів осіменіння великої рогатої худоби: візо-, мано-, ректо- та епі-цервікальний. При всіх методах осіменіння доза нерозбавленої сперми - 0,5 мл, а розбавленої - Кіл (2-5 млн. активних сперміїв).


Найбільш застарілий і малоефективний спосіб - візо-церсі-капьпий. Його перевага - простота і швидке оволодіння ним. Недоліком є те, що для кожного осіменіння необхідно готувати інструменти. Крім того, введення піхвового дзеркала подразнює статеві шляхи, викликаючи атонію матки. Це знижує заплідненість. Крім того, статеві органи самки забруднюються різною мікрофлорою. Підготовлене піхвове дзеркало зволожують фізрочином і в закритому стані вводять у піхву. Після розкриття дзеркала його просовують до шийки матки, яку знаходять між лопастями дзеркала. В отвір каналу шийки вводять відігнутий вниз кінець шприца - катетера зі спермою, злегка прокручуючи його на глибину 3-5 см і повільно вводять сперму. Ефективність цього способу - 50-60 % від першого осіменіння

Ректо-цервікальчиіі спосіб має ряд переваг: створюється мож­ливість контролю за станом статевих органів, усувається подразнення піхви, використовуються одноразові інструменти, а основне - внаслі­док масажу внутрішніх статевих органів посилюється скоротлива ді­яльність матки. Це сприяє просуванню сперміїв і поліпшенню заплід-нюваності. Ефективність - 70-75 % у результаті першого осіменіння.

Після підготовки великим і вказівним пальцями однієї руки розкривають статеві губи, а другою рукою вводять катетер у піхву, спрямовуючи його догори - до шийки матки. Руку в поліетиленовій рукавичці зволожують теплою мильною водою і вводять у пряму киш­ку, видаляючи калові маси. Після дослідження і масажу матки і яєчни­ків, шийку матки фіксують вказівним і безіменним пальцями. Великим пальцем промацують її отвір. Переконавшись, що катетер потрапив в отвір каналу шинки матки, легкими рухами, щоб не травмувати слизові оболонки, шийку матки натягують на катетер до тих нір, поки середнім пальцем не промацується його кінець у тілі матки. Після цього катетер висувається приблизно на 1 см і вводиться сперма. Бажано промасажувати клітор. Цей метод потребує високої квалі­фікації техніка штучного осіменіння.

Маио-цервікальтш спосіб не с складним щодо техніки виконання, але при введенні руки та інструментів травмуються слизові оболонки піхви і забруднюються статеві органи самки мікрофлорою. Навівши туалет зовнішніх статевих органів тварин, руку в поліетиле­новій рукавичці обережно вводять у піхву. Відшуковують піхвову частину матки, роблять її масаж, знімають слиз. Привиймають руку, в яку вздовж вказівного і великого пальця вставляють катетер з ампулою, наповненою спермою. Під контролем вказівного пальця катетер вводять у шийку матки на глибину 1,5-2 см. Після додаткового


масажу шийки матки і склепіння піхви катетер просовують на глибину до 6 см. Припіднімаьоть ампулу на 2-3 см догори, стискують і видавлюють сперму в канал шийки матки. Використану ампулу кладуть на дно піхви і ще раз роблять масаж шийки матки і клітора. Ефективність цього способу - 65-70 % від першого осіменіння. Цим способом не можна осіменяти телиць.

Епі-цервікальним методом осіменяють телиць. Він найпро­стіший і найбільш ефективний - 80-98% від першого осіменіння.

Після наведення туалету вульви, проводять масаж клітора і в підготовлений одноразовий катетер (45 см) з ампулою набирають сперму. Після цього катетер вводиться у піхву до шийки матки, під натугою фіксується між великим і вказівним пальцями, а безіменним і мізинцем притискається до сідничного горба. Потім знімається ампула з катетера і послаблюється його фіксація. Внаслідок цього катетер відходить трохи назад (на скільки його виштовхує матка). Другою рукою повторно робиться масаж клітора до специфічного звуку всмоктування сперми маткою. Катетер виймають з піхви і ще трохи масажують клітор. Останнім часом рекомендують цим способом осіменяти і корів.

При штучному осіменінні необхідно дотримуватися всіх вете­ринарно-санітарних правил: пункти штучного осіменіння мають бути огородженими, сухими, чистими, світлими і теплими. При вході на пункт обладнують дезкилимок, змочений 1-2% розчином Ь'аОН. Технік штучного осіменіння повинен працювати в чистому білому ха­латі з чистими руками і з продезінфікованими інструментами, викорис­товуючи: якісну сперму.

Перед осіменінням зовнішні статеві органи самок обмивають теплою водою або слабким розчином фурациліну і витирають стериль­ною салфеткою. Корисним є масаж матки через пряму кишку перед осіменінням.

Велике значення має вибір оптимального часу осіменіння самок. При нормальному перебігу родів і післяродового періоду статева охота у корів настає через 3-4 тижні після розтелу й триває 12-18 годин. Візуально охоту в тварин визначають, спостерігаючи за їх поведінкою (занепокоєння, мукання, вигинання спини, погіршення апетиту, зменшення кількості молока тощо). При огляді тварин виявляють ознаки тічки (набрякання і почервоніння зовнішніх статевих органів, витікання із каналу шийки матки спочатку прозорого, а потім каламутного слизу тощо). Більш надійним методом визначення охоти і оптимального часу осіменіння є використання бугаїв-пробників.


У кобил охоту виявляють, починаючи з п'ятого дня після жереблення, за допомогою жеребця-пробника. Жеребця підводять на довгих поводах спочатку до голови кобили, а потім (якщо вона стоїть спокійно) - до крупа. Під час охоти кобила ірже, виявляє неспокій, поривається до інших коней.

У свиней охоту визначають за загальним неспокоєм, втратою апетиту, потягом до кнура, стрибками на свиней і за проявом рефлексу нерухомості в присутності кнура.

Оптимальний час осіменіння корови - друга половина охоти (через 8-12 годин після початку охоти). Корів треба осіменяти повторно через 10-12 годин після першого. Дійних корів слід осіменяти до доїння або через 2-3 год після нього. Телиць осі.меняють у перші 6 год після появи охоти.

Свиней осіменяють в основному двічі: перший раз через 24-30 год після виявлення охоти, а повторно - через 18-22 год після першого осіменіння. Овець осіменяють після позитивної реакції на пробника (5-6 день з початку охоти) і повторно через 24 години.

Запліднюваність тварин залежить від багатьох факторів: створення оптимальних умов годівлі та утримання, самок; знання спеціалістами анатомо-фізіологічних особливостей статевих органів; використання якісної сперми, дотримання правил і техніки штучного осіменіння; виконання ветеринарно-санітарних правил при організації розгелів тварин і штучному осіменінні; постійний контроль за тваринами, яких осіменили з метою своєчасного виявлення повторної охоти (якщо через 2-3 місяці після осіменіння у тварин не настала охота, то їх досліджують ректально на тільність) тощо. Отже, макси­мальне одержання здорового молодняку забезпечується комплексом організаційних і спеціальних зооветеринарних заходів.