Будова і функція матки

Матка - порожнистий орган, в якому розвивається зародок і плід. Розрізняють чотири типи маток: подвійна - у гризунів, слона; двороздільна - у деяких гризунів; дворога - у жуйних, кобил, свиней, сук, в ній розрізняють два роги, тіло і шийку; проста - у приматів, у ній рогів немає.

Стінка матки також побудована з трьох оболонок: слизової, м'язової і серозної. Слизова оболонка - ендометрій - вкрита одношаровим призматичним миготливим епітелієм і має численні маткові трубчасті залози, секрет яких є поживним матеріалом на початкових стадіях розвитку зародка. У ділянці каналу шийкиматки слизова оболонка зібрана в складки.

М'язова оболонка - міометрій - складається з двох шарів гладенької м'язової тканини, між якими містяться кровоносні судини та нерви. Скорочення м'язової оболонки сприяють виведенню плода з матки під час родів.

Серозна оболонка - періметрій - вкриває матку зовні і утворює широку маткову зв'язку, яка прикріплюється до хребта і підвищує матку.


У жуйних тварин роги матки загострені й зігнуті подібно до полозів саней. На слизовій оболонці рогів і тіла матки розміщені особливі потовщення - маткові карункули, які тісно з'єднані з котиледонами плідних оболонок. Вони багаті на кровоносні судини. Шийка матки добре розвинена і виступає від тіла матки в порожнину піхви, утворюючи численні складки. У свиней роги матки дуже довгі, звиті, а тіло матки, навпаки, коротке. У кобил дуже розвинене тіло матки, воно довге, а роги, навпаки, короткі.

Невагітна матка розміщується більшою своєю частиною в черевній порожнині, а меншою - у тазовій порожнині під прямою кишкою й над сечовим міхуром.

У період вагітності матка дуже збільшується в об'ємі, а після родів набуває попереднього розміру.