Статева циклічність у самок

Статева діяльність самок проявляється після досягнення ними статевої зрілості. При цьому у статевозрілих самок періодично повторюються статеві цикли - комплекс морфофізіологічних і біологічних змін в організмі самок, пов'язаних з розмноженням.

Статевий цикл у самок сільськогосподарських тварин поді­ляється на дві основні стадії: перша стадія - статева охота і тічка; друга - міжтічковиїі період, або статевий спокій. Тривалість статевого циклу та його стадій у різних видів тварин неоднакова: у кобил і свиней — 20-21 день, у корів— 19-21, в овець - 17 днів.

Кожний статевий цикл протікає стадійно і супроводжується морфологічними й фізіологічними змінами в яєчниках, матці, піхві, а також у характері поведінки самки.

Згідно з вченням О.П. Студенцова, у статевому циклі самки розрізняють три стадії: збудження, гальмування і рівноваги.

Тривалість статевої тічки й охоти у різних видів тварин неоднакова: у корів - 12—24 год, в овець - 24-36, у свиней - 48-72, у кобил - 72-144 год (5-7 днів).

Наприкінці охоти настає овуляція - вихід яйцеклітини з фолікули яєчника. При цьому дозрілий фолікул (граафовий пухирець) розривається і яйцеклітина з течією фолікулярної рідини надходить у воронку яйцепроводу.

Час овуляції в різних видів тварин також неоднаковий: у корів і телиць - через 7-15 год після закінчення охоти, в овець - через 31-32,


у свиней - через 25-40 год від початку охоти, у кобил - за 24-48 год до закінчення охоти.

У багатоплідних тварин під час овуляції виділяється одночасно кілька яйцеклітин, а в одноплідних - тільки одна яйцеклітина.

Запліднення - це складний біологічний процес проникнення сиерматозоона в цитоплазму яйцеклітини, злиття їх ядер та утворення нової клітини - зиготи, з якої починається розвиток нового організму.

Зустріч і злиття сиерматозоона та яйцеклітин відбуваються у верхній третині яйцепроводу. Утворена тут зигота потім надходить у матку, де з неї розвивається зародок (ембріон), а потім плід. Спочатку спрематозоони, що проникли в яйцепровід, оточують яйцеклітину, виділяють фермент, за допомогою якого оболонки яйцеклітини руйнуються. Потім у цитоплазму яйцеклітини проникає тільки один сперматозоон, при цьому хвіст у нього відпадає, а головка, де міститься ядро, збільшується до розмірів ядра яйцеклітини. Ядра сиерматозоона і яйцеклітини зливаються і таким чином утворюється нова клітина - зигота з повним набором хромосом.

Утворена зигота просувається до рога матки, поділяючись при цьому на бластомери, і досягає рога матки в стадії морули. У розі матки продовжується подальший розвиток зародка і плода.

Вагітність і розвиток плода. Вагітність - це особливий період у житті самки, коли в її організмі відбувається сукупність фізіологічних змін, пов'язаних з розвитком зародка і плода в її матці. У корів вагітність називається тільністю, у кобил - жеребністю, у овець -кітністю, у свиней - поросністю.

Після запліднення утворення зиготи мітотично ділиться (стадія дроблення), при цьому утворюються клітини - бластомери, з яких складається зародок - люрула. В морулі розрізняють два шари клітин: зовнішні світлі клітини утворюють трофобласш, який забезпечує живлення зародка; внутрішні темні клітини утворюють ембріобласпи з якого в подальшому розвивається сам зародок. Почім ембріобласт перетворюється в зародковий диск, з якого утворюються зародкові листки: зовнішній - ектодерма, внутрішній - ентодерма і середній -мезодерма. Із зародкових листків формуються тканини й органи плода. Одночасно з розвитком шшда з'являються зародкові (навколоплідні) оболонки: водна (амніон), сечова (алантоїс) і судинна (хоріон). Зовнішня судинна оболонка має на своїй поверхні численні вирости -ворсинки. Ці ворсинки занурюються у спеціальні заглибини слизової оболонки матки. Так утворюється плацента, крізь яку відбувається


живлення плода й виділення з його організму продуктів обміну речовин.

Із зародком і плодом плацента з'єднується пуповиною. У плаценті кров матері й плода не змішується. Поживні речовини і кисень із крові матері дифузно проникають у кров плода крізь мембрани стінок кровоносних судин слизової оболонки матки і ворсинки хоріона. У плаценті виробляються гормони, вона затримує шкідливі для плода речовини, містить ферменти й вітаміни. Після народження плода плацента відокремлюється від слизової оболонки матки і виводиться з організму матері.

У тварин різних видів тривалість вагітності різна: у кобил -11 міс. (340 Днів), у великої рогатої худоби - 9 міс. (285 днів), у овець і кіз - 5 міс. (150 днів), у свиней - 4 міс. (114 днів), у собак - 9 тижнів

(62 дні).