ДІАГНОСТИКА ВАГІТНОСТІ

Діагностика вагітності і безплідності - першочерговий і обов'язковий захід у кожному господарстві.

При дослідженні тварин фахівці повинні не тільки виявляти вагітність і її строки, але перш за все встановлювати безплідність щоб своєчасно вжити заходів до якнайшвидшого його усунення. Тому Діагностика вагітності і безплідності - єдиний нероздільний захід.

ІСНУЮЧІ МШД1І ДІаґНОСгЖИ вагітності і безплідності можуть бути підрозділені на дві групи

І. Методи клінічно! діагностики вагітності і безплідності.

1. Рефлексологічний метод.

2. Зовнішнє дослідження.

3. Внутрішнє дослідження: а) ректальне; б) вагінальне. II. Методи лабораторної діагностики вагітності.

 

1.Дослідження цервікального або вагінального слизу.

2.Дослідження крові.

3.Дослідження сечі..

4.Дослідження молока.

5.Виявлення гормонів.

6.Інші лабораторні способи.

Клінічні методи діагностики вагітності і безплідності. Збором анамнезу і дослідженням тварини вдається встановити два види ознак вагітності: вірогідні (неспецифічні), вказуючі на можли­вість вагітності, істинні, тобто властиві тільки вагітній тварині.

З анамнезу можна виявити наступні вірогідні ознаки вагітності: 1. Відсутність ознак тічки, статевого збудження і охоти на протязі ЗО днів і більше після чергового запліднення. 2. Поліпшення апетиту і вгодованості тварини. 3. Іноді збочення апетиту (лизання каміння, посилене прагнення до поїдання мінеральних речовин). 4. Швидка стомлюваність і пітливість. 5. Спокійніша поведінка. 6. У молочно-продуктивних тварин - ослаблення або припинення функцій молочної •тажта. 1. \отїі те&ул-мл-*. члзд^жк. тчтшькл ч^евлш'у стінки. & Почастішання акту сечовипускання, дефекації.

Довіряти анамнестичним даним можна настільки, наскільки

вони співпадають з результатами клінічного дослідження. Анамнез має

з н а ч є н ня ті льтси для уте«теж«,;ет>ртицічА835ї8шнв&л.

Рефлексологічний метод діагностики вагітності безплідності. Таке дослідження корів проводять з 10-го по 30-й день після осіменіння. Для цього їх випускають у загін разом із бугаєм-


пробником щодня на 1,5-2 год. Спостереження за поведінкою корів у присутності пробника дає змогу зробити висновок про наявність чи відсутність у них охоти. Виявлена у цей час пробником охота у корови свідчить про відсутність у неї вагітності. Відсутність же охоти є ознакою можливої вагітності.

Даний метод заслуговує великої уваги і повинен застосовува­тися в повсякденній практиці по відтворенню тварин.

Його особлива цінність полягає у тому, що у разі безплідності виключається можливість пропуску статевої охоти і є можливість провести осіменіння в оптимальний час при наявності яскраво виражених феноменів стадії збудження статевого циклу.

Зовнішнє дослідження на вагітність складається з трьох діагностичних прийомів: огляду, пальпації і аускультації.

Оглядом тварини вдається встановити наступні ознаки вагітності: 1) вірогідні: зміна контурів живота; збільшення молочної залози; набряки кінцівок, молочної залози і черевної стінки; 2) істинна ознака: рух плоду.

Пальпацією черевної стінки виявляється тільки одна істинна ознака вагітності - плід.

Аускультацією сприймається серцебиття плоду. Останнім часом для уловлювання діяльності серця плоду починають застосовувати ультразвукові прилади, які дуже зручні для дослідження свиней і овець.

Пальпацію і аускультацію плоду слід проводити справа по лінії, що йде від колінного суглоба вперед, до підребер'я, паралельно хребту. Позитивний діагноз цим методом у корів вдасться встановити не раніше 5-6-місячного строку плодоношення. Заперечувати тільність па підставі дослідження зовнішнім методом не можна.

Вагінальний метод діагностики вагітності корів дозволяє виявиш наступні ознаки вагітності: сухість слизистої оболонки, її блідість і клейкість слизу; щільне закриття шийки матки і наявність в її гирлі слизистої пробки; прощупування передлежачих частин плоду через зведення піхви. В цілому метод має малу практичну цінність.

Ректальний метод дослідження на вагітність. Найточнішим методом діагностики вагітності і безплідності великих тварин є ректальне дослідження. Цим методом повинні володіти всі зоотехніки і ветеринарні фахівці вищої і середньої кваліфікації і техніки по штучному осіменінню тварин.

Ректальний метод діагностики вагітності у великих ;ільськогосподарських тварин дає можливість бездоганно ставити


Розслаблені зв'язки можуть знову набути властиві їм щільність і пружність, а перед самими пологами повторно розслаблятися або залишатися щільними.

2.3більшення і набрякання статевих губ; їх шкіра стає гладенькою, складки розправляються.

3.Розрідження перед пологами густого, липкого слизу піхви. Слизиста пробка, яка закриває канал шийки матки, розчиняється і виділяється у вигляді "поводків".

4.Виділення молозива за 2—3 дні до пологів.

5.Пониження температури тіла на 0,4-1,2 °С за 12—50 годин до пологів.

6.Укорочення шийки матки, уловлюване при ректальному дослідженні, свідчить про початок її розкриття і настання пологів у кобили через 12-24 год, у корови - протягом найближчих 2-3 год.

7.Влаштування дрібними тваринами "кубла для пологів".

Слід мати на увазі, що кожний із згаданих передвісників окремо і навіть розкриття шийки матки не можуть служити однозначними показниками швидкого настання пологів. Для правильного прогнозу необхідний облік всього комплексу передвісників пологів.

Перебіг пологів (загальні положення). Силами, що виводять плід з порожнини матки, є скорочення м'язів матки (перейми) і черевного преса (потуги). Ці скорочення мають хвилеподібний характер і чергуються з розслабленнями. Перейми і потуги супроводжуються роздратуванням нервових закінчень матки, тазової області і інших ділянок організму, пов'язаних з жіночою статевою сферою (зони Хеда); вони викликають сильні больові відчуття у породіллі. Родові перейми, потуги називають ще родовими болями. Перейми, потуги і паузи між ними - цілеспрямовані пристосування, що обумовлюють народження живого плоду. Відсутність пауз між переймами спричиняє за собою смерть плоду від кисневого голодування внаслідок здавлення судин і обмеження кровопостачання плаценти. .

За силою і тривалістю скорочення розрізняють: перейми, що розкривають матку (підготовчі); перейми і потуги наводячі (родові); перейми послідові.

Перейми,що розкривають матку характеризуються скорочен­ням тільки м'язів матки. З перебігом родового процесу перейми посилюються і продовжуються (до 2-5 с), а паузи між ними стають коротшими (1-5 хв). Силою підготовчих перейм розкривається канал


шийки матки, і плід з плодовими оболонками переміщається до виходу.

Родові перейми і потуги складаються з скорочення м'язів матки і черевного пресу. Перейми і потуги часті, дуже сильні, тривалі (до 5 хв), а паузи короткі (до 1-3 с). Вони чинять значний тиск на плід, і проштовхують його родовими шляхами.

Перейми послідові починаються після народження плоду, сприяють відділенню плодових оболонок (посліду) і вигнанню їх і залишків плодових вод з матки. Перейми короткі (2-3 с) і уриваються довгими паузами.

За характером перейм, потуг і змінами в статевих органах розрізняють три стадії пологів: розкриття, родову і послідову.

У стадії розкриття (підготовчій) відбуваються хвилеподібні скорочення м'язів внутрішніх статевих органів, починаючи від труб і кінчаючи шийкою матки. Скорочення чинять тиск на плід і плодові води, внаслідок чого вони зміщуються до шийки матки. Під впливом тиску шийка розкривається настільки, що її контури згладжуються, зливаючись із стінкою матки і піхви. Початок стадії розкриття, а іноді і вся стадія протікають без явних клінічних ознак. Часто вдається спо­стерігати лише легке занепокоєння тварини і загальну настороженість.

Стадія родова, виведення плоду. Одночасно з просуванням плодового міхура в шийку матки проникають і передлежачі органи плоду. Зразу після розриву плодових оболонок пдід з течією рідини проходить в канал тазу і викликає роздратування (шляхом тиску) рецепторів родових шляхів і скорочення черевного преса. Тиск на плід досягає максимуму. Плід вклинюється в родові шляхи; передлежачі органи просуваються в щілину вудьви. Подальшими скороченнями матки і черевного преса передлежачі органи проштовхуються через щілину вульви. Після цього виведення плоду звичайно швидко закінчується, пуповина його обривається. У порожнині матки залишаються плодові оболонки. В період виведення плоду тварина лягає і швидко схоплюється, озираючись на живіт, дугоподібно згинає спину і взагалі поводиться, як при коліках. Деякі тварини протягом пологів не проявляють ознак занепокоєння.

Послідова стадія. Після народження плоду тварина заспокою­ється, настає пауза, що продовжується декілька хвилин. Потім матка починає знов скорочуватися декілька хвилин, але вже з порівняно слабкою участю черевного преса або без нього. Скорочення тривають до вигнання плодових оболонок (посліду).