Організація пологових відділень і підготовка до пологів самок

У кожному тваринницькому господарстві повинні бути пологові відділення і приміщення для новонароджених. Обладнання такого відділення дає можливість зберегти здоров'я і продуктивність матері, здоров'я і життя новонароджених, правильність і своєчасність надання допомоги під час важких пологів.

Під пологове відділення відводять спеціальне приміщення. Воно повинне бути сухим, світлим, добре вентильованим, з просторими станками і теплою підлогою. На комплексах і на великих молочних фермах передбачають пологове відділення, що складається з чотирьох секцій: передродової, родової, післяродової і профілакторію. У родовій секції для проведення пологів влаштовують спеціальні бокси розміром 3*3,5 м і заввишки 1 м 80 см з суцільними стінами і вікнами в дверях


для спостереження, бокс з облицьованими стінами для ведення патологічних пологів, аптеку з набором необхідних акушерських інструментів і медикаментів. Перед входом в кожній секції необхідно помістити дезкилимки, змочені дезінфікуючим розчином.

У пологовому відділенні необхідно мати захищені від протягів вигульні дворики (загороди), щоб кожна породілля могла користуватися регулярним .моціоном. Відсутність моціону - однії з головних факторів, що призводять до родових і післяродових захворювань.

Персонал, який обслуговує пологове відділення, повинен бути закріплений тільки за ним і знати ветеринарно-санітарні правила. У пологовому відділенні організовують цілодобове чергування, оскільки пологи звичайно проходять вночі. Персонал повинен працювати в чистих халатах і не виходити в них за межі відділення. У приміщення, окрім обслуговуючого персоналу, ніхто не повинен допускатися.

Всіх тварин пологового відділення термометрують; тварин з підвищеною температурою негайно ізолюють. Місце, що звільнилося після породіллі, необхідно ретельно вичистити і продезінфікувати.

Тварин переводять в передпологову секцію пологового відділення за декілька днів до пологів. Заздалегідь їх клінічно обстежують, звертаючи особливу увагу на стан молочної залози, піддають санітарній обробці зовнішні органи, промежину, хвіст і частину крупу зрошують слабким розчином дезінфікуючих засобів. За 1-2 дні до пологів корів після додаткової обробки переводять в бокси пологової секції, де і проходять пологи. Посліди, щоб уникнуги їх поїдання породіллею, збирають негайно ж після відділення. Кожний з них, як правило, треба досліджувати, щоб переконатися, чи не залишилися в матці частини плодових оболонок. Після огляду посліди знищують.

Цими загальними положеннями, звичайно, не вичерпуються профілактичні заходи в пологовому відділенні. У кожному випадку необхідно враховувати специфіку господарства, але за всіх інших умов загальна чистота, культура обслуговуючого персоналу і дотримання правил асептики і антисептики є кращою гарантією успішного завершення пологів.

Під час організації пологових відділень необхідно суворо керуватися правилами зоогігієни і спеціальними діючими інструк­ціями.