ПУНКТИ ШТУЧНОГО ОСІМЕНІННЯ

І

Однією з умов проведення штучного осіменіння і отримання високої заплідненості корів і телиць є наявність в господарствах добре обладнаних пунктів штучного осіменіння.

Пункти слід розташовувати в блоці з тваринницькими приміщеннями або якнайближче до них, що скоротити час на доставку корів і телиць. Як правило, пункти повинні будуватися за типовими проектами з урахуванням місцевих умов. Можна будувати пункт у блоці з ветпунктом, молочними і іншими будівлями, але у всіх випадках він повинен мати окремий вхід. Допускається організація пунктів і в переобладнаних приміщеннях, що відповідають необхідним ветеринарио-санітарним і зоотехнічним вимогам.

Для запліднення корів і телиць на пасовігшах необхідно мати для кожного стада пересувний пункт.

Приміщення для штучного осіменіння (пункт) складається з манежу, лабораторії, мийної, комори і вхідного тамбура, а також стійл для витримування маток після осіменіння. У манежі розміром не менше 16 м" для кращого освітлення під час осіменіння необхідно ззаду станка мати вікно площею не менше 1 м~ (на висоті їм від підлоги) і розетку для додаткового освітлення та інших цілей. Підлога повинна бути твердою, легко піддаватися чищенню і митгю, з ухилом 1-2° для стоку. У манежі встановлюють станок з вільним введенням і виведенням тварин, із зручною і безболісною фіксацією їх при осіменінні; станок обладнують годівницею і іншими пристосуваннями. Необхідно також мати санітарне відро і умивальник, кухоль Есмарха для розчину фурациліну і скляну судину для розчину інших антисептиків. Крім того, з урахуванням умов в манежі або лабораторії обладнують місце для судини з рідким азотом для тривалого зберігання і використання замороженої сперми плідників відповідно до діючих правил.


Лабораторію пункту розміщують у найсвітлішій і найтеплішій кімнаті (18-23°С) площею не менше 6 м з дверима з мийної. У лабораторії повинен бути стіл для оцінки сперми плідників, шафа (краще медична) для зберігання інструментів і хімікатів. Підлогу лабораторії покривають лінолеумом. Стіни облицьовують світлою плиткою або, як і стелю, фарбують білою масляною фарбою. Мийну (не менше 6 м2) розташовують поряд з лабораторією, з виходом в манеж. Вона повинна мати обладнання і пристосування для миття і стерилізації інструментів, посуду і приладів, а також для прання халатів, рушників тощо.

Для проведення штучного осіменіння овег/ь в господарствах організовують пункти штучного осіменіння, які проводять роботу самостійно (при використовуванні своїх племінних баранів) або одержують сперму високопродуктивних плідників із державних станцій штучного осіменіння тварин.

Пункти штучного осіменіння овець будують за ціновим проектом. Такі пункти мають манеж розміром 16 м2, лабораторію, приміщення для баранів і два приміщення (тамбури) для запліднених і незапліднених овець, кожне розміром 18 м. Якщо до пункту прикріплено для запліднення декілька маткових отар, будують додаткові загорожі для запліднених і незапліднених овець. При пункті необхідно мати приміщення для зберігання запасу кормів.

Пункт штучного осіменіння свиней з утриманням кнурів-плідників повинен мати манеж для взяття сперми, лабораторію, мийну і манеж для осіменіння маток.

Пункти штучного осіменіння коней розміщують в типових або пристосованих приміщеннях, де повинні бути манеж, лабораторія, мийна кімната, приміщення для зберігання збруї і комірка. На пунктах повинні працювати техніки по штучному осіменінню тварин із спеціальною підготовкою. Техніки повинні виконувати діючу інструкцію по штучному осіменінню і працювати під безпосереднім контролем зооветспеціалістів господарства та проходити, шорічно переатестацію залежно від кваліфікації.