Хімічний склад кормів як первинний показник поживності

Сільськогосподарським тваринам згодовують різноманітні корми, які відрізняються за складом і поживністю. Організм тварин у процесі живлення засвоює в певних кількостях та співвідношеннях необхідні речовини у вигляді простих сполук і будує з них власні клітини, гканини й органи, а також синтезує ряд біологічно активних речовин - ферментів, гормонів та ін.

До складу рослин і тіла тварин входять майже всі хімічні елементи, багато з яких є життєво необхідними. Основну масу рослин і тварин становлять так звані органогени: вуглець, кисень, водень, азот. На їхню частку у рослин припадає 96 - 98%, у тварин - 95 % усієї маси, а разом із кальцієм і фосфором - 98,5%.

Елементи, яких в організмі тварин або у кормах міститься не менше ніж 0,01%, називаються макроелементами, а ті, що знаходяться в тисячних частках відсотка і менше, - мікроелементами. Хімічні елементи входять до складу різних сполук, які для зручності при агрозоотехнічному аналізі об'єднують у певні групи речовин, подібних за хімічним складом або фізіологічною дією в організмі. Це вода, мінеральні (сира зола), органічні та біологічно активні речовини. Аналіз кормів і хімічного складу тіла тварин проводять за схемою (рис.3.1).


Макро еле- ■ менти


Сирий протеїн


Сирий жир


Сира клітко­вина


Безазотисті ектрактивні

речовини


Біологічно

активні

речовини


 


Мікро­еле­менти


Білки


Крохмаль

Цукри


Вітаміни

Гормони


Ферменти


Органічні кислоти


Антипожнвні

специфічні

речовини