Копита, ратиці, роги

Це рогові утвори, що захищають від пошкодження більш глибокі тканини. У хижаків замість копит є кігті, а у людей - нігті. Копито має вигляд башмака на кінцях пальців однокопитних тварин (коні). У парнокопитних (корови, вівці, кози, свині) ці анатомічні утвори називаються ратицями (копитцями). У копиті розрізняють три основні частини - рогову капсулу (башмак), шо відповідає епідермісу шкіри, основну шкіру та підшкірний шар. Останній є лише в ділянці вінчика і кайми (рис. 1.7).Рис.1.7. Будва пальців:

А - кінцівка коня збоку; Б - кінцівка з підошовного боку;

1 - копитна кістка; 2 - роговий башмак (стінка); 3 - основна шкіра копита; 4 -

кайма; 5 - вінчик; 6 - рогова стрілка;

7 - рогова підошва; 8 - біла лінія; 9 - пальцьова м'якушка

Рогова капсула має стінку і підошву. Місце їх з'єднання добре видно на розчищеному копиті. Це біла лінія копита, по якій підковують тварин.

Ратиці своєю формою нагадують половину копита коня. Вони мають подібну будову, але їх роговий шар тонший і м 'якший, що важ­ливо враховувати під час підрізування ратиць, особливо в овець і свиней.

Роги - це тверді утворення на рогових відростках лобної кістки. Мають два шари: роговиіі чохол (ріг) і основу шкіри рога. Ріг мас корінь, тіло, верхівку. На поверхні тіла рога в зв'язку із змінами в годівлі, нір року та періодів вагітності з'являються кільця, за кількістю яких визначають вік тварин (рис. 1.8).

ч Рис. 1.8. Річні кільця на рогах корови:

) 1 - роговий чохол; 2 - основна шкіра рога; 3 - роговий відросток лобної кістки; 4 - шкіра з волоссям; 5 - рогові кільця

На задній поверхні кисті і стопи тварин є подушконодібні

, потовщення - м 'якушки. Вони виконують амортизаційну роль. У всіх тварин розвинуті лише пальцьові м'якушки.

Сальні залози знаходяться в основній шкірі і виробляють шкірне сало, яке виділяється на поверхню шкіри і захищає її, атакож волосся від висихання й води, надаючи їм м'якості, еластичності, блиску. В овець воно змішується з потом, утворюючи жиропіт.

Потові залози також знаходяться в основі шкіри й виробляють піт, який впливає на терморегуляцію і водно-сольовий обмін, а також змащує епідерміс шкіри. З потом виділяються солі, сечовина, а у коней -і білок. Подібні залози є в шкірі носо-губного дзеркала корів і вони виробляють прозору рідину, багаїу на білок. У здорової тварини шкіра носо-губного дзеркала завжди зволожена (сухе, гаряче носо-губне дзеркало - ознака захворювання тварини).

Молочні залози - похідні потових залоз. У корови, вівці, кози, кобили вони називаються вим'ям. Вим'якорови складається з двох пар молочних залоз, які знаходяться між стегнами у пахвинній ділянці. Добираючи тварин, звертають увагу на форму і величину вим'я та дійок. Бажаною є ванно- і чашоподібна форма вимені та циліндрична форма дійок. Для машинного доїння придатні корови з дійками завдовжки 4-9 см і діаметром .

 

Рис. 1.9. Схема будови вимені корови:

А - поздовжній розріз; Б - схема будови залози; 1- шкіра вимені;

2 - паренхіма вимені; 3 - молочні протоки; 4 - молочна цистерна;

5 - дійка; б - лійковий канал; 7 - печеристе тіло; 8 - молочне дзеркало;

9 - молочні альвеоли

Вим'я- паренхіматозний ортан (рис. 1.9).

Воно покрите ніжною шкірою з волосками, потовими і сальними залозами, яких немає на дійках. Вим'я прикріплене до черевної стінки й утримується підвішуючою зв'язкою, поверхнева і глибока фасції прикріплюють вим'я до черевної стінки, фасції утворюють строму, яка ділить вим'я на частки. Паренхіма утворена з альвеол і трубочок. В альвеолах утворюється м'олоко, яке по трубочках потрапляє в молочні цистерни, а з них, через соскові протоки -назовні. На кінці дійки є сфінктер, що затискає протоку. При недотриманні гігієнічних вимог через сосковий отвір всередину вимені можуть потрапити мікроби, що спричинюють його запалення (мастит). Тому чистота вимені - неодмінна умова здоров'я тварин і одержання доброякісного молока. Ріст і розвиток молочної залози регулюється нервовою і гормональною системами.

Процес утворення і виділення молока з молочної залози називається лактацією. У корів зона триває 10 місяців. Молоко утворюється безперервно з плазми крові. Але складові частини плазми крові не просто переходять у молоко, а зазнають у вимені складних хімічних перетворень. Тому у молоці є, наприклад, білок казеїноген молочний, цукор або лактоза, молочний жир, яких немає в крові. У жуйних тварин для синтезу жирів молока використовується оцтова кислота, яка утворюється в рубці в процесі бродіння клітковини корму.

До складу молока ще входять мінеральні речовини, вітаміни, ферменти. Загалом на долю сухої речовини молока коровії припадає близько 12,5%, 87,5% - вода (табл, 1). Склад молока змінюється залежно від виду тварин, умов годівлі та утримання. Молоко перших 7-Ю днів лактації називається молозивом. Воно жовто-білого кольору, солонувате, від нагрівання згортається. У ньому міститься багато білка глобуліну, вітамінів, лізоциму, солей. Тому молозиво - незамінний корм для новонародженого.

Утворення молока відбувається безперервно, але інтенсивніше -після родів. Молоковиділення проходить періодично, під час доїння або ссання. Доїння тварин - складний рефлекторний процес. Воно буває машинним і ручним. Перший спосіб більш ефективний, оскільки одночасно і швидко від.молока звільнюються всі чверті. Це збігається із стимулюючою дією на молоковіддачу гормону гіпофіза -окснтоцину, яка триває 4-7 хвилин. Процес утворення молока і його виділення регулюються гормонами і нервовою системою, особливо корою головного мозку.

Таблиця 1

 

Вид тварини Суха речовина Жир Білок Молочний цукор Мінеральні речовини
Корова 12,5 3,6 3,3 5,0 0,6
Коза 12,8 "4,1 3,7 4,2 0,8
Вівця 17,6 6,7 5,8 4,1 1,0
Кобила 9,8 1,3 2,2 5,9 0,4
Свиня 16,4 5,3 4,9 і 5,3 0,9
Молозиво (корови) 28,0 3,5 20,0 2,6 1,9

Контрольні запитаний

1. Що відноситься до похідних шкіри ?

2. Як побудована шкіра ?

З.Які функції виконує шкірний покрив ?

4. Яка будова волосся і копита?

5. Назвіть шкірні залози.

6. Яка будова вимені та які є його форми ?

7. Що називається лактацією ?

8. Назвіть хімічний склад молока корови.

9. Яке значення молозива ?