Контрольні запитання

1. Які основні методи визначення перетравності поживних речовин кормів?

2.Що таке коефіцієнт перетравності?

З.Яке значення протеїнового і цукропротеїнового відношення в раціонах?

4. Які фактори впливають на перетравність кормів і раціонів?

3.3. ОЦІНКА ЗАГАЛЬНОЇ ПОЖИВНОСТІ КОРМІВ

Перетравлювання - це тільки частина засвоєння поживних ре­човин корму тваринами. Не всі перетравлені речовини викорис­товуються для життєдіяльності й утворення продуктів життєдіяль­ності. Частина з них у процесі обміну речовин виводиться з організму з рідкими і газоподібними виділеннями у вигляді теплової енергії. Тому, щоб мати уявлення про поживність кормів і раціонів, слід знати кінцеві результати годівлі, які виражаються в продуктивності тварин та їх фізіологічному стані. Тому, поряд з оцінкою за перетравними поживними речовинами, корми оцінюють за загальною поживністю.


Здавна виникла потреба оцінювати корми чи раціони за одним якимось показником, який би відображав сукупну дію на організм, включаючи утворення енергії, продуктів життєдіяльності тощо. У світовій практиці для визначення загальної поживності корму і нормування годівлі тварин застосовуються різні підходи.

На початку XIX століття в Європі користувалися сінними еквівалентами. Згодом американський учений Армсбі запропонував оцінювати поживність корму в одиницях чистої енергії. У скандинав­ських країнах за еталон було взято ячмінну кормову одиницю.

У кінці XIX століття німецький вчений Кельнер запропонував крохмальний еквівалент на основі вивчення хімічного складу корму, його перетравності, балансу речовин і енергії.

Знаючи продуктивну дію перетравних поживних речовин та коефіцієнт повноцінності корму за Кельнером, легко обчислити кількість кормових одиниць у будь-якому кормі чи кормовій суміші.

Загальна поживність корму - це сумарна корисна дія його поживних речовин на продуктивність тварин. її оцінюють за кормовою одиницею. У нашій країні прийнято за основний показник поживності кормів вівсяну кормову одиницю (КО). Вона дорівнює сумі поживних речовин, що містяться в 1 кг вівса середньої якості. Продуктивна дія суми цих поживних речовин дорівнює 150 г відкладеного у вола жиру (за Кельнером) або 0,6 кг крохмальної одиниці.

Поживність корму оцінюють також за величиною обмінної енергії, тобто за енергією засвоєних поживних речовин. Обмінна енергія дорівнює енергії корму мінус енергш в калі, сечі і кишкових газах. За одиницю оцінки прийнято енергетичну кормову одиницю (ЕКО), яка дорівнює 10 МДж обмінної енергії. Оцінка кормів за об­мінною енергією застосовується тільки у птахівництві, а в інших галузях тваринництва користуються кормовими одиницями.