Фактори, що впливають на склад і поживність кормів

У годівлі тварин в основному використовують корми рослин­ного походження, хімічний склад і поживність яких залежить від клі­матичних і ґрунтових умов, виду та сорту рослин, агротехніки вирощу­вання, строків збирання (фаза вегетації), технології заготівлі, трива­лості та умов зберігання, підготовки до згодовування.

Кліматичні умови.Кількість опадів та їх розподіл за період вегетації, сума ефективних температур, світловий режим впливають на накопичення органічних і мінеральних речовин у рослинах.

Ґрунтові умови.Урожайність та хімічний склад рослин тісно пов'язані з родючістю грунту, тобто його здатністю забезпечувати пот­ребу рослин у поживних речовинах за період вегетації.

Видові та сортові особливості.Хімічний склад та поживність рослин різних видів, а також різних сортів одного виду значно відріз­няються між собою. Так, зерно бобових містить більше протеїну та кальцію у порівнянні з злаковими. Значно відрізняються за вмістом су­хої речовини та цукру різні сорти буряків. Наприклад, кормові буряки містять 10-14% сухої речовини і 4-5% цукру, напівцукрові - 16-18% сухої речовини і 7-8% цукру, а цукрові - 21-24%> і 12-15% відповідно.

Агротехніка вирощування.Період, способи та густота посіву, догляд за рослинами, внесення добрив, використання гербіцидів та пестицидів, полив суттєво впливають на кормову цінність рослин.


Строки збирання (фаза вегетації)значно впливають на хімічний склад і поживність кормів. На ранніх стадіях вегетації рос­лини містять більше води, протеїну, безазотистих екстрактивних речо­вин та вітамінів і менше клітковини у порівнянні з більш пізніми фаза­ми. Суха речовина такого корму краще перетравлюється, а тому має вищу поживність. У зв'язку з цим необхідно вибирати такі строки зби­рання рослинних кормів, які забезпечували б отримання з одиниці площі максимальної кількості поживних речовин. Для злакових куль­тур найбільш підходить фаза колосіння, а для бобових - фаза буто­нізації і початок цвітіння.

Технологія заготівлі.Різні способи консервування зелених кормів (природне та штучне висушування, силосування, приготування сінажу) забезпечують отримання кормів різного хімічного складу та поживності.

Тривалість та умови зберігання.Умови та тривалість збері­гання кормів супроводжуються змінами їх хімічного складу та пожив­ності. На здатність певних кормів (коренебульбоплоди, зернові) збері­гатись упродовж тривалого проміжку часу значний вплив спричиняє рівень життєдіяльності клітин, який залежить від температури, во­логості та їх хімічного складу. Підвищені рівні температури і вологості спричиняють до інтенсивніших процесів життєдіяльності клітин кор­му, а також створююгь умови для розвитку бактерій та різноманітних грибків, що призводить до зміни поживної цінності кормів. Опти­мальні рівні вологості під час зберігання для зерна становлять 13-14%, макухи - 10—11%, сіна - 15-17%, трав'яного борошна - 9-12%.

Підготовка кормівдо згодовуванняприводить до певних змін їх хімічного складу та властивостей. Фізична, хімічна та біологічна обробка кормів підвищує їх споживання, поліпшує перетравність, інактивує антипоживні речовини.

3.7.2. Класифікація кормів

Класифікацій кормів- це групування їх за походженням, вмістом енергії та клітковини в одиниці маси корму, за фізичним станом та ін.

За походженням корми поділяють на рослинні, тваринні, ком­бікорми, мінеральні, синтетичні препарати, біологічно активні добав­ки, харчові відходи. За вмістом енергії та клітковими в одиниці маси корму їх класифікують на концентровані (містять в 1 кг сухої речовини 0,65 к. од., або 7,3 МДж обмінної енергії, й менше ніж 19 % клітковини і 40 % води) та об'ємисті (містять в 1 кг менше ніж 0,65 к. од., більш як 19% клітковини і 40 % води).


Концентровані корми - це зерно й насіння фуражних і продо­вольчих культур та продукти їхньої переробки (висівки, макуха, шрот), а також трав'яне борошно, сухі відходи бродильного, крохмального, цукрового виробництв, м'яео-молочної й рибної промисловості.

Об'ємисті корми поділяють на сухі (грубі) та вологі (соковиті й водянисті).

У грубих кормах не більше ніж 22% води і понад 19% клітковини. Це сіно, солома, полова, стебла й стрижні кукурудзи, кошики і лушпиння соняшнику, трав'яне борошно та інші відходи рослинництва з високим умістом клітковини і гілковий корм.

Соковиті корми містять понад 40 % води, основна маса якої пе­ребуває у зв'язаному стані й входить до складу протоплазми або ро­слинного соку. Це зелені корми, силос, сінаж, коренебульбоплоди, баштанні культури, різні овочі.

До водянистих кормів відносять залишки промислової перероб­ки рослинницької сировини, до яких вода надходить як домішка в тех­нологічному процесі й перебуває в кормі у вільному стані. Це свіжий і кислий жом, брага, пивна дробина, картопляні та плодові вичавки.

До кормів тваринного походження належать молоко незбиране й збиране (молочні відвійки), сироватка, сколотини, м'ясо-кісткове, м'ясне, кров'яне, рибне і пір'яне борошно, риб'ячий фарш, лялечки шовкопряда, відходи інкубації яєць птиці тощо. В окремі групи виділяють: ком­бікорми - однорідні суміші різних кормових засобів, спеціально виго­товлені для певних груп тварин; мінеральні підкорми - солі мінеральних Ьпемтпів (кухонна <еіл&-, кр&імя, кормиш фосфати та йг); синтетичні препарати - сечовина, аміачна вода, кормовий концентрат лізину і метіоніну, кормові дріжджі; біологічно активні добавки - солі мік­роелементів, вітамінні, ферментні, гормональні препарати, антибіотики тощо; харчові відходи - залишки кухонь та їдалень індивідуального і громадського харчування.

Із перелічених груп корми рослинного походження є основними у годівлі тварин, інші - доповнюють раціон за вмістом компонентів, що підвищують його біологічну цінність і поліпшують використання поживних речовин.

Контрольні запитання

1.Що таке корм?

2.Що таке кормові засоби?

3.Як класифікують кормові засоби?

4.Які фактори впливають на хімічний склад та поживність кормів?