Актуальні проблеми речових прав

Право власності та інші речові права складають підгалузь цивільного права – речове право. Вказана підгалузь є невід'ємною частиною цивільного права будь-якої розвинутої держави. В чинному Цивільному кодексі України праву власності та іншим речовим правам присвячена книга третя, в якій врегульовані правовідносини щодо окремих інститутів речового права.

Речове право є різновидом абсолютного права, тобто його власнику (право власності, право господарського відання, право оперативного управління та ін.) протистоять необмежене коло суб'єктів, які зобов'язані не порушувати його права на річ. Цим воно відрізняється від зобов’язального права, де завжди є конкретні суб’єкти – боржник і кредитор.

Об'єктом речового права є індивідуально-визначена річ (майно). Тобто, речі визначені родовими ознаками, а також нематеріальні блага не можуть бути об'єктами речових прав. Крім того, речове право має інші особливості притаманні лише для нього – особливий спосіб захисту, порядок реалізації повноважень уповноваженої особи та інші.

Ключові терміни та поняття до теми: річ, речове право, речі рухомі та нерухомі, речі, обмежені в цивільному обороті та вилучені з цивільного обороту, речі подільні та неподільні, речі, визначені індивідуальними або родовими ознаками, речі споживні та неспоживчі головна річ і приналежність, складні речі, продукція, плоди та доходи, майно, гроші та валютні цінності, цінні папери, підприємство.