ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Право власності як інститут цивільного права, є предметом вивчення однойменної навчальної дисципліни – однієї з базових навчальних дисциплін цивільно-правового циклу, які викладаються в науково-навчальному інституті права та психології Національної академії внутрішніх справ.

Поглиблене засвоєння найбільш актуальних теоретичних і практичних проблем цивільного права України забезпечується також викладанням окремих спеціальних курсів та курсу «Актуальні проблеми цивільного права України», який передбачений лише для освітньо-кваліфікаційного рівня – магістр права.

В рамках курсу «Актуальні проблеми цивільного права України» деталізуються такі цивільно-правові категорії як поняття право власності, форми і види права власності, обмежені речові права, захист речових прав.

Метою викладання дисципліни є:

- виконання вимог Закону України «Про вищу освіту» в частині підготовки магістрів права. «Магістр – як зазначено в п. 4 ст. 8 Закону, - освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра або спеціаліста здобула повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання професійних завдань та обов’язків (робіт) інноваційного характеру певного рівня професійної діяльності, що передбачені для певних посад у певному виді економічної діяльності»;

- поглибленого вивчення та засвоєння норм, положень та інститутів Цивільного кодексу України та інших законодавчих актів;

- визначення поняття, форм і видів права власності;

- ознайомлення з науково-теоретичним надбанням науки що стосуються права власності;

- аналіз та узагальнення судової практики щодо спорів з приводу права власності;

- розвиток навичок самостійного вирішення наукових та практичних проблем в сфері інституту права власнсоті;

Завдання дисципліни «Актуальні проблеми цивільного права України» полягає в тому, щоб в результаті її вивчення студенти:

1) знали:

- національне законодавство про право власності;

- основні положення доктрини про право власності;

- форми та види права власності;

- існуючі колізії національного законодавств, що регулює відносини щодо права власності;

2) вміли:

- самостійно аналізувати наукову літературу з дисципліни;

- самостійно ставити наукові проблеми і шукати шляхи їх вирішення;

- самостійно проводити прівняльно-правовий аналіз;

- самостійно аналізувати і узагальнювати судову практику.

Допомогти зрозуміти зміст права власності покликані, в першу чергу, такі види самостійної підготовки студентів: вивчення наукових праць вітчизняних та зарубіжних авторів, виступів вчених і працівників правозастосовчих органів у періодичній пресі, узагальненої судової практики, зарубіжного законодавства та літератури тощо.

З цією метою складено список джерел, які опубліковані в останні роки та не включалися до програм з загальної та особливої частин Цивільного права України.

Поглиблене засвоєння норм інституту права власності передбачає вивчення сучасних теоретичних концепцій, дискусійних положень науки цивільного права, критичне осмислення проблемних питань, розвиток самостійного правового мислення, що допоможе правильно зорієнтуватися в нормативному матеріалі і засвоїти необхідний обсяг інформації.

Переважна більшість цих проблем розглядається в лекціях, має бути обговорена в ході семінарських занять та самостійно осмислена студентами при підготовці реферативних повідомлень, згідно визначеної тематики.

При підготовці до семінарських занять і, особливо при написанні реферату в порядку самостійної роботи студента, слід звертатися до лектора та викладачів, які ведуть семінарські заняття, за консультацією.

Якщо студент не підготувався до семінару чи пропустив його з будь – якої причини, він зобов’язаний відпрацювати цю тему викладачу, який веде заняття. В разі, якщо ці вимоги не будуть виконані або до початку залікової сесії не будуть подані реферати у встановлений строк, студента за поданням кафедри не буде допущено до складання екзаменаційної сесії.