КЛАСИФІКАЦІЯ І МОРФОЛОГІЯ ЛАНДШАФТІВ

 

Мета роботи: 1. Вивчити ієрархію геосистем. 2. Вивчити морфологічні одиниці ландшафтів і їх діагностичні ознаки. 3. Ознайомитись з принципами загальнонаукової класифікації ландшафтів. 4. Вивчити основні класифікаційні категорії, системи класифікацій геосистем.

Література: основна – [1,3,9]; додаткова - [10,16].

Основні поняття.

1. Розділ ландшафтознавства, який вивчає закономірності внутрішньо­го територіального розчленування ландшафту і локальних геосистем нази­вається морфологією ландшафту.

Основними об’єктами польових досліджень є ПТК (геосистеми) низького рангу - фації (геотопи), підурочища (наногеохори), урочища (мікрогеохори) і місцевості (мезогеохори). Назви у дужках подано за міжнародною номенклатурою геосистем хоричного рівня.

Ф а ц і я (геотоп)- це найпростіший ПТК, який займає одну грань рельєфу (елемент мезоформи, рідше мікро форми) з однаковими літологією поверх­невих порід, мікрокліматом і характером ґрунтового зволоження, однією ґрунтовою відміною, одним біоценозом. Може займати днище западини, схил яру, вершину піщаного валу, мочар на болоті тощо.

Приклади фацій: полога ділянка вододілу з вилугуваними середньо-сугликовими чорноземами, розорана; пологий схил балки з темно-сірими лісовими важкосуглинковими ґрунтами, розорана; днище балки з лучно-болотними ґрунтами і злаково-осоковою асоціацією.

Урочище (мікрогеохора) - це ПТК, який складається з генетично взаємопов’я­заних фацій (підурочищ), утворений у межах частини, або цілої мезофор­ми рельєфу з однаковою спрямованістю руху вод і твердого матеріалу, на однорідному субстраті (глини, суглинки, піски тощо).

Приклади урочищ: нижньотерасова рівнина, складена суглинками з типовими чорноземами під ріллею слабо еродований похилий схил долини, складений глинами з темно-сірими лісовими ґрунтами під свіжою дібровою.

Урочища діляться на чотири види: домінантні, субдомінантні (зай­мають менші площі), рідкісні та унікальні (зустрічаються тільки один раз).

Найбільшою морфологічною частиною ландшафту є місцевість, яка є сполученням найхарактерніших урочищ для даного ландшафту.

Місцевість (мезогеохора) - складна морфологічна одиниця ландшафту, яка утворюється з урочищ і фацій, з одним типом комплексів мезоформ рельєфу, однорідною геологічною основою, мезокліматом, з переваженням одного типу (підтипу) ґрунтів і рослинності.

Приклади місцевостей: долинно-терасова місцевість, складена суг­линками на неогенових глинах з чорноземами вилугуваними й опідзоленими, розорана; вододільно-хвилясті рівнини, складені важкосуглинковими породами, підстилаються сарматськими глинами з сірими лісовими ґрунтами і ділянками свіжої діброви.

Місцевість найчастіше є об’єктом камерального узагальнення і середньомасштабного картографування.

Ландшафт (макрогеохора) - генетично однорідна геосистема, єдина за походженням та історією розвитку, яка характеризується єдиною морфоструктурою, одним типом морфоскульптури, однаковим кліматом, у межах однієї природної зони.

Однією з діагностичних ознак ландшафтів є морфоструктура у межах ландшафту.

Ландшафт є нижчим ступенем системи регіональних фізико-географічних одиниць і основною одиницею в ієрархії геосистем.

2. ПТК можуть розглядатися як в індивідуальному, так і в типологічному плані (див. рис. 1.1). Об’єктом дослідження ландшафтознавства є конкретні ПТК. Водночас для науки і практики необхідна їх систематизація. Порівнянням конкретних ландшафтів встановлюються їх типологічні ознаки. Класифікуючи ці одиниці, тобто об’єднуючи їх за певними ознаками подібності у таксони (види, класи, типи тощо), отримуємо складну систему типологічних одиниць.

Найвища таксономічна одиниця класифікації [9] - тип ландшафту. Основний критерій розмежування типів - глобальні відмінності у співвідношенні тепла і вологи, тип поясності.

Підтипи ландшафтів відбивають поступовість зональних переходів.

Гіпсометричний фактор - критерій виділення класів і підкласів ланд­шафтів, що відбивають ярусні закономірності.

Виділяють два класи ландшафтів - рівнинний і гірський. У складі рів­нинного класу виділяють два підкласи - низовинні, височинні. Найнижча таксономічна одиниця - вид ландшафту. Критерії: фундамент ландшафту - його петроло­гічний склад, структурні особливості, форми рельєфу.

 

Завдання:

1. Побудувати схему ієрархії геосистеми (за А.Г. Ісаченком).

2. Скласти гіпотетичний ряд гюв"язаних між собою морфологічних оди­ниць лавдшафту:назва фації-назва урочища-назва місцевості-назва ландшафту.

3. Скласти приклади класифікаційних рядів за А.Г.Ісаченком і за’ В.А. Нікодаєвим. Порівняти їх.

 

Контрольні запитання:

1. Назвіть геосистеми локального рівня.

2. Назвіть геосистеми регіонального рівня.

3. Що таке ландшафтна фація?

4. Перерахуйте діагностичні ознаки урочища.

5. Для чого потрібна класифі­кація ландшафтів?

6. Назвіть основні таксономічні одиниці класифікації ландшафтів.

 

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3