УКЛАДАННЯ ГЕОМОРФОЛОГІЧНОЇ КАРТИ

 

Мета роботи: За допомогою вихідних матеріалів (додаток 1) на навчальній топографічній основі М 1:50000 укласти тематичні контури і скласти геоморфологічну карту.

Література: основна – [4,5,6]; додаткова [8,9].

Основні поняття.

1. На спеціальній геоморфологічній карті мають бути показані реаль­но існуючі мезоформи рельєфу (морфоскульптури). Сюди відносяться: річкові долини, моренні та зандрові рівнини, лесові рівнини, еолові форми рельєфу, річкові заплави, надзаплавні тераси, торфовища, кінцево-моренні утворення; моренні, еолові, дедудаційні, водо-ерозійні форми рельєфу у межах рівнин різного походження тощо). Елементи рельєфу необхідно показувати на карті за відмінностями їх зовнішнього вигляду і походження. Морфоскульптури розділяються на карті межами, виділяються кольором або штриховкою.

У табл. 4.1. наведено типову аналітичну легенду до геоморфоло­гічної карти М 1:50000.

2. Межі форм рельєфу встановлюємо на підставі аналізу поверхні рельєфу, описаної горизонталями на топографічній основі, а також на підставі врахування віку та генезису четвертинних відкладів.

Генезис форм рельєфу встановлюємо за даними про генезис четвертинних відкладів (додаток 1), якими складені ті чи інші морфоскульптури, а також на підставі загального аналізу поверхні рельєфу.

Для кожної розробленої студентом геоморфологічної карти створюється своя легенда згідно з вищенаведеною типовою. При цьому до легенди заносяться лише ті форми рельєфу відповідних генетичних категорій, які дійсно зустрічаються на учбовій території.

 

Завдання:

1. Укласти кольорову або чорно-білу геоморфологічну карту згідно завдання.

2. Розробити легенду до геоморфологічної карти

Таблиця 4.1

Легенда геоморфологічної карти

Генетичні категорії та форми рельєфу Позначення на карті
Кольоровій Чорно-білій
І. Структурний рельєф    
ІІ. Вулканогенний рельєф    
ІІІ. Вироблений рельєф (структурно-денудайфйний) Утворений внаслідок препарування субгоризонтальних пластів осадових порід  
ПАЛЬОВИЙ

 
  IV. Денудаційний рельєф   Створений глибинною і бічною ерозією рік: А - поверхні скульптурних річкових терас, Б - ерозійні схили у розвитку     Створений ерозією, але перероблений силовими процесами - денудаційно-ерозійні схили річкових долин А - субгоризонтальні поверхні
Б – схили
СМАРАГДОВО-ЗЕЛЕНИЙ

БРУНАТНО-ЗЕЛЕНИЙ

V. Акумулятивний рельєф Створені річковою акумуляцією річкові тераси і рівнини   Створені водно-льодовиковими потоками зандрові рівнини   Створені діяльністю вітру еолові рівнини  
ТРАВ’ЯНО-ЗЕЛЕНИЙ  

ЗЕЛЕНУВАТО-ОЛИВКОВИЙ

ЛИМОННО-ЖОВТИЙ

 

3. Таблиця 3.1

 

Контрольні запитання:

1. Наведіть приклади форм рельєфу.

2. Як картографуються форми рельєфу?

3. Що таке морфоструктури і морфоскульптури?

4. Як пов’язана геоморфологічна будова території з її землеустроєм?

5. Як впливає морфологічний план території на її геосистемну будову по горизонталі?

 

 

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5