Завдання потребує розгорнутої відповіді в довільній формі.

Викладайте основні положення у логічній послідовності, використовуйте біологічні терміни і поняття, зробіть висновки та узагальнення

1. Предмет, завдання і методи генетики людини (антропогенетики). Сучасні розділи генетики людини: цитогенетика, генетика розвитку, імуногенетика, екологічна генетика, біохімічна генетика, медична генетика, психогенетика.

2. Особливості людини як об′єкту генетичних досліджень. Коротка історія науки, її витоки.

3. Поняття про спадковість людини. Будова статевих клітин людини та їхнє утворення.

Генетичне визначення статі людини.

4. Морфо – функціональна характеристика та класифікація хромосом. Каріотип людини.

5. Будова хромосом на мікроскопічному,субмікроскопічному та молекулярному рівнях. Гетерохроматин та еухроматин.

6. Мітоз як механізм нестатевого розмноження еукаріотів. Фази мітозу. Будова метафазних хромосом та динаміка їх структури у клітинному циклі. Амітоз. Поняття про мітотичну активність тканини.

7. Мейоз як цитологічна основа утворення і розвитку статевих клітин ( гамет). Фази та стадії першого та другого мейотичних поділів. Принципові відмінності поведінки хромосом у мейозі та у мітозі. Гаплоїдна та диплоїдна кількість хромосом. Механізми, що призводять до генетичної різноманітності гамет.

8. Статеві клітини людини, їх цитогенетична характеристика. Гаметогенез у людини і вищих тварин: сперматогенез та оогенез .

9. Процес запліднення. Біологічні особливості репродукції людини.

10. Мейотичний та мітотичний кросинговер. Нерівний кросинговер. Порівняння цитологічних та генетичних карт хромосом.

11. Вплив структури хромосом, статі та функціонального стану організма на частоту кросинговера. Вплив факторів зовнішнього середовища на частоту кросинговера.

12. Молекулярні механізми реалізації спадкової інформації. Гени структурні, регуляторні, синтезу т-РНК, р-РНК. Мобільні генетичні елементи. Екзонно- інтронна організація генів (геному) еукаріотів.

13. Будова ДНК. Реплікація ДНК, її етапи.

14. Транскрипція. Етапи транскрипції. Процесинг і сплайсинг. Регуляція генної активності.

15. Трансляція, її етапи. Генетичний код та його властивості.