Вплив електроструму на організм людини

!Дія електричного струму на живу тканину має різносторонній характер і дуже відрізняється від дії інших матеріальних чинників.

!Електричний струм, проходячи через тіло людини, може спричинити теплову, хімічну, світлову, механічну та біологічну дії.

Електричний струм, що поглинається організмом, перетворюється в інші види енергії

Електричні ураження умовно можна поділити на місцеві електричнітравми та електричні удари.

МІСЦЕВІ ЕЛЕКТРИЧНІ ТРАВМИ

Характерними видами місцевих електричних травм є електричні опіки, електричні знаки, металізація шкіри, механічні ураження і електроофтальмія.

Майже у всіх випадках контакту людини з електричною енергією на її тілі і в місцях дотику з’являються “електричні знаки”. Це плями сірого або жовтого кольору на поверхні тіла , яка піддавалась дії електричного струму, переважно круглої або овальної форми розмірами 1…5 мм з поглибленням у центрі. Трапляються знаки у вигляді подряпин, невеликих ран, крововиливів під шкіру і т.і. уражена ділянка шкіри затвердіває подібно до мозолю. Виникає нібито змертвіння верхнього шару шкіри. Електричні знаки переважно не хворобливі і лікування їх закінчується благополучно, з часом верхній шар шкіри сходить і уражене місце набуває початкового кольору, еластичності і чутливості.

Металізація шкіри виникає внаслідок проникнення в глибину шкіри газоподібних або розплавлених часток металу під дією електричної дуги. Бризки розплавленого металу розлітаються в усі боки з великою швидкістю, кожна частина має високу температуру, але малий запас теплоти і не може пропалити одяг, тому при цьому уражаються переважно відкриті частини тіла. Уражена ділянок шкіри має шорстку поверхню. Потерпілий відчуває на ураженій ділянці біль від опіків і напругу шкіри від наявності чужеродного тіла. З часом хвора шкіра сходить і лише лікування уражених очей може бути довгим і складним.

Механічні ураження є наслідком різних невимушених судорожних скорочень м’язів під дією електроструму, що призводить до розриву кровоносних судин, м’язів, сухожилків, а в деяких випадках спостерігається вивихи суглобів та перелами кісток.

Електроофтальмія - це ураження зовнішніх оболонок очей при горінні електричної дуги потужним ультрафіолетовим випромінюванням, яка енергійно поглинається клітинами організму і викликає в них хімічні зміни. Потерпілий відчуває різкий біль в очах, осліплення, світлобоязнь, сльозотечу.. використання захисних окулярів.

 

Статистика свідчить, що більше половини всіх електротравм складають опіки.

 

Опіки бувають трьох видів:

· струмовий або контактний, коли струм безпосередньо проходить через тіло людини;
Такі опіки бувають результатом випадкових коротких замикань в електроустановках напругою від 220 до 600В.

· дуговий, коли на тіло людини діє електрична дуга, але без проходження струму через тіло;
Електрична дуги має високу температуру від 3500 до 15000°С і вище.

· і змішаний опік під впливом обох чинників.

Під дією установок високої напруги (понад 1000В) виникають змішані опіки від струму і дуги. При цьому дуга утворюється між людиною і струмоведучою частиною. В цих випадках струм має силу в кілька ампер і високу напругу. Це викликає важкий опік в місцях входу і виходу струму. Струм великої сили, що проходить через тіло людини, в більшості випадків не викликає зупинки серця.

ЕЛЕКТРИЧНІ УДАРИ

Електричний удар –це збудження живих тканин організму людини струмом, що супроводиться судомним скороченням м’язів. Електричний удар виникає при проходженні через тіло людини струмів невеликої сили (до 100мА) і при напрузі до 1000В.

Струм такої сили скорочує м’язи серця і органів дихання, викликає зупинку серця і порушення дихання. Це найнебезпечніший вид ураження електричним струмом.

Електричні удари є серйозною небезпекою для життя потерпілого. Вони викликають 85-87% смертельних уражень (від всіх випадків пов’язаних з електрострумом).

Електричні удари можуть бути поділені на чотири ступені:

1. Судомні скорочення м’язів без втрати свідомості

2. Судомні скорочення м’язів з втратою свідомості , але з збереженням дихання та роботою серця

3. Втрата свідомості і порушення дихання або роботи серця.

4. Клінічна смерть, тобто відсутність дихання і кровообігу.

Причинисмерті від електричного струму:

- припинення роботи серця

- припинення дихання

- електричний шок

Припинення серцевої діяльності – найнебезпечніша причина смерті від електричного струму. Струм може діяти на серцеві м’язи безпосередньо проходячи через серце, чи рефлекторно, тобто через центральну нервову систему, коли шлях струму лежить поза межами серця.. в обох випадках може наступати зупинка серця чи його фібриляція.

Зупинка дихання – як першопричина смерті від електричного струму спостерігається частіше за зупинку серцевої діяльності. Людина починає відчувати утруднення дихання вже тоді. Коли через неї проходить струм в 20…25 мА промислової частоти 50 Гц. Якщо цей струм довгий час буде проходити через тіло людини, настануть судоми м’язів, потім припиниться дихання і нарешті зупиниться серце – настане клінічна смерть.

Електричний шок.При надмірному збудженні організму людини електричним струмом виникає дуже важка нервово-рефлекторна реакція організму. Вона супроводжується глибокими порушеннями кровообігу, дихання, обміну речовин тощо.

Електричний шок має дві фази: першу – сильного нервового збудження й другу – глибокого гальмування і знесилення нервової системи. Виникає депресія – гнітючий стан і повна байдужість до оточення при наявності свідомості.