Захисне заземлення.

В електричних установках існують три види заземлення:

· захисне заземлення для захисту людей від ураження електричним струмом;

· робоче заземлення, що забезпечує нормальні режими роботи електричних установок

· заземлення системи блискавкозахисту, що захищає будівлі та споруди від атмосферних перенапруг.

Згідно з ДЕСТ 12.1.009-76 захисним заземленням називається навмисне електричне з’єднання з землею металевих неструмоведучих частин, які можуть опинитись під напругою в результаті пошкодження електричної ізоляції або при наведенні на них електростатичних зарядів та дії електромагнітної індукції.

ØОсновне призначення захисного заземлення – усунення небезпеки ураження струмом при дотиканні до металевих частин електрообладнання, яке опинилось під напругою.

ØЗалежно від розміщення заземлювачів відносно заземлюючого обладнання заземлюючі пристрої поділяють на виносні та контурні. Виносні заземлювачі розміщують на деякій відстані від заземлюючого обладнання, а контурні – за контуром на деякій відстані від нього.

ØЗаземлювачі можуть бути природними та штучними. Для влаштування штучних заземлюючих пристроїв використовують сталеві вертикально закладені в землю труби діаметром від 3 до 5 см, товщиною стінок не менш як 3-5 мм, довжиною 2,5-3 м; металеві стержні діаметром 10…12 мм: довжиною 2.5…5 м та інш.

Заземлені провідники повинні мати між собою надійний контакт. Їх сполучають зварюванням. Відповідно до ДЕСТ допустимий загальний опір заземлюючих пристроїв, які споруджені в мережах напругою220/380В, повинен бути не більшим за 4 Ом.

На кожен заземлюючий пристрій складається паспорт. Технічний стан перевіряється не рідше 1 разу в шість місяці, а у вологих – не рідше одного разу на три місяці.

Захисне занулення

Згідно з ДЕСТ зануленням називається навмисне з’єднання металевих частин електроустановки, що не перебуває під напругою, з нулевим захисним провідником.

Провідники з’єднують із спеціальним провідником, який має надійне з’єднання з нульовою точкою генератора чи трансформатора.

Зменшують тривалість небезпечної напруги на корпусі обладнання, чим ліквідують небезпеку ураження струмом. !Швидке і повне зняття напруги з пошкодженого устаткування є основною захисної дії занулення.

Ізоляція струмоведучих частин

ØОднією з головних умов безпеки електроустановок є надійна ізоляція. Електрична ізоляція характеризується певними діелектричними властивостями – електричним опором.

Опір ізоляції між будь-яким провідником, а також землею повинен складати не менш 0,5 МОм.

ØПричиною старіння ізоляції провідників є дія температури, яка виникає при нагріванні провідників струмами навантаження та струмами короткого замикання, вплив навколишнього середовища, механічні дії.

& Для зменшення імовірності ураження електричним струмом використовують малі напруги. Напруга до 42 В використовується в приміщеннях з підвищеною небезпекою для живлення ручного інструменту (дрелі, гайкокрути, паяльники) переносні лампи, світильників місцевого, стаціонарного освітлення і тих, що розміщенні над підлогою нижче 2.5 метри.

Вимоги електробезпеки на будівельному майданчику:

Особи, зайняті на будівельозмонтажних роботах, повинні бути навчені безпечним способам зупинки дії електричного струму на люину і надання першої долікарської допомоги.

В будівельно-монтажній організації повинен бути назначений інженерно-технічний працівник, що має кваліфікаційну групу за технікою безпеки не нижче ІV, відповідальний забезпечну експлуатацію електрогосподарства організації.

Відповідальність за безпечне проведення конкретних робітз використанням електроустановок лягає на інженерно-технічних працівників, що керують виконанням цих робіт.