Про метрологічне забезпечення осцилографів, аналізаторів спектра та інших багатофункціональних засобів вимірювань

Вище вже говорилося про особливості цих приладів, у яких нормуються кілька десятків внутрішніх параметрів і характеристик, за якими, у залежності від вимірювальної задачі, можна розрахувати похибку вимірювання тієї чи іншої величини. Аналіз показує, що всі нормовані параметри цих приладів можна розділити на такі групи: частотні, амплітудні, параметри спотворень, параметри входу-виходу.

У принциповому плані їх метрологічне забезпечення (повірка) не відрізняється від повірки генераторів сигналів, яка проводиться поелементно за допомогою електро- і радіовимірювальних приладів, що дозволяє визначити більшість параметрів. Однак залишається ряд параметрів, вимірювання яких не забезпечується даними приладами, оскільки вони нормуються в іншій формі. Для аналізаторів спектра − це параметри спотворень (динамічний діапазон, рівень інтермодуляційних, комбінаційних, гармонічних завад і т.і.), амплітудні параметри (похибки вимірювання рівнів і відношень рівнів спектральних складових, АЧХ і ін.), для осцилографів – перехідна характеристика, АЧХ, ФЧХ і деякі інші.

Це ж відноситься і до деяких спеціалізованих приладів для вимірювання параметрів сигналів, що застосовуються, наприклад, у техніці зв'язку.

У деяких спеціальних приладах нелінійності нормуються у формі диференційних крутизни і фази, шумів нелінійних переходів, перехідного шуму й ін.

Задача метролога в цьому випадку полягає в коректному перерахунку нормованого “екзотичного” параметра в параметр, загальноприйнятий у радіовимірюваннях, зокрема, параметра нелінійності – у коефіцієнт гармонік. Іноді для цього потрібно проводити спеціальний аналіз, розробку методу й апаратури. Якщо ж ця задача успішно вирішена, залишається лише коректно застосувати той чи інший прилад, “прив’язаний”, у свою чергу, до відповідного еталона загальноприйнятої ФВ. Так реалізується простежуваність до того чи іншого еталона. Таким чином, для цих приладів схема, наведена на рис. 8.17, залишається в силі і лише доповнюється ще однією ланкою − перетворенням деяких параметрів у загальноприйнятий в електрорадіовимірюваннях.

Додамо, що для повірки деяких приладів, зокрема окремих типів осцилографів, створені соціалізовані прилади підгрупи И1, які поєднують функції кількох приладів, що не міняє суті підходу.