Всесвітня павутина(WWW).

Свій початок цей вид сервісу веде з березня 1989г., коли Тім Бернерс-Ли з CERN запропонував керівництву цього міжнародного європейського наукового центру концепцію нової розподіленої інформаційної системи, яку назвав World Wide Web(WWW або W3). З початку 1995г. практично усі комп'ютерні видання звернули увагу на цей вид сервісу : "нарешті з'явився зручний інтерфейс для роботи в Internet". Програмне забезпечення WWW передбачало наявність двох основних складових : WWW- сервера і WWW- клієнта. Останній називався "браузером".

До 1995 року були розроблені програми - браузери Netscape, Arena, Chimera. Надалі до них додалася Microsoft Internet Explorer.

Бернерс-Ли вважав, що інформаційна система, побудована на принципах гіпертексту, повинна об'єднати усю безліч інформаційних ресурсів CERN, яке складалося з бази цих звітів, комп'ютерної документації, списків поштових адрес, інформаційної реферативної системи, наборів даних, отриманих в експериментах, і тому подібне. Гіпертекстова технологія повинна була дозволити легко "перестрибувати" з одного документу в інший.

На початку 1992г. Марк Андрессен з Національного Центру Суперкомп'ютерних Застосувань(NCSA) побудував на принципах W3 програму MOSAIC - мультипротокольний переносимий інтерфейс, який забезпечив бурхливе зростання популярності цього виду сервісу. При створенні нових браузерів ставилася мета - багатопротокольна робота: не лише в WWW, але і в FTP, telnet, Gopher, WAIS, та ін. Завдяки цьому нині, працюючи в WWW, можна використати практично усі сервіси Internet.

У WWW клієнт - це інтерпретатор HTML. Залежно від команд HTML він виконує різні функції: розміщення тексту на екрані; обмін інформацією з сервером у міру аналізу отриманого HTML- тексту або графічних образів; запуск зовнішніх програм для роботи з документами у форматах, відмінних від HTML(GIF, Л^ЕО, MPEG, Postscript, та ін.). Найбільше поширення отримали Web - броузеры Netscape Navigator(Netscape Communicator), Microsoft Internet Explorer.

Сервер протоколу HTTP забезпечує роботу WWW, управляє наявними базами цих документів у форматі HTML і програмним забезпеченням, розробленим в стандарті CGI. Здобули популярність такі сервери HTTP, як Netsite(Netscape), Apache(Apache Group), Open Market Secure Web Server(Open Market), NCSA HTTP(NCSA), Netscape Enterprise Server(Netscape), O'Reilly Website(O'Reilly), Internet Information Server(Microsoft), Personal Web Server(Microsoft).