Контрольні запитання і задачі

1. Як у промисловості добувають: а) натрiй, б) гiдроксид натрiю, в) магній? Наведіть рiвняння відповідних окисно-відновних процесів.

2. Якi продукти утворюються при взаємодії лужних металiв з киснем? Наведiть та розгляньте рiвняння реакцій взаємодії пероксиду натрiю з водою, оксидом карбону(IV). Яку будову має пероксид натрiю?

3. Як лужнi метали реагують з водою, воднем та азотом? Як сполуки лужних металів з воднем i азотом реагують з водою? Якi властивості виявляють гiдриди металiв?

4. Наведiть та пояснiть рівняння реакцiй добування оксиду натрію, оксиду лiтiю.

5. Промисловi способи добування соди та поташу. Чому вiдрiзняються способи добування цих речовин?

6. Як реагують s-елементи II групи з воднем, азотом, вуглецем? Назвiть продукти, що при цьому утворюються, та наведіть рiвняння реакцiй їх взаємодії з водою.

7. Взаємодiя s-елементiв II групи з водою, розведеною азотною кислотою. Як змiнюється хiмiчна активнiсть металiв в ряду Be - Mg - Ca - Sr - Ba?

8. Як змiнюються розчиннiсть та кислотно-основнi властивостi в ряду сполук Be(OH)2 - Mg(OH)2 - Ca(OH)2 - Sr(OH)2 - Ba(OH)2? У чому особливостi властивостей гiдроксиду берилiю?

 

Порядок виконання лабораторної

1. Дослідіть взаємодію невеликого шматочка натрію з водою та доведіть експериментально утворення одного з продуктів реакції.

2. Підігрівайте у тиглі шматочок натрію доки він не спалахне. Після охолодження тигля долийте у нього спочатку розведену сірчану кислоту , а потім розчин йодиду Калію. Що спостерігається?

3. До пероксиду натрію додайте трохи води. Який газ виділяється в результаті реакції? Доведіть його утворення експериментально.

4. До порошкоподібного магнію долийте воду. Чи відбувається реакція? Підігрійте суміш до кипіння. Що відбувається? Охолодіть розчин та додайте фенолфталеїн, про що свідчить зміна кольору індикатору?

5. Випробуйте відношення магнію до дії розведених соляної та азотної кислот. Які гази виділяються у першому та другому випадках?

6. Візьміть щипцями шматочок магнієвої стрічки та підпаліть над фарфоровою чашкою. До зібраного у чашці продукту горіння додайте невелику кількість води та краплю фенолфталеїну. Поясніть зміну кольору індикатору.

7. До невеликої кількості оксиду кальцію додайте 5 мл води. Що спостерігається? Які властивості має продукт реакції, як це довести?

8. До розчину солі магнію додайте розчин лугу. Дослідіть відношення осаду, що утворився, до дії кислоти та лугу.

9. До розчину карбонату натрію додайте: а) розчин хлориду Кальцію, б) розчин хлориду барію. Випробуйте, чи розчиняються утворені осади в розведених соляній та сірчаній кислотах.

10. До насиченого розчину сульфату кальцію додайте розчин солі барію. Зробіть висновок про різницю розчинності сульфатів цих металів.

11. Якими реакціями можна довести, сіль магнію чи сіль барію знаходяться у виданих викладачем пробірках з розчинами?

12. До 3 мл води додайте краплю розчину фенолфталеїну та щіпку цементу. Поясніть зміну забарвлення індикатора.

13. До невеликої кількості алебастру додайте воду до утворення пасти. Що відбувається з пастою через декілька хвилин?