Порядок виконання лабораторної роботи

Визначення молярної маси еквівалентів металу

Молярна маса еквівалентів цинку визначається об’ємним методом за результатами взаємодії цинку з соляною кислотою:

 

Zn + 2НС1 = ZnCl2+ H2

У колбу місткістю 250 мл налийте через лійку 20 мл розчину солянoї (хлоридної) кислоти так, щоб кислота не попала на шийку колби. Потім колбу потрібно закріпити горизонтально (див. малюнок). У шийку колби покладіть шматочок цинку, попередньо зважений з точністю до 0,01 г. Отвір колби закрийте газовідвідною трубкою, протилежний кінець якої занурте у кpиcталiзатор з водою.

 

Прилад потрібно перевірити на герметичність. Для цього нагрійте рукою верхню частину колби. Якщо прилад герметичний, з трубки будуть виділятися бульбашки повітря. Якщо бульбашки не виділяються, то необхідно перевірити всі місця з'єднання. Потім заповніть мірний циліндр міcткіcтю 250 мл водою та закрийте скляною пластинкою так, щоб у циліндрі не було бульбашок повітря. Опустіть циліндр у кристалізатор з водою отвором донизу і під водою заберіть пластинку, закріпіть циліндр у штативі вертикально. Кінець газовідвідної трубки підведіть під циліндр (див. малюнок) і переведіть колбу у вертикальне положення. Потрапивши на дно колби, шматочок цинку починає взаємодіяти з кислотою. Водень, що виділяється, буде збиратися в циліндрі над водою. Після розчинення цинку слід виміряти об'єм водню, що виділився, та висоту водяного стовпа від поверхні води в кристалізаторі до поверхні води у циліндрі.

Дані досліду занесіть до лабораторного журналу:

1. Маса наважки металу m, г –

2. Об'єм водню в циліндрі V(Н2), мл –

3. Висота водяного стовпа h, мм –

4. Барометричний тиск Pб, мм рт. ст. –

5. Температура t,°С -

6. Тиск водяної пари, що насичує простір при температурі досліду

(з таблиці) Р(Н2О), мм рт.ст. –

Тиск водню в циліндрі Р(Н2) визначте із співвідношення

Pб = Р(Н2) + Р(Н2О) + h/13,6.

розрахуйте масу водню за рівнянням Менделєєва-Клапейрона:

при цьому значення P, V, T треба спочатку перевести в систему СІ (1мм рт.ст.= 133,12 Па, 1мл = 10-6м3; R=8,31 Дж/(моль×К)).

Молярну масу еквівалентів цинку розрахуйте, користуючись законом еквівалентів.

 

Визначте абсолютну (D) та відносну(d)похибки досліду:

D =М(l/2Zn) досл- М(1/2Zn)теор;