Теоретичні відомості

Будова атомів, ступені окислення германію, стануму та плюмбуму. Добування, властивості та застосування германію, олова та свинцю. Їх відношення до дії кислот та лугів.

Оксиди, гідроксиди та солі германію(II), стануму(II), плюмбуму(II), добування та властивості. Відновні властивості стануму(II).

Оксид германію(IV), германієва кислота, її солі. Добування та властивості a- та b- олов'яних кислот. Оксид плюмбуму(IV), його окислювальні властивості. Сурик, будова, властивості.

 

Контрольні запитання і задачі

1. Добування германію, олова та свинцю.

2. Як та чому змінюється стійкість можливих ступенів окислення у ряду Ge - Sn - Pb? Покажіть це на реакціях взаємодії елементів з киснем, хлором та азотною кислотою.

3. Наведіть рівняння реакцій гідролізу хлоридів плюмбуму(II) та стануму(II). Чи відрізняються ступені гідролізу цих сполук? Чому?

4. Порівняйте відновні властивості сполук плюмбуму(II) та стануму(II). Наведіть приклади реакцій, що характеризують відновні властивості стануму(II).

5. За яких умов хлор може окислити свинець до вищого ступеня окислення, а коли ця реакція піде у зворотному напрямку? Наведіть відповідні рівняння реакцій.

6. Наведіть рівняння реакцій добування a- та b- олов’яних кислот. Чому відрізняються їх властивості?

7. Як сурик реагує з азотною та соляною кислотою, яка з цих реакцій є окисно-відновною ?