Зберігання мікроорганізмів

При тривалому зберіганні в лабораторних умовах можуть змінитися окремі физиолого-биохимические або морфологічні особливості мікроорганізмів. Щоб уникнути цього, необхідно зберігати культуру чистою і в життєздатному стані. Традиційний метод зберігання — инокулирование (субкультивування), тобто пересівши на свіжу поживне середовище з тимчасовими інтервалами залежно від виду мікроорганізму, середовища і умов зберігання. Одні види мікроорганізмів вимагають частих пересівань, інші можна не пересівати більше місяця. В процесі такого зберігання не можна допускати пересихання середовища. Для цього пробірки з культурами рекомендують обгорнути папером або плівкою і зберігати в умовах, коли процеси життєдіяльності загальмовані, наприклад в холодильнику при 5 – 8 С. Існує багато інших способів зберігання культур: під шаром стерильного вазелінового масла; у ампулах з рідким азотом; у ліофілізованому стані, тобто висушеними із замороженого стану. Бактерії, що утворюють спори, можуть зберігатися роками в стерильному сухому грунті або відповідному середовищі.

Рис. 14. Зростання мікроорганізмів на поверхні твердого поживного середовища: а - після посіву шпателем або посіву заливкою; б - після посіву бактеріологічною петлею.

► ХІД РОБОТИ: ◄

1. Залити поживне середовище в чашку Петрі.

Для цього поживне середовище (у пробірці, заповненій поживним агаром на 2/3) розплавляють на водяній бані. При розливі середовища в чашки Петрі лівою рукою відкривають кришку чашки у бік полум'я пальника і акуратно виливають до неї поживне середовище, злегка рухаючи чашкою для рівномірного розподілу середовища по всій поверхні дна чашки.

Оскільки при застиганні агару на внутрішній стороні кришки осідає конденсаційна вода, яка, стікаючи на поверхню середовища, заважає отриманню ізольованих колоній мікроорганізмів, то чашки з середовищами підсушують в термостаті.

2. Висіяти культуру мікроорганізмів у скошене поживне середовище (використовувати мікробіологічну петлю). Пробірку підписати.

3. Висіяти культуру мікроорганізмів у стовпчик поживного середовища (використовувати мікробіологічну голку). Пробірку підписати.

4. Засіяти культуру мікроорганізмів у чашку Петрі. Підписати денце чашки.

5. Засіяні пробірки і чашки Петрі ставлять в термостат для інкубації. Щоб ут­ворювана конденсаційна вода не заливала посіву, чашки Петрі перевертають догори дном і ставлять в термостат в такому положенні.

 

► КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ: ◄

1. Дайте визначення наступним поняттям: культивування мікроорганізмів, пасивування, інкубація, інокуляція.

2. Чим відрізняються чисті і накопичувальні культури мікроорганізмів?

3. Техніка пересівання мікроорганізмів із пробірки в пробірку.

4. Техніка посіву мікроорганізмів у чашки Петрі.

5. Особливості посіву рідких культур мікроорганізмів.

6. Методи зберігання мікроорганізмів.

7. Дотримання мерів асептики при культивуванні мікроорганізмів.

 

Лабораторна робота № 6