Причини росту смертності працездатного населення

· Рівень охорони здоров'я та якості початкової освіти.

За цими критеріями (за винятком системи вищої освіти та професійного вдосконалення) Україна помітно відстає від розвинених держав з рейтинговою позицією серед 125-и країн. За рівнем охорони здоров'я та якістю початкової освіти Україна є 94-ою (Польща – 26-ою, Норвегія – 10-ою, Японія – першою), вищої освіти та професійного вдосконалення – 48-ою (Польща – 33-ою, Норвегія – 9-ою, Фінляндія – першою).

Хоча історія знає приклади того, як недоступність лікарів стає причиною різкого зниження смертності. Коли у 1973 році лікарі Ізраїлю покинули свої кабінети через масові страйки, кількість госпіталізованих знизилась на 85%, а кількість померлих – на 50%. До речі, зафіксований показник смертності став найнижчим за всю історію країни.

· Непридатність умов праці, професійні захворювання.

Професійні захворювання – хвороби, що виникають внаслідок дії на організм несприятливих професійних чинників. На жаль, в Україні не ведеться офіційна порівняльна статистика щодо середньої тривалості життя представників різних професій. Така статистика кількісно виявила би ступінь взаємозв'язку між професійними захворюваннями та середньою тривалістю життя.

Професійні захворювання добре вивчені та класифіковані, так само як і їхній вплив на стан здоров'я людини. Найбільш практичним є поділ професійних захворювань на гострі й хронічні. До гострих відносять ті форми хвороби, симптоми яких були виявлені раптово, після одноразової дії тих чи інших шкідливих виробничих факторів. Хронічними професійними захворюваннями вважаються ті, що виникли у результаті тривалої дії шкідливих, небезпечних і виробничих факторів. Міністерство охорони здоров'я затвердило офіційний перелік хвороб, що віднесені до професійних. Вивчивши цей перелік, ви зможете оцінити, наскільки шкідливою є ваша робота.

Таблиця 20.