Річна трудомісткість

Найменування деталей, що виготовляються Річна програма, шт. Трудові затрати за видами обробки Усього річний обсяг робіт, год.
Токарська фрезерна
норма часу на 1 шт./хв. річний обсяг робіт, год.  
1. Колесо    

 

Визначення або характеристика типу виробництва приводяться тому, що розробка технологічного процесу механічної обробки, вибір устаткування, пристосування залежать від типу виробництва.

Для орієнтованого визначення типу виробництва потрібно виходити з річної програми випуску деталей, їхньої номенклатури, маси, часу обробки на основних операціях.

Слід зазначити, що при масовому виробництві на одному верстаті обробляється одна деталь, при серійному – кілька деталей.

У механічному цеху можуть бути верстати з різною кількістю прикріплених деталей. Тип виробництва визначається, виходячи з того, який характер завантаження переважає. Якщо більша частина верстатів має масове завантаження, то й цех відноситься до масового виробництва. Якщо більша частина верстатів має багатосерійний характер завантаження, то й цех відноситься до багатосерійного виробництва.

Характер завантаження верстатів визначається по операціях технологічного процесу. Наприклад, штучна норма часу однієї деталі на даній операції дорівнює 0,1 г, річна програма 38000 деталей, тоді верстат на використання даної операції буде завантажений 3800 годин. При двозмінному й сорок одногодинному робочому тижневі верстат буде працювати 4015 годин. Виходить, робота верстата при досить високому коефіцієнті завантаження буде відноситися до масового виробництва.

Якщо ж прикріплення однієї деталі до верстата не забезпечує достатнього його завантаження, то до нього прикріплюється ще кілька деталей, щоб досягти більш повного його використання.

Прийнято, що робота верстатів вважається багатосерійною при закріпленні за ними до 10 деталей, серійної – від 10 до 20 деталей, дрібносерійної – більше 25 деталей. Основним показником, що характеризує тип виробництва, є його спеціалізація, обумовлена коефіцієнтом серійності (Кс):

,

де А – число деталь операцій, одержуване множенням кількості оброблюваних деталей на число операцій технологічного процесу;

С – число встановлених одиниць устаткування.

Тип виробництва може відповідати наступним значенням коефіцієнта серійності:

а) масовий – до 3;

б) багатосерійний – 3-5;

в) серійний – 5-20;

г) дрібносерійний – 20-40;

д) одиничний більше 40.

Для масового виробництва визначають такт (ритм) випуску деталей з потокової лінії за формулою:

[хв.],

де Fq – річний фонд часу роботи устаткування, який дорівнює 4015 год.;

N – річна програма випуску деталей.

Крім того, визначають темп виробництва потокової лінії, що є величиною, зворотної тактові. Темп характеризує кількість виробів, що виготовляються за одиницю часу. Його розраховують:

[шт./год.],

Кількість робочих місць або верстатів на потоковій лінії складає:

,

де – штучний час обробки, хв.

Ця величина визначається по кожній операції окремо.

Величину партії деталей для серійного виробництва визначають:

[шт.],

де Nрічна програма випуску деталей з урахуванням запасних частин;

h – необхідний запас деталей на складах у днях;

Фчисло робочих днів у році.

Для вибору числа днів запасу деталей потрібно керуватися даними табл.4.

Таблиця 4.