Протикорозійні властивості

 

Корозія металів та особливо схильних до неї антифрикційних підшипникових сплавів характеризується послідовним протіканням цілого ряду процесів, які виражаються такими загальними ознаками: появою на робочій поверхні антифрикційного сплаву шорстких точок та плям; корозійних точок на поверхні в межах плям, що з’явилися; утворення в місцях корозійних точок невеликих поглиблених раковин; утворення тріщин, які з’єднують раковини; викришування антифрикційного сплаву по тріщинам між раковинами.

В процесі роботи різних механізмів масло окислюється, в ньому накопичуються органічні кислоти, перекиси, оксикислоти, смоляні речовини. В двигунах внутрішнього згоряння масло стикається з продуктами згоряння, в результаті в них утворюються корозійно-активні окисли сірки та кислоти.

На швидкість корозійного руйнування суттєвий вплив здійснює вода. Вона може накопичуватися в маслі при невиконанні правил перевезення, збереження та заправлення машин. Крім того, пари води потрапляють в масло під час роботи двигуна разом із газами, що прориваються в картер, які містять багато води, що утворюється при згорянні палива.

Кисень і вода, які вміщуються в маслі, можуть поєднуватися із металом деталі утворюючи при цьому гідроокиси, наприклад Pb(OH)2. В подальшому гідроокис вступає в реакцію обміну водню органічної кислоти RCOOH на метал з утворенням солей (RCOO)2Pb та води

М(ОН)2+2RCOOH ® (RCOO)2M+2H2O (2.5)

За формулою (2.5) можна схематично представити корозію металу високомолекулярними органічними кислотами. Корозія металів і особливо найбільш схильних до неї підшипникових сплавів із кольорових металів проявляється по різному, частіше процесами, що протікають послідовно.

Введення протикорозійних присадок призвано покращити один з визначальних показників змащувального масла – його стабільність проти корозії. Протикорозійні присадки добавляють в масла, з метою виключення корозії металів, в першу чергу сплавів кольорових металів, які застосовуються в якості антифрикційних матеріалів. В якості протикорозійних присадок запропоновані різні сполучення: трибутилфосфит, трифенилфосфит, осернене масло з добавленням стесфину (АКОР-1), алкилфеноляти лужних та лужноземельних металів (присадки ДФ-1, ЛАНИ-213 тощо), ефір алкенилянтної кислоти (В 15/41) та багатокомпонентні концентрації присадок типу КП.