Масла для компресорів холодильних установок

У холодильних установках масла застосовують для зма­щування вузлів тертя компресорів, що перекачують холодоаген­ти – аміак, діоксид вуглецю, галогеноподібні (фреони) та ін.

Окрім змащення, вони забезпечують також відведення тепла від тертьових поверхонь та ущільнення компресійної камери. Діапазон застосування масел для компресорів холодильних машин дуже широкий: від невеликих холодильників з постійним завантаженням холодоагенту на весь строк служби до холодильників промислових установок.

До масел для холодильних компресорів ставлять специ­фічні вимоги, обумовлені безперервним контактом з холодо­агентом та постійною зміною температури і тиску середовища. У таких умовах експлуатації особливе значення має хімічна стабільність масла в суміші з холодоагентом та розчинність масла в ньому при низьких температурах. Зокрема масла для перспективних низькотемпературних холодильних установок повинні бути розчинні у таких холодоагентах, як R22 та R502 при температурах –50°С, –60°С у кількості, що відповідає виносу масла у випарнику (приблизно 10%). Компресори холодильних установок працюють без доступу повітря, тому окислювальні процеси в маслі незначні. Однак термічні навантаження на масло досягають великих значень. При стиску холодоагенту температура масла в камері стиснення може досягти 160°С та вище, тому воно повинно мати достатньо високу в’язкість. У той же час, враховуючи можливість попа-дання масла у випарник, підвищені вимоги ставлять до низькотемпературних власти­востей системи масло-холодоагент.

При низьких температурах масло повинно бути плинним, не виділяти кристали парафіну та мати низьку температуру за­стигання, щоб не застигати на охолоджених поверхнях випар­ника. На низькотемпературні властивості негативно впливає во­лога, тому перед застосуванням масла для холодильних устано­вок повинні бути ретельно висушені.

Масла для холодильних установок являють собою високоочищені нафтопродукти, одержані в основному на нафтеновій основі. Для кращої сумісності з галогенованими холодоагентами та для запобігання можливому утворенню відкладень мінеральні масла піддають депарафінізації. Для компресорів холодильних установок нафтопереробні підприємства випускають масла серії ХА та ХФ (ГОСТ 5546-86) (табл. 2.47). Крім того застосовують синтетичне масло ВНИИНЛ ХС-40 (ТУ 38 101763-78) і нафтове масло ХМ-35 (ТУ 38 1011158-88).

 

Таблиця 2.47

Характеристика масел для компресорів холодильних установок

 

Марка масла Кінема­тична в’язкість при 50°С, мм2 Температура,°С Область застосування
спала­ху, не нижче засти­гання, не нижче
ХА (фригус) 11,5-14,5 –37 Компресори, які працюють на аміаку або СО2
ХА-30 28-32 –38 Компресори, які працюють на фреоні 12 з температурою конденсації не вище –50°С
ХФ-12-16 ≥16 –42 Компресори, які працюють на фреоні 12 з температурою конденсації не вище –50°С
ХФ-22-24 24,5-28,4 –55 Компресори, які працюють на фреоні 22 з при температурі кипіння до –70°С
ВНИИНП ХС-40 37-42 –45 Компресори, які працюють при температурах від –50°С до 150°С
ХМ-35 32-37 –37 Для компресорів судових холодильних машин