ВИСНОВКИ

 

1. Сучасна економічна наука трактує капітал як складну, багатоаспектну категорію і на сьогодні сформувалися такі основні підходи до його визначення: предметно-функціональний, монетаристський (грошовий) соціально-економічний.

2. Робоча сила, як і будь-який інший товар, має дві властивості:вартістьіспоживчу вартість. Вартість товару робоча сила визначається вартістю всіх товарів і послуг, необхідних для відтворення здатності до праці людини та утримання членів його сім’ї. Споживча вартість товару робоча сила полягає в її здатності створювати вартість більшу за вартість самої робочої сили. Саме ця властивість і приваблює капіталіста чи підприємця.

3. Частина капіталу, яка авансується на купівлю робочої сили, у процесі виробництва зростає. Найманий робітник своєю абстрактною працею не приносить, а відтворює вартість власної робочої сили і окрім того, створює додаткову вартість. Додаткова вартість- це вартість, створена найманим працівником понад вартість його товару робоча сила і безкоштовно привласнена власником засобів виробництва. Частина продуктивного капіталу, яка витрачається на купівлю робочої сили і в процесі виробництва змінює свою вартість і називається змінним капіталом. Отже, відповідно до функціональної ролі засобів виробництва і робочої сили у створенні додаткової вартості капітал поділяється на постійний та змінний.

4. Норма додаткової вартості показує в якій пропорції робочий час поділяється на необхідний і додатковий.

5. Капітал є завжди рух самозростаючої вартості в просторі і часі. Рухом капіталу є його кругообіг і обіг (кругообіг і оборот). Кругообіг капіталу - послідовний рух, протягом якого капітал проходить три стадії (обіг, виробництво, обіг), набуває трьох функціональних форм (грошової, виробничої і товарної)

6. Кругообіг капіталу, який розглядається не як окремий акт, а як постійно поновлюваний процес, називається оборотом капіталу. Він вимірюється часом і швидкістю.

7. Відповідно до способу перенесення вартості на створений продукт капітал у виробничій формі поділяється на основний та оборотний.

 

Вивичення матеріалу, поданого в темі 6, передбачає засвоєння таких термінів і понять:


Авансований капітал;

амортизація;

витрати капіталу;

додаткова вартість;

змінний капітал;

капітал як економічна категорія;

маса додаткової вартості;

маса прибутку;

моральне зношення основного капіталу;

норма додаткової вартості;

норма прибутку;

оборотний капітал;

основний капітал;

постійний капітал.