рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Предмет і метод політичної економії. Економічні потреби та інтереси. Виробництво матеріальних благ і послуг. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Предмет і метод політичної економії. Економічні потреби та інтереси. Виробництво матеріальних благ і послуг. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми - раздел Производство, Навчальна Програма  ...

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

 

Тема 1. Предмет і метод політичної економії.

Політекономія в системі економічних наук. Виникнення та етапи розвитку політекономії. Предмет і методи політекономії.

Категорії і закони політичної економії. Система економічних законів.

Функції політекономії: пізнавальна, методологічна, практична, прогностична, виховна. Політекономія і економічна політика.

 

Тема 2. Економічні потреби та інтереси.

Економічні потреби суспільства, їхня суть та структура.

Економічний закон зростання потреб. Проблема вибору.

Економічні інтереси: сутність, суб'єкти, класифікація. Взаємозв’язок економічних інтересів.

Зв’язок потреб та інтересів як рушійна сила соціально-економічного прогресу.

 

Тема 3. Виробництво матеріальних благ і послуг. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми.

Виробництво та його основні фактори. Взаємодія і розвиток факторів виробництва.

Продуктивні сили суспільства та виробничі відносини. Діалектика продуктивних сил і виробничих відносин. Технологічні та соціально-економічні способи виробництва.

Суспільний продукт і його основні форми. Необхідний та додатковий продукт. Ефективність виробництва. Жива та уречевлена праця.

Ефективність виробництва.

Відтворення, виробничі можливості та економічне зростання. Екстенсивний та інтенсивний типи економічного зростання.

 

Тема 4. Економічна система суспільства. Відносини власності

Формаційний та цивілізаційний підходи до періодизації суспільного розвитку.

Економічна система, її сутність, цілі й основні структурні елементи. Типи економічних систем.

Власність у системі виробничих відносин. Власність як економічна і юридична категорії. Фактори, які обумовлюють відносини власності. Форми власності. Основні тенденції змін у відносинах власності на сучасному етапі.

 

Тема 5. Товарна форма організації суспільного виробництва. Товар і гроші.

Суспільний поділ праці. Товарне виробництво, умови та причини його виникнення. Характерні риси товарного виробництва. Товар і його властивості. Мінова вартість. Споживча вартість. Вартість.… Гроші та їх суттєві риси. Еволюція грошей та їх функції. Міра вартості. Засіб обігу. Засіб нагромадження. Засіб…

Тема 6. Капітал: процес виробництва і нагромадження.

Капітал як економічна категорія. Протиріччя основної формули капіталу. Процес виробництва як процес зростання вартості. Умови перетворення робочої… Кругообіг капіталу. Основний та обіговий капітал. Авансовий капітал.

Тема 7. Ринок: сутність, структура та інфраструктура.

Основні суб'єкти ринкової економіки. Механізм функціонування ринку. Суть попиту і фактори, що його визначають. Закон попиту. Пропозиція: зміст і фактори, що на неї впливають. Закон пропозиції. Взаємодія попиту і пропозиції. Ринкова рівновага.

Тема 8. Підприємництво і підприємства. Підприємство як товаровиробник.

Зміст, основні принципи та ознаки підприємництва. Умови підприємницької діяльності. Види підприємництва: промислове, торгове, кредитне. Організаційно правові форми підприємництва: індивідуальні підприємства, товариства, повне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, змішані товариства, акціонерні підприємства, державні підприємства. класифікація підприємств за розміром. Малий бізнес. Нові види підприємницької діяльності.

Структура фондів підприємства. Основні та обігові фонди підприємства. Амортизація. Витрати виробництва

 

Тема 9. Доходи та форми їх отримання.

Сутність та класифікація доходів. Номінальні та реальні доходи. Функціональний розподіл доходів.

Заробітна плата. Номінальна та реальна заробітна плата. Фактори заробітної плати. Системи заробітної плати. Мінімальна заробітна плата.

Доходи від капіталу: підприємницький доход; торгівельний прибуток; відсоток. Земельна рента: диференційна, абсолютна, монопольна.

 

Тема 10. Конкуренція та монополія у ринковій економіці.

Форми конкуренції: досконала конкуренція, недосконала конкуренція та її типи. Методи конкурентної боротьби: цінова конкуренція, нецінова конкуренція,… Сутність, умови виникнення монополій.

Тема 11. Економічна система сучасного устрою суспільства. Держава та її економічні функції

Соціально-економічний прогрес в умовах регульованого капіталізму. Історичні перспективи економічної системи регульованого капіталізму. Економічна роль держави. Необхідність державного регулювання економіки.…  

Тема 13. Економічні аспекти глобальних проблем та їх вплив на економічний розвиток України.

Глобалізація як новий етап розвитку інтеграційних процесів у світовій економіці.

Фактори глобалізації. Форми прояву глобалізації. Суперечливий вплив глобалізації на світовогосподарський розвиток. Форми міжнародного співробітництва у вираженні глобальних проблем.


ТЕМА 1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ.

Політична економія – це наука, яка вивчає відносини між людьми, які склалися в процесі виробництва, розподілу, обміну та споживання життєвих благ в…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Предмет політекономії.

В основі життя всіх людей знаходиться матеріальне виробництво речей, необхідних людині. Безпосередня мета господарської діяльності зводиться до задоволення потреб… При використанні обмежених ресурсів для задоволення своїх потреб люди вступають між собою в економічні відносини.…

Метод політекономії.

Досліджуючи свій предмет, кожна наука використовує певні методи. Метод політекономії – система теоретичних підходів, способів, засобів,… Загальним для всіх наук є діалектичний метод. Він базується на використанні законів і принципів філософії, сутність…

Категорії і закони політичної економії.

Досліджуючи предмет вивчення, політекономія робить відповідні висновки, узагальнення, класифікації тощо. У результаті цього формується великий… У системі понять важливе значення мають такі: економічна категорія,… Економічні категорії — це абстрактні, логічні, теоретичні поняття, які в узагальненому вигляді виражають суттєві…

Функції політекономії.

У процесі становлення і розвитку політичної економії як науки були сформовані її основні функції. 1. Пізнавальна функція безпосередньо пов ‘язана з предметом політекономії і… 2. Практична функція полягає у використанні здобутих знань щодо закономірностей функціонування та розвитку економічної…

ВИСНОВКИ

1. При використанні обмежених ресурсів для задоволення своїх потреб люди вступають між собою в економічні відносини. Виробничі відносини постійно… 2. Предметом політичної економії є відносини між людьми, які склалися в… 3. Досліджуючи свій предмет, кожна наука використовує певні методи. Метод політекономії – система теоретичних…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Наука про відносини між людьми у процесі виробництва, розподілу, обміну та споживання матеріальних благ та послуг.

2. Сукупність прийомів, засобів і принципів, за допомогою яких досліджуються категорії і закони функціонування та розвитку економічних систем.

3. Метод політекономії, який полягає в поглибленому пізнанні реальних економічних процесів шляхом виокремлення основних, найсуттєвіших ознак сторін певного явища, очищених від усього випадкового, неістотного.

4. Формалізований опис економічних процесів і явищ, структура якого абстрактно відтворює реальну картину економічного життя.

5. Штучне відтворення економічних процесів і явищ з метою їх вивчення за оптимально сприятливих умов та подальшого практичного впровадження.

6. Абстрактне, логічне, теоретичне поняття, яке в узагальненому вигляді виражає суттєві властивості економічних явищ і процесів.

7. Найсуттєвіші, стійкі, постійно повторювані, причинно-наслідкові взаємозв’язки і взаємозалежності економічних процесів та явищ.

8. Цілісна система заходів держави, спрямованих на розвиток національної економіки в інтересах усіх соціальних груп суспільства.

9. Метод пізнання від окремого до загального.

10. Метод політекономії, який досліджує економічні процеси в їх логічній послідовності, прямуючи від простого до складного, звільняючись від історичних випадковостей.

11. Метод пізнання від загального до одиничного.

12. Метод політекономії, який вивчає економічні процеси в історичній послідовності їх виникнення.

13. Метод дослідження, за якого об’єкт дослідження розкладається на складові, кожну з яких вивчають окремо.

14. Метод дослідження, при якому відбувається об’єднання різних елементів, сторін об’єкта в єдине ціле з урахуванням взаємозв’язків між ними.

 

Терміни і поняття

а) аналіз; б) дедукція; в) економічна категорія;

ТЕМА 2. ЕКОНОМІЧНІ ПОТРЕБИ ТА ІНТЕРЕСИ.

Дана тема розглядає суть та структуру економічних потреб суспільства. Економічний закон зростання потреб породжує проблему вибору. Логічним кроком…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Економічні потреби суспільства:сутність та структура.

Кінцевою метою виробництва є задоволення різноманітних потреб людини як особистості, споживача і виробника. Потреба – це нужда в чому-небудь, об ‘єктивно необхідному для підтримки… Засоби задоволення людських потреб називаються благами.

Економічний закон зростання потреб. Проблема вибору.

Потреби людини не є постійними. Їх характер, структура і способи задоволення залежать від досягнутого рівня продуктивних сил, ступеня розвитку… Закон зростання потреб відображає причинно-наслідкові зв ‘язки між розвитком… Потреби у сподиванні породжують стимули до виробництва. Виробництво задовольняє існуючі та породжує нові потреби.…

Економічні інтереси.

Усвідомлення потреб і прагнення їх задовольнити зумовлюють мотивацію поведінки людини, її інтереси. Інтерес виникає, коли задоволення потреби усвідомлюється як конкретна мета… Отже, економічні інтереси – це усвідомлене прагнення економічних суб ‘єктів задовольнити певні потреби, що є…

ВИСНОВКИ

1. Кінцевою метою виробництва є задоволення різноманітних потреб людини як особистості, споживача і виробника. Потреба – це нужда в чому-небудь, об… 2. Різноманітні потреби можна певним чином класифікувати: за суб‘єктами вияву,… 3. Взаємодія потреб і виробництва породжує дію економічного закону зростання потреб, який відображає…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

1. Внутрішній мотив, який спонукає до економічної діяльності.

2. Потреби в економічних благах.

3. Блага, обсяги яких менші за існуючі потреби.

4. Безперервний розвиток потреб – рушійна сила економічного та духовного прогресу людства, що у свою чергу стимулює появу нових потреб.

5. Усвідомлене прагнення економічних суб’єктів задовольнити певні потреби, що є об’єктивним спонукальним мотивом їх господарської діяльності.

 

Терміни і поняття

а) економічний закон зростання потреб; б) економічні блага; в) економічні інтереси.

ТЕМА 3. ВИРОБНИЦТВО МАТЕРІАЛЬНИХ БЛАГ І ПОСЛУГ. СУСПІЛЬНЕ ВІДТВОРЕННЯ. СУСПІЛЬНИЙ ПРОДУКТ І ЙОГО ОСНОВНІ ФОРМИ.

Задоволення потреб можливе тільки через споживання благ і послуг, які створюються людьми в процесі виробництва. Виробництво - процес створення благ,…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Виробництво та його основні форми.

Виробництво - процес створення благ, необхідних для задоволення різноманітних потреб людини. Створення матеріальних благ завжди є суспільним… Виробничі відносини не слід розуміти лише як відносини, що виникають між… Тому, коли ми говоримо про виробничі відносини, розуміємо під ними всю їх сукупність. А саме: відносини виробництва,…

Суспільний продукт та його основні форми.

Суспільне виробництво – це сукупність індивідуальних виробництв (підприємств, фірм) в їхньому взаємозв’язку, взаємодії, взаємозумовленості та… Однією з форм суспільного продукту є валовий суспільний продукт (ВСП), його… ВСП і КСП – це показники матеріального виробництва, але крім матеріального – суспільне виробництво включає ще й галузі…

Відтворення, виробничі можливості та економічне зростання.

Виробництво повинно безперервно повторюватися. Безперервне його повторення отримало назву відтворення. Для процесу відтворення необхідне постійне відновлення всіх факторів… Розрізняють такі форми відтворення: просте, регресивне, розширене.

ВИСНОВКИ

1. Виробництво - процес створення благ, необхідних для задоволення різноманітних потреб людини. Створення матеріальних благ завжди є суспільним… 2. Структура виробничих відносин суспільства неоднорідна і включає в себе:… 3. Виробництво повинно безперервно повторюватися. Безперервне його повторення отримало назву відтворення. Розрізняють…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Процес створення матеріальних і нематеріальних благ, необхідних для існування та розвитку людини.

2. Відносини між людьми у процесі суспільного виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ та послуг.

3. Безперервність процесу виробництва товарів та послуг, на основі якого відбувається оновлення елементів економічної системи.

4. Доцільна свідома діяльність людини, спрямована на створення необхідних благ для задоволення потреб.

5. Об’єкти, на які спрямована праця людини; матеріальна основа майбутнього продукту.

6. Сукупність засобів виробництва і працівників з їх фізичними й розумовими здібностями, а також досягнення науки, технології, інформація, методи організації та управління виробництвом, що забезпечують створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб.

7. Сукупність фізичних та інтелектуальних здібностей людини, які вона використовує в процесі праці; здатність людини до праці.

8. Річ або комплекс речей, якими людина діє на предмет праці.

9. Збільшення обсягів виробництва шляхом кількісного приросту факторів виробництва за їх незмінних якісних характеристик.

10. Збільшення обсягів виробництва за рахунок удосконалення факторів виробництва та ефективнішого їх використання.

11. Збільшення обсягів національного виробництва в абсолютному вираженні або у розрахунку на душу населення за певний період часу.

12. Категорія, яка характеризує віддачу, результативність виробництва і свідчить про якість економічного зростання.

13. Сукупність предметів та засобів праці.

14. Частка суспільного продукту, необхідна для нормального відновлення фізичних і духовних здібностей працівника та членів його сім’ї.

15. Продукт, створюваний додатковою працею і який перевищує необхідний продукт.

16. Максимально можливий обсяг продукції, виробленої при повному та ефективному використанні наявних ресурсів.

17. Сукупність створених матеріальних благ та послуг за відповідний період.

 

Терміни і поняття

а) суспільний продукт; б) робоча сила; в) продуктивні сили;

ТЕМА 4. ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА. ВІДНОСИНИ ВЛАСНОСТІ.

Дана тема характеризує формаційний та цивілізаційний підходи до періодизації суспільного розвитку. Розлядає сутність, основні структурні елементи та…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Сутність і структура економічної системи. Типи економічних систем.

Економіка будь-якої країни функціонує як багатовимірна система, що складається з великої кількості різних взаемопов'язаних та взаємозалежних… Економічна система - це сукупність взаємопов ‘язаних і відповідним чином… Економічна система складається з трьох основних структурних елементів: продуктивних сил, виробничих відносин і…

Поняття власності, її об’єкти та суб’єкти

У силу суспільної природи людини відношення людей до умов її життєдіяльності обов'язково обумовлює необхідність певних відносин між ними. Це… Власність - відносини між людьми щодо привласнення речей та інших умов… Наведене визначення грунтується на опосередкуванні відносинами власності споживання благ як умови життя й діяльності…

Форми власності. Тенденції в розвитку відносин власності.

Теоретичний аналіз власності як економічної та юридичної категорії дозволяє розглянути класифікацію власності по-перше, по формі привласнення… По формі привласнення об'єктів власності її можна поділити на індивідуальну… Індивідуальна власність – відносини привласнення членами суспільства матеріальних благ для задоволення своїх…

ВИСНОВКИ

1. Економічна система - це сукупність взаємопов‘язаних і відповідним чином упорядкованих елементів економіки, що утворюють певну цілісність,… 2. Виробничі відносини у єдності з продуктивними силами утворюють суспільний… 3. Диференціація економічних систем на ідеальні типи за ступенем розвинутості ринкового механізму і координації…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Історично конкретний стан суспільства, який характеризується досягнутим рівнем продуктивних сил, особливим способом організації виробництва і відповідною духовною культурою.

2. Сукупність відносин між суб’єктами господарювання з приводу привласнення умов та результатів виробництва.

3. Сукупність форм і методів регулювання економічних процесів та суспільних дій економічних суб’єктів на основі знання економічних законів, використання економічних важелів, правових норм та інституційних утворень.

4. Сукупність взаємопов’язаних і певним чином упорядкованих елементів економіки, що утворюють певну цілісність, економічну структуру суспільства.

5. Сукупність узаконених державою прав і норм економічних взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, які складаються між ними з приводу володіння, користування та розпорядження об’єктами власності.

6. Спосіб виробництва у поєднанні з політичною надбудовою суспільства.

7. Продуктивні сили суспільства у сукупності з виробничими відносинами.

8. Усе те, що можна привласнити чи відчужити.

9. Персоніфіковані носії відносин власності.

10. Економічна система, в якій координація економічної діяльності здійснюється виключно державою.

11. Економічна система, роль регулятора в якій виконують ринок та державне управління.

12. Економічна система, в якій держава виконує найменше регулювання економічних процесів, а сили вільної конкуренції, ринкового саморегулювання досягають найбільшого поширення.

13. Сукупність взаємопов’язаних і певним чином упорядкованих елементів економіки, що утворюють певну цілісність, економічну структуру суспільства.

 

Терміни і поняття

а) власність; б) господарський механізм; в) економічна система;

ТЕМА 5. ТОВАРНА ФОРМА ОРГАНІЗАЦІЇ СУСПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА. ТОВАР І ГРОШІ.

Існують дві форми виробництва: натуральне виробництво і товарне. У даній темі з’ясовуються сутніст та характерні риси натурального виробництва, а…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Натуральне виробництво та його характерні риси.

Розвиток людського суспільства свідчить, по-перше, що життя людини завжди здійснюється в певних економічних формах, і, по-друге, що деякі загальні… Форма суспільного виробництва – це певний спісіб організації господарської… Історії відомі дві різні за своєю сутністю і змістом форми зв ‘язку між людьми у процесі виробництва: безпосередньо…

Товарне виробництво та його характерні риси.

На певному етапі розвитку продуктивних сил виникає нова форма господарства – товарне виробництво. Товарне виробництво – виробництво благ безпосередньо для обміну на продукти,… Виробництво продуктів як товарів почалося в період розкладу первіснообщинного ладу, набуло поширення у…

Товар та його властивості.

Основною категорією товарної форми виробництва є товар. Очевидно, що речі самі собою не є товарами. Вони стають ними лише від дії людини, лише тоді,… Товар– продукт праці, призначений для продажу. Отже, він повинен мати… Мінова вартість – це кількісна пропорція, в якій один товар обмінюється на інший.

Сутність грошей та їх функції.

В умовах розвинутої товарної (ринкової) економіки всі товари прирівнюються до грошей. Гроші являють собою загальну форму, в якій виражаються… Історичному процесу розвитку товарного виробництва і обміну притаманні проста… Проста (випадкова) форма вартості є результатом першого суспільного поділу праці, коли надлишки продуктів рослинництва…

У товару В

M товару С = товару А

K товару Д

Т.д.

Загальна форма вартості виникає як наслідок закріплення ролі еквівалента за товаром, що мав здатність до безпосереднього обміну. У різних народів товарами як загальними еквівалентами були: худоба, зерно, риба, сіль, хутра, чай тощо. Усі ці товари у ролі загального еквівалента є згустками однорідної абстрактної праці, що застигла, втілилась у речах як субстанції суспільної праці.

Подальший розвиток товарного виробництва та обміну призводить до закріплення ролі загального еквівалента за дорогоцінними металами: золотом і сріблом. Це знаменувало появу грошової форми вартості.

Грошова форма вартості – форма вияву вартості всіх товарів у благородних металах: золоті і сріблі.

Грошова форма вартості має такий вигляд:

 

Х товару А

У товару В

M товару С = n грамів золота

K товару Д

Т.д.

Грошова форма вартості означає появу загального еквівалента, який замінив усі інші товари – еквіваленти на гроші як благородні метали (золото і срібло).

Таким чином, гроші – це особливий товар, який стихійно виділився з усіх інших товарів для виконання функції загального еквівалента.

Виникнення грошей зумовило появу ціни, у формі якої відтепер постає вартість.

Ціна – вартість товару, виражена у грошовій формі (грошах).

Сутність грошей виявляється в їх функціях: міри вартості, засобу обігу, засобу нагромадження, засобу платежу, світових грошей.

У функції міри вартості товарів гроші є засобом вимірювання втіленої в товарах суспільної абстрактної праці, виступають як загальновизнана міра або одиниця обліку цінності різних товарів. Щоб вимірювати цінність товарів, гроші самі повинні мати цінність. Номінальна цінність грошей визначається величиною цифр, які на них вказані. Реальна цінність визначається кількістю товарів та послуг, які можна придбати за грошову одиницю.

Процес товарного обміну з участю грошей виражається формулою : Т – Г –Т. Функція грошей як засобу обігу полягає в тому, що вони виконують роль посередника в обміні товарів і забезпечують їхній обіг.

З виконанням кредитних відносин між товаровиробниками гроші стали засобом сплати боргових зобов’язань, тобто почали виконувати функцію засобу платежу.

Цю функцію гроші здійснюють як у сфері товарного обігу при продажу товару в кредит, такі поза ним (заробітна плата, сплата податків, оренда і квартирна плата, повернення позик тощо).

Функцію грошей як засобу нагромадження виконують ті гроші, які виходять з обігу, нагромаджуються як резерв багатства (національні та міжнародні вільно конвертовані валюти, монети, золоті і срібні зливки та вироби з них, а в період відносної стабільності – і національні валюти).

Функція світових грошей полягає в обслуговувані грошима міжнародних економічних відносин, пов’язаних з розрахунками за зовнішньоторговельні операції, наданням кредитів та іншими угодами.

Світові гроші є міжнародними платіжними чи купівельними засобами, всезагальним втіленням багатства (золото в зливках, долар, євро).

 

Грошовий обіг та його закони.

Рух грошей у готівковій і безготівковій формах, який обслуговує реалізацію товарів і нетоварні платежі в господарстві називається грошовим обігом. … Обіг грошей здійснюється на основі притаманних йому законів. Залежність кількості грошей в обігу від кількості товарів, їх цін і швидкості обігу грошей і є загальним законом…

ВИСНОВКИ

1. Форма суспільного виробництва – це певний спісіб організації господарської діяльності. Історії відомі дві різні за своєю сутністю і змістом форми… 2. Натуральне виробництво – виробництво благ безпосередньо для задоволення… 3. Основою перетворення натурального виробництва на товарне стало виникнення суспільного поділу праці та приватна…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Тип організації господарства, за якого продукти виробляються для задоволення власних потреб (внутрішнього особистого або виробничого споживання).

2. Економічне благо, що має суспільну споживну вартість та обмінюється на ринку.

3. Форма організації суспільного господарства, за якої продукти виробляються не для власного споживання їх виробниками, а спеціально для обміну чи продажу на ринку.

4. Уречевлена в товарі суспільна праця виробника.

5. Здатність товару задовольняти будь-яку потребу людини.

6. Певне кількісне співвідношення (пропорція), в якій споживні вартості одного роду обмінюються на споживні вартості іншого роду.

7. Дрібне виробництво індивідуальних самостійних ремісників та селян, які працюють на ринок.

8. Вищий ступінь товарної організації господарства, що базується на великій приватній власності, найманій праці та машинній індустрії.

9. Поділ праці, який породжує диференціацію (спеціалізацію) виробників на виготовленні певних продуктів або за певними видами діяльності.

10. Відокремленість виробників, яка робить їх економічно самостійними товаровласниками. Вони самі, на свій страх і ризик вирішують, що, де, коли і скільки виготовляти, з ким і на яких умовах здійснювати обмін.

11. Праця, затрачена на виробництво одиниці товару при суспільно нормальних умовах виробництва.

12. Час, потрібний для виготовлення споживної вартості за наявних суспільно нормальних умов виробництва і при середньому в даному суспільстві рівні вмілості та інтенсивності праці.

13. Вимір кількості суспільно необхідних витрат абстрактної праці.

14. Особливий товар, який виконує роль загального еквівалента, виступає посередником в обміні товарів і виражає економічні відносини між людьми щодо виробництва та обміну.

15. Рух грошей у готівковій і безготівковій формах, який обслуговує реалізацію товарів і нетоварних платежів у господарстві.

16. Стійкі внутрішні зв’язки між кількістю грошей в обігу та масою товарів, рівнем цін, швидкістю обороту грошей.

17. Знецінення грошей, спричинене диспропорцією в суспільному виробництві та порушенням законів грошового обігу, яке виявляється у стійкому зростанні цін на товари і послуги.

18. Цифрове значення на грошах.

19. Обслуговування грошима погашення різноманітних боргових зобов’язань між суб’єктами економічних відносин.

20. Здатність грошей виходити з обігу, тимчасово припиняти свій рух, нагромаджуватися і перетворюватися на скарб.

21. Кількість товарів та послуг, які можна придбати за грошову одиницю.

22. Здатності грошей як загального еквівалента вимірювати вартість усіх інших товарів, надаючи їй форму ціни.

23. Здатність грошей бути посередником в обміні товарів та забезпеченні їх обігу.

24. Здатність грошей обслуговувати міждержавні економічні відносини, пов’язані з розрахунками за зовнішньоторговельні операції, надання кредитів та з іншими угодами.

 

Терміни і поняття

а) вартість; б) величина вартості; в) економічне відокремлення виробників;

ТЕМА 6. КАПІТАЛ:ПРОЦЕС ВИРОБНИЦТВА І НАГРОМАДЖЕННЯ.

Дана тема розглядає процес перетворення грошей у капітал, процес виробництва як процес зростання вартості та умови перетворення робочої сили на…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Робоча сила як товар.

Для перетворення робочої сили на товар необхідні такі умови: 1) її власник має бути вільним у правовому відношенні, мати змогу по своєму… 2) власник робочої сили має бути позбавлений засобів виробництва, а отже і засобів до існування, що змушує його…

Процес виробництва як процес зростання вартості.

Для того щоб виготовляти товари підприємцю необхідно мати засоби праці і робочу силу. Для цього він на свої гроші купує товар, який представлений… Цей перший акт перетворення грошей на капітал здійснюється у сфері обігу. Його…  

ВИСНОВКИ

1. Сучасна економічна наука трактує капітал як складну, багатоаспектну категорію і на сьогодні сформувалися такі основні підходи до його визначення:… 2. Робоча сила, як і будь-який інший товар, має дві… 3. Частина капіталу, яка авансується на купівлю робочої сили, у процесі виробництва зростає. Найманий робітник своєю…

ВПРАВИ

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Частка авансованого промислового капітала, вкладена у засоби виробництва та перенесена конкретною працею на новостворений продукт, не збільшуючи його вартості.

2. Частка авансованого промислового капіталу, вкладена в найм робочої сили, яка змінює свою вартість у процесі виробництва і стає джерелом додаткової вартості.

3. Вартісна форма додаткового продукту, створеного додатковою працею найманих робітників.

4. Самозростаюча вартість; вартість, яка дає додаткову вартість.

5. Абсолютний розмір прибутку в грошовому вираженні.

6. Показник, який характеризує ступінь прибутковості капіталу як відсоткове відношення маси прибутку до всього авансованого капіталу.

7. Безперервно повторюваний кругообіг капіталу, що визначається не як окремий акт, а як періодичний процес.

8. Процес руху капіталу, який забезпечує його відтворення і створення додаткової вартості та охоплює стадії, де капітал послідовно набуває трьох різних форм.

9. Складова промислового капіталу, яка функціонує у формі засобів виробництва протягом кількох виробничо-технологічних циклів, переносячи свою вартість на вироблену продукцію частками.

10. Частка промислового капіталу, яка впродовж одного періоду виробництва втрачає свою стару споживну вартість, повністю переносячи її у вартість виробленого товару.

11. Процес поступового перенесення вартості основного капіталу на вироблену продукцію в міру його зношення.

12. Зношення основного капіталу, яке відбувається в процесі виробничого використання його елементів, а також під впливом навколишнього природного середовища.

13. Техніко-економічне старіння елементів основного капіталу, що виявляється у втраті доцільності їх подальшої експлуатації через появу дешевших або досконаліших засобів праці.

14. Виражене у відсотках відношення річної суми амортизації до вартості елементів основного капіталу.

15. Метод амортизації, пов’язаний із завищенням норм амортизації та штучним скороченням нормативного строку функціонування засобів праці.

16. Відношення величини додаткової вартості до змінного фактора, виражене у відсотках.

17. Абсолютна величина додаткової вартості.

18. Відношення вартості постійного капіталу до вартості змінного.

19. Витрати постійного капіталу на купівлю засобів виробництва і змінного – робочої сили.

20. Однаковий прибуток на рівновеликі капітали незалежно від того, в яких галузях виробництва їх застосовують.

21. Частка обороту капіталу, яка складається з робочого періоду, часу перерв у процесі праці, часу знаходження у виробничих запасах.

22. Частка обороту капіталу, яка складається з періоду придбання та доставки засобів виробництва та періоду реалізації виробленої товарної продукції і перебування її у товарних запасах.

23. Сукупність витрат виробництва і середнього прибутку на капітал.

24. Промисловий капітал, вкладений у засоби виробництва та робочу силу.

 

Терміни і поняття

а) авансований капітал; б) амортизація; в) органічна будова капіталу;

ТЕМА 7. РИНОК: СУТНІСТЬ, СТРУКТУРА ТА ІНФРАСТРУКТУРА.

Ринкове господарство є невід'ємною складовою товарного виробництва. На ринку виникають відносини обміну товарів та послуг на основі широкого…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Сутність ринку та його основні функції.

У результаті виникнення суспільної праці, приватної власності на засоби виробництва, поділу праці та економічного відокремлення виробників суспільне… Ринок - це складне й багатогранне явище. Ринок — система економічних відносин,… Ринкова економіка складається з великої кількості окремих ринків. Кожен вид ринку має свої особливості але всі вони…

Попит та фактори, що його визначають.

Механізм функціонування ринку містить у собі такі елементи як попит, пропозиція і ціна. Процес функціонування ринкового механізму визначає ступінь… Термін "попит" в економічній науці означає платоспроможну потребу,… Попит – кількість продукту, що може бути куплений за різних можливих цін, якщо всі інші умови обміну залишаються…

Пропозиція та фактори, що її визначають.

Пропозиція – це кількість товарів та послуг, який виробники хочуть і можуть поставити на ринок за різною ціною за певний проміжок часу. Прямий зв’язок між ціною і кількістю запропонованого на ринку товару…  

Ринкова рівновага.

Криві індивідуальних попиту та пропозиції не дають відповіді на запитання, яка ціна є ринковою. Вони тільки показують, як змінюватиметься величина…  

Нфраструктура ринку.

Однією з важливих умов функціонування ринку є наявність добре розвинутої ринкової інфраструктури. Від того, наскільки добре вона розвинута залежить… Інфраструктура ринку — комплекс інститутів, служб, підприємств, організацій,… Інфраструктура — це основа, підґрунтя, фундамент економічної системи та її підсистем, її внутрішня будова, що…

ВИСНОВКИ

1. Ринок - це складне й багатогранне явище. Ринок — система економічних відносин, пов'язаних з обміном товарів та послуг на основі широкого… 2. Найчастіше ринки розділяють за наступними критеріями: за предметом… 3. Механізм функціонування ринку містить у собі такі елементи як попит, пропозиція і ціна. Попит – кількість продукту,…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Система економічних відносин, пов’язаних з обміном товарів та послуг на основі широкого використання різноманітних форм власності, товарно-грошових і фінансово-кредитних механізмів.

2. Домашні господарства, держава, підприємці.

3. Комплекс інститутів, підприємств, організацій, які забезпечують безперервне функціонування ринку.

4. Організаційно-правова форма оптової торгівлі масовими товарами за стандартами та зразками або систематичних операцій з купівлі-продажу цінних паперів, валюти, робочої сили, угод з фрахтування.

5. Державна структура, яка опосередковує відносини між роботодавцями та найманою робочою силою.

6. Кількість товарів та послуг, які споживачі хочуть і здатні придбати на ринку за різною ціною впродовж певного проміжку часу.

7. Обсяг товарів та послуг, який виробники хочуть і здатні поставити на ринок за різною ціною впродовж певного проміжку часу.

8. Зворотний причинно-наслідковий зв’язок між ціною товару та величиною попиту.

9. Прямий причинно-наслідковий зв’язок між ціною товару та величиною пропозиції.

10. Товари, здатні задовольняти одну й ту саму потребу окремо один від одного.

11. Товари, споживання одного з яких обов’язково потребує споживання іншого.

12. Ситуація на ринку, коли підприємці пропонують за певною ціною стільки товарів, скільки споживачі здатні купити.

 

Терміни і поняття

а) біржі; б) закон попиту; в) закон пропозиції;

Вправа 4. Виконайте завдання.

1. Розрахуйте ціну рівноваги, якщо графіки попиту та пропозиції мають такий вигляд: Qd=10-0,5p; Qs=2+0,5p. 2. Функція попиту Qd=11-p, функція пропозиції Qs=2p+5. Знайдіть рівноважну… 3. Функції ринкового попиту та пропозиції становлять відповідно Qd=100-4p, Qs=20+p. Визначте рівноважний обсяг продажу…

ТЕМА 8. ПІДПРИЄМНИЦТВО І ПІДПРИЄМСТВА. ПІДПРИЄМСТВО ЯК ТОВАРОВИРОБНИК.

 

Вільне підприємництво є однією з основних умов існування ринкових відносин. Дана тема розкриває зміст, основні принципи та ознаки підприємництва, умови підприємницької діяльності, види та організаційно правові форми підприємництва. Дає уявлення про нові види підприємницької діяльності та необхідність їх виникнення.

 

Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

1, с. 69-72; 6, с. 147-167; 7, с. 267-290; 14, с. 164-197; 15, с. 236-257; 18, с. 151-167, 204-230; 21, с. 299-365.

 

Сутність підприємництва, умови та види підприємницької діяльності.

Підприємництво – це самостійна, ініціативна господарська діяльність людей, націлена на отримання прибутку, яка здійснюється від свого імені на… Крім того, підприємництво – комплекс особливих функцій, що виконуються в… 1. Ресурсну, яка реалізується у формуванні і продуктивному використання капіталу, трудових, матеріальних та…

Як і в будь-якому іншому виді діяльності , в підприємництві існує свого роду розподіл праці. Виділяють такі види підприємництва: промислове, торгове, кредитне.

Промислове підприємництво реалізується у створенні матеріального продукту і вирішує наступні задачі: створію матеріальний продукт, реалізує основні науково-технічні ідеї.

Торгове підприємництво пов’язане з доведенням продукту від виробника до споживача. В торговому підприємництві використовуються два види операцій: комісійні та комерційні. Комісійні операції здійснюються від імені клієнта та за його рахунок, а доход підприємця складають комісійні – відсоток від вартості угоди. Комерційні – здійснюються підприємцем від свого імені і за власний рахунок, доход формується як різниця міх ціною продажу і ціною купівлі.

Кредитне підприємництво пов’язане з акумуляцією тимчасово вільних грошових коштів і подальшим використанням їх для надання кредиту на умовах терміновості, платності та повернення. Кредити можуть надаватися як у натуральній (споживчий, комерційний), так і у грошовій (банківський, міжгосподарський) формах.

 

Підприємство та його організаційно-правові форми.

Виробництво товарів та послуг потребує поєднання економічних ресурсів, яке відбувається у рамках підприємств. Підприємство – це відокремлена… Підприємство – первинна ланка суспільного поділу праці і водночас основна… Основні риси підприємства:

Фонди підприємства та їх відтворення.

Основним завданням підприємства є створення продукту. Цей процес забезпечується фондами підприємства, які містять у собі всі матеріально-речові та… Залежно від участі у процесі виробництва фонди поділяються на виробничі та…  

ВИСНОВКИ

1. Підприємництво – це самостійна, ініціативна господарська діяльність людей, націлена на отримання прибутку, яка здійснюється від свого імені на… 2. Виробництво товарів та послуг потребує поєднання економічних ресурсів, яке… 3. Формування ринкової структури економіки приводить до появи різноманітних форм сучасних підприємств. Їх можна…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Відокремлена економічна структура, яка виробляє та реалізує певні товари та послуги.

2. Ініціативна, самостійна діяльність людей, пов’язана з організацією нового підприємства, розробкою нового товару, прийняттям інших оригінальних рішень, яка передбачає ризик та повну відповідальність і має на меті отримання прибутку.

3. Форма довгострокової оренди, строк якої становить 40 – 90% тривалості звичайного терміну експлуатації об’єктів, що здаються в оренду.

4. Підприємство, яке створюється і контролюється однією особою.

5. Форма об’єднання капіталів учасників підприємства, яка засвідчує внесення капіталу у формі акцій, що дає право на отримання доходу та участь в керуванні підприємством.

6. Підприємництво, яке здійснюється у сфері фінансування високотехнологічних проектів з метою отримання максимального прибутку.

7. Підприємство, в якому дві або більше осіб домовляються про його володіння і керування з метою спільної підприємницької діяльності.

8. Акціонерне товариство, яке випускає акції без права вільної купівлі-продажу.

9. Товариство, члени якого зберігають повну самостійність, але несуть відповідальність за зобов’язаннями не тільки майном підприємства, а й власним майном.

10. Акціонерне товариство, яке випускає акції, що вільно купують та продають.

11. Об’єднання кількох фізичних і (або) юридичних осіб, що поділяються на дійсних членів і членів-вкладників.

12. Система надання послуг фірмою-консультантом фірмі-клієнту при будівництві промислових та інших об’єктів.

13. Форма інтеграції малого і великого підприємництва у галузі збуту, суть якої полягає у тому, що головна велика компанія укладає угоду з малими та середніми незалежними підприємствами про надання їм виключного права на продаж її товарів чи послуг під своєю торговельною маркою.

14. Товариство, члени якого несуть відповідальність за діяльність підприємства тільки в межах розмірів своїх внесків.

 

Терміни і поняття:

 


а) підприємництво;

б) індивідуальне підприємство;

в) товариства;

г) повне товариство;

д) товариство з обмеженою відповідальністю;

е) змішане товариство;

ж) акціонерне товариство;

и) венчурне підприємництво;

к) лізинг;

л) інжиніринг;

м) франчайзинг;

н) підприємство;

п) закрите акціонерне товариство;

р) відкрите акціонерне товариство.


 

Вправа 2. Знайдіть єдино правильну відповідь:

 

1. Суть підприємництва точніше передає визначення:

 

а) підприємництво – це приватна господарська діяльність людей, пов’язана з виробництвом товару;

б) підприємництво – це ініціативна, самостійна діяльність людей, спрямована на отримання прибутку завдяки організації та використанню ресурсів з метою виробництва і реалізації товару;

в) підприємництво – це нові ініціативні підходи до виробничої діяльності, що найбільше відповідають вимогам економічного розвитку;

г) правильна відповідь відсутня.

 

2. До функцій підприємницької діяльності не належить:

 

а) ресурсне забезпечення;

б) організація виробництва;

в) розробка статуту підприємства та формування господарського законодавства;

г) творчість.

 

3. Підприємницька діяльність неможлива, якщо:

 

а) відсутня спеціалізація в управлінні підприємством;

б) відсутні права власності на капітал;

в) відсутні права власності на підприємницький доход;

г) правильно пп. а, б, в.

 

4. Для підприємницької діяльності нехарактерно:

 

а) економічна самостійність;

б) необмежена самостійність в господарській діяльності;

в) ризик;

г) правильна відповідь відсутня.

 

5. Капітал, використаний підприємцем:

 

а) має бути його власністю;

б) може бути його власністю;

в) може не бути його власністю;

г) правильно пп. б, в.

 

6. З перелічених суб’єктів не можна віднести до підприємців:

 

а) власника кафе;

б) фермера;

в) власника облігацій державної позики;

г) правильна відповідь відсутня.

 

7. Відсутність прибутку – це:

 

а) свідоцтво банкрутства підприємства;

б) свідоцтво нереалізації кінцевої підприємницької мети;

в) свідоцтво зменшення доходів покупців;

г) правильна відповідь відсутня.

 

8. Ризик у бізнесі:

 

а) абсолютно неминучий;

б) неминучий у діяльності лише слабких фірм, фірм-початківців;

в) зникає при ефективному керуванні фірмою;

г) правильно пп. б, в.

 

9. Культура підприємництва:

 

а) має чисто моральне значення;

б) дає можливість вести спонсорську діяльність;

в) має певний вплив на прибутковість фірми;

г) виключно ірраціональне явище в підприємництві.

 

10. Виділення різних видів підприємницької діяльності дає змогу:

 

а) раціональніше використовувати суспільні ресурси внаслідок спеціалізації;

б) повніше реалізовувати специфіку підприємницьких здібностей;

в) отримувати більший прибуток шляхом проведення узгодженої політики;

г) правильно пп. а, б.

 

11. Особливості підприємництва в сільському господарстві не пов'язані з такими чинниками:

 

а) великою залежністю результатів діяльності від природно-кліматичних умов;

б) найбільшою, порівняно з іншими сферами, тривалістю виробничого циклу;

в) сезонністю робіт;

г) правильна відповідь відсутня.

12. До функцій кредитного підприємництва не належить:

 

а) акумуляція тимчасово вільних грошових коштів;

б) надання кредитів підприємницьким структурам;

в) надання споживчого кредиту населенню;

г) правильна відповідь відсутня.

 

13. Підприємство – це:

 

а) відокремлена економічна структура, яка виробляє та реалізує певні товари та послуги;

б) господарська одиниця, яка бере участь у поділі праці;

в) самостійна економічна структура, яка діє в системі суспільного поділу праці з метою отримання прибутку;

г) правильна відповідь відсутня.

 

14. Головна мета функціонування підприємства – задоволення потреб:

 

а) суспільства;

б) трудового колективу;

в) власника підприємства;

г) адміністрації підприємства.

 

15. Товариство з обмеженою відповідальністю передбачає:

 

а) суворо обмежену кількість співвласників;

б) участь тільки фізичних осіб;

в) додаткові обмеження на використання прибутку для невиробничих цілей;

г) відповідальність у межах паю.

 

16. Повне товариство характеризується:

 

а) найбільшою втратою самостійності засновниками;

б) найбільшим ступенем стійкості;

в) необмеженою відповідальністю учасників;

г) створенням, як правило, додаткових органів контролю та управління.

 

17. Кожний акціонер:

 

а) гарантовано отримує дивіденди;

б) має можливість керувати поточною діяльністю підприємства;

в) володіє правом вирішального голосу;

г) співвласник підприємства.

 

18. Розмір дивіденду не залежить від:

 

а) розміру прибутку підприємства;

б) зміни курсової вартості акції;

в) порядку розподілу прибутку;

г) виду акції.

 

19. Для акціонерного товариства та товариства з обмеженою відповідальністю спільною характеристикою є те, що:

 

а) при виході одного з учасників товариство перестає існувати;

б) учасники відповідають за зобов’язаннями товариства тільки своїми вкладами до статутного фонду;

в) одні члени товариства несуть повну відповідальність, а інші – обмежену;

г) усі члени мають абсолютно рівні можливості в керуванні підприємством.

 

20. Критерієм класифікації підприємств за розмірами не може бути:

 

а) кількість робітників;

б) обсяг господарського обороту;

в) продуктивність праці;

г) вартість майна підприємства.

 

21. До особливостей діяльності недержавного підприємства в ринковому середовищі не належить:

 

а) самостійне здійснення відтворювального процесу;

б) економічна відповідальність за результати своєї діяльності;

в) використання, поряд із власними, позичених коштів;

г) правильна відповідь відсутня.

 

22. До переваг акціонерного товариства не належить:

 

а) здатність залучати значні фінансові ресурси;

б) обмежена відповідальність власників підприємства;

в) можливість самостійно визначати розмір дивідендів;

г) частина акціонерів несе повну відповідальність, а частина – обмежену.

 

23. Вищий виконавчий орган влади в акціонерному товаристві:

 

а) загальні збори акціонерів;

б) наглядацька рада;

в) правління;

г) рада акціонерів–власників контрольного пакета акцій.

 

24. До характеристик кооперативу не належить:

 

а) абсолютна орієнтація на прибуток;

б) розподіл прибутку, як правило, пропорційно участі членів у виробництві;

в) широка участь членів у керуванні;

г) правильна відповідь відсутня.

 

25. Найбільш ефективні фірми в питаннях залучення грошових заощаджень:

 

а) одноосібні підприємства;

б) партнерства;

в) акціонерні товариства;

г) правильна відповідь відсутня.

 

26. Найважливіша мета фірми:

 

а) одержання прибутку;

б) розширення ринку збуту товарів та послуг;

в) максимізація продажу;

г) підвищення якості продукції та її конкурентоспроможності.

 

27. Не мають вигоди від спеціалізації щодо управління підприємством:

 

а) одноосібні підприємства;

б) партнерства;

в) корпорації;

г) державні підприємства.

 

28. Поява торговельного підприємництва призводить до скорочення часу обігу авансованих коштів, оскільки:

 

а) спеціалізація з відповідного виду діяльності дає можливість краще враховувати кон'юнктуру ринку;

б) скорочується час перебування засобів виробництва у виробничих запасах;

в) прискорюється впровадження досягнень НТП, що скорочує виробничий процес;

г) правильно пп. а,б.

 

29. До функціональних форм виробничих фондів відносяться:

 

а) грошова;

б) виробнича;

в) товарна;

г) правильно – пп. а, б, в.

 

30. Процес руху виробничих фондів, в ході якого відбувається їх перетворення із однієї функціональної форми в іншу – це

 

а) кругообіг виробничих фондів;

б) обіг виробничих фондів;

в) час обігу фондів;

г) правильна відповідь відсутня.

 

31. Виробничі фонди підприємства поділяються на:

 

а) оборотні фонди та фонди обігу;

б) основні та обігові засоби;

в) основні та оборотні фонди;

г) основні фонди та фонди обігу.

 

32. До основних виробничих фондів підприємства не відносяться:

 

а) будівлі та споруди;

б) машини;

в) устаткування;

г) незавершене виробництво.

 

33. Готова продукція, що знаходиться на складах, включається до:

 

а) основних фондів;

б) оборотних фондів;

в) фондів обігу;

г) правильна відповідь відсутня.

 

34. Фонд оплати праці є складовою частиною:

 

а) основних засобів;

б) оборотних фондів;

в) основних фондів;

г) правильна відповідь відсутня.

 

35. Вартість використаного у виробництві обсягу ресурсів – це:

 

а) амортизація;

б) основні фонди;

в) витрати виробництва;

г) прибуток підприємства.

 

Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове:

 

1. Мета підприємницької діяльності – задоволення потреб суспільства.

2. Дотримання принципів ділової етики ніяк не впливає на прибуток.

3. Існують такі види підприємницької діяльності, для яких ризик не характерний.

4. Товариство з обмеженою відповідальністю – це найменш ризикована форма діяльності підприємця.

5. Зниження ризику банкрутства не належить до переваг товариств над одноосібними підприємствами.

6. Акціонерні товариства відкритого та закритого типів відрізняються тільки назвою.

7. Малі підприємства не потребують державної підтримки.

8. Венчурні компанії – це великі за розміром підприємства.

9. Прикладом франчайзингу може бути мережа підприємств однієї галузі.

10. В одній галузі можуть працювати різні за розміром підприємства.

11. Партнерство з обмеженою відповідальністю – це об'єднання партнерів з різними правами та відповідальністю.

12. Кооператив – це підприємство, в якому поєднуються засоби та зусилля партнерів для виконання визначених господарських функцій.

13. Підприємство може створити тільки держава.

14. Товариство з обмеженою відповідальністю – це найменш ризикована форма діяльності підприємця.

15. Діяльність кооперативу спрямована на отримання максимального прибутку.

16. Будь-який акціонер є співвласником акціонерного товариства.

17. Фонди підприємства поділяються на основні, виробничі і невиробничі.

18. До основних фондів входять обладнання, споруди, фонд оплати праці.

19. Основні фонди є частиною виробничих фондів.

20. Величина амортизаційних відрахувань, у залежності від сфери діяльності підприємства, включається до собівартості, або до прибутку.

21. До функцій підприємництва належать виключно організаторська і творча.

22. Промислове підприємництво орієнтоване на збут товарів.

23. Основна функція кредитного підприємництва – акумуляція тимчасово вільних грошових коштів і наступне їх використання для надання кредитних ресурсів.

 


ТЕМА 9. ДОХОДИ ТА ФОРМИ ЇХ ОТРИМАННЯ.

Доходи – це будь-які грошові надходження. В сучасних умовах доход визначає рівень добробуту та можливість задоволення потреб людини. В ції темі…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Сутність та класифікація доходів.

Найважливіший показник в ринковій економіці, що дозволяє оцінити можливості людини або сім'ї – це дохід, який визначає рівень добробуту та ступінь… Дохід представляє собою загальну суму грошей, зароблених або отриманих… Вироблений в ринковій економіці національний продукт розподіляється відповідно до внеску у його виробництво кожного…

Заробітна плата та її фактори. Системи заробітної плати.

Прихильники марксистської концепції вважають, що, по-перше, заробітна плата є ціною специфічного товару робоча сила. ЇЇ вартість визначається… Представники неокласичного напряму розглядають заробітну плату як ціну праці.… Попит на працю визначається граничним продуктом, тобто приростом продукту при зростанні зайнятості на одного…

Доходи від капіталу: підприємницький дохід, торгівельний прибуток, відсоток.

Різні економічні школи в різні історичні періоди по-різному трактували питання про його сутність, джерело та форми. - Меркантилізм стверджував, що прибуток створюється в невиробничій сфері, а… - Класична англійська школа (в особливості А. Сміт) доводила, що прибуток є відрахуванням з продукту праці найманого…

Земельна рента: сутність та її форми.

Земельна рента і орендна плата є загальною економічною основою будь-якого суспільства. Спочатку земельна рента виникла і розвивалася у формі… Як уже зазначалося, в сільському господарстві в процесі виробництва беруть… Якою б великою не була роль природних факторів, сільськогосподарський продукт створюється працею людей. Тому провідна…

ВИСНОВКИ

1. Дохід представляє собою загальну суму грошей, зароблених або отриманих протягом будь-якого періоду (звичайно за рік). Розподіл національного… 2. У категорії грошових доходів розрізняють номінальний і реальний дохід. 3. Праця, як і будь-який чинник виробництва, приносить його носію грошовий дохід – заробітну плату. Сучасна економічна…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Певна кількість грошових коштів, матеріальних благ чи послуг, отриманих фізичною особою, підприємством чи економікою в цілому за певний проміжок часу.

2. Сума грошей, яку отримує найманий працівник за певний проміжок часу.

3. Ціна, що її сплачує роботодавець найманому працівникові за функціональне використання його праці.

4. Вартісна величина середньодушового сукупного доходу, що забезпечує такий рівень задоволення потреб у харчуванні, нижче якого існування людини неможливе.

5. Вартість набору товарів і послуг, визначеного на основі обгрунтованих нормативів споживання та забезпеченості населення першочерговими життєвими засобами.

6. Додатковий чистий дохід, отриманий у результаті продуктивнішої праці на кращих за родючістю та місцезнаходженням землях або завдяки підвищенню продуктивності землі за рахунок додаткових вкладень капіталу.

7. Відношення прибутку до всього авансованого капіталу, виражене у відсотках.

8. Капіталізована рента, тобто грошовий капітал, що забезпечує його власникові відповідний дохід, але не у формі ренти, а величиною, еквівалентною відсотку на вкладення в банк.

9. Відношення величини процента до величини позичкового капіталу, виражене у відсотках.

10. Ціна, що її сплачують за використання землі та інших природних ресурсів.

11. Рента, яка утворюється через монополію приватної власності на землю.

12. Рента, яка утворюється через обмеженість і невідтворюваність земель особливої якості чи певних кліматичних умов.

13. Кількість товарів та послуг, яку можна придбати в певний момент часу за суму номінальної заробітної плати.

14. Дохід власників підприємства, визначений як різниця між виручкою від реалізації і загальними витратами на виробництво та реалізацію продукції.

15. Плата кредитору за користування позиченими грошима або матеріальними цінностями.

 

Терміни і поняття:

 


а) абсолютна рента;

б) диференціальна рента;

в) дохід;

г) заробітна плата;

д) монопольна рента;

е) номінальна заробітна плата;

ж) норма прибутку;

и) норма процента;

к) позичковий процент;

л) прибуток;

м) прожитковий мінімум;

н) реальна заробітна плата;

п) земельна рента;

р) фізіологічний мінімум;

с) ціна землі.


 

Вправа 2. Знайдіть єдино правильну відповідь:

 

1. Ціна землі залежить від:

 

а) розміру ренти;

б) банківського відсотка;

в) правильно – пп а,б.;

г) правильна відповідь відсутня.

 

2. Позичковий процент – це:

 

а) прибуток на вкладений у справу капітал;

б) частина прибутку, привласнена підприємцем;

в) плата за користування кредитом;

г) строк окупності позичкового капіталу.

 

3. Якщо крива попиту на землю зрушиться праворуч, величина економічної ренти:

 

а) збільшиться;

б) зменшиться;

в) не зміниться;

г) крива попиту на землю не може зрушитися праворуч.

 

4. Реальна заробітна плата на відміну від номінальної – це:

 

а) визначена сума матеріальних і духовних благ, що може придбати працівник за отриману номінальну заробітну плату;

б) номінальна заробітна плата з урахуванням податків і внесків у фонд соціального страхування;

в) сума грошей, необхідна для нормального відтворення робочої сили;

г) реальна заробітна плата завжди дорівнює номінальній.

 

5. На підприємстві з переважно автоматизованою працею форма заробітної плати:

 

а) відрядна;

б) погодинна;

в) реальна;

г) вірна відповідь відсутня.

 

6. З різницею у природній якості землі пов’язана:

 

а) абсолютна рента;

б) диференціальна рента I;

в) диференціальна рента II;

г) диференціальна рента I і II.

 

7. Прибуток – це:

 

а) виручка з урахуванням витрат;

б) виручка за мінусом витрат;

в) частка витрат у виручці;

г) витрати плюс виручка.

 

8. Безпосереднім чинником, що впливає на прибуток підприємця, не може бути:

 

а) обсяг реалізованої продукції;

б) ціна одиниці реалізованої продукції;

в) витрати виробництва;

г) правильна відповідь відсутня.

 

9. За трудовим договором працівник повинен одержувати за роботу 300 грн. на місяць. Це його:

 

а) номінальна заробітна плата;

б) реальна заробітна плата;

в) оплата за працю;

г) прибуток.

 

10. Рентний дохід – це дохід:

 

а) одержуваний власниками землі;

б) одержуваний від продажу землі;

в) сплачуваний за користування землею та іншими природними ресурсами;

г) одержуваний від продажу землі і решти природних ресурсів.

 

11. Причина виникнення диференціальної ренти:

 

а) монополія приватної власності на землю;

б) низька органічна будова капіталу в сільському господарстві;

в) монополія на землю як об'єкт господарювання;

г) наявність землі виняткової якості.

 

12. Диференціальна земельна рента виникає:

 

а) на всіх ділянках землі;

б) на економічно кращих ділянках землі;

в) на економічно гірших ділянках землі;

г) правильна відповідь відсутня.

 

13. Авансовані у виробництво кошти – це гроші:

 

а) виплачені працівникам підприємства як аванс;

б) отримані у вигляді позики з правом їх використання тільки на виробничі цілі;

в) вкладені у підприємство і розподілені серед його засновників;

г) вкладені в придбання ресурсів, необхідних для функціонування підприємства.

 

14. Номінальна заробітна плата – це:

 

а) сума грошей, яку отримує найманий працівник за певний проміжок часу;

б) певна кількість грошових коштів, матеріальних облаг чи послуг, отриманих фізичною особою, підприємством чи економікою в цілому за певний проміжок часу;

в) вартість набору товарів і послуг, визначеного на основі обґрунтованих нормативів споживання та забезпеченості населення першочерговими життєвими засобами;

г) вірна відповідь відсутня.

 

15. Дохід – це;

 

а) сума грошей, яку отримує найманий працівник за певний проміжок часу;

б) певна кількість грошових коштів, матеріальних облаг чи послуг, отриманих фізичною особою, підприємством чи економікою в цілому за певний проміжок часу;

в) вартість набору товарів і послуг, визначеного на основі обґрунтованих нормативів споживання та забезпеченості населення першочерговими життєвими засобами;

г) вірна відповідь відсутня.

 

16. Якщо інфляції в економіці починається знижуватися, то як це вплине на реальну заробітну плату:

 

а) зменшується;

б) зростає;

в) залишається незмінною;

г) вірна відповідь відсутня.

 

17. Індекс реальної заробітної плати обчислюється як:

 

а) відношення індексу номінальної заробітної плати до індексу цін на предмети споживання та послуги;

б) відношення індексу цін на предмети споживання до індексу номінальної заробітної плати;

в) відношення величини номінальної заробітної плати до величини позичкового процесу;

г) вірна відповідь відсутня.

 

18. На величину заробітної плати не впливають:

 

а) попит та пропозиція на решту праці;

б) розмір податків;

в) інтенсивність праці;

г) вірна відповідь відсутня.

 

19. Вартісна величина середньодушового сукупного доходу , що забезпечує такий рівень задоволення потреб у харчуванні, життя якого існування людини неможливе-це:

 

а) прожитковий мінімум;

б) фізіологічний мінімум;

в) реальна заробітна плата;

г) вірна відповідь відсутня.

 

20. Вартість набору товарів і послуг, визначеного на основі обґрунтованих нормативів споживання та забезпечення населення першочерговими життєвими засобами – це:

 

а) прожитковий мінімум;

б) фізіологічний мінімум;

в) реальна заробітна плата;

г) вірна відповідь відсутня.

 

21. Основне джерело позичкового капіталу:

 

а) особисті кошти банку;

б) тимчасово вільні гроші різних суб'єктів;

в) вірно пп. а,б.

г) вірна відповідь відсутня.

 

22. За рахунок чого привласнює прибуток торговий посередник:

 

а) за рахунок завищення цін;

б) за рахунок купівлі у виробника за цінами нижче роздрібних;

в) за рахунок зниження витрат обігу;

г) вірна відповідь відсутня.

 

23. Джерело позичкового проценту:

 

а) рух позичкового капіталу;

б) прибуток та інші доходи позичальників;

в) зниження витрат обігу;

г) вірна відповідь відсутня.

 

24. Відношення прибутку до всього авансованого капіталу, вираження у відсотках – це:

 

а) позичковий процент;

б) прибуток;

в) норма прибутку;

г) вірна відповідь відсутня.

 

25. Відношення величини процента до величині позичкового капіталу, вираження у відсотках – це:

 

а) позичковий процент;

б) норма позичкового проценту;

в) норма прибутку банку;

г) вірна відповідь відсутня.

 

26. Дохід власників підприємства, визначений як різниця між виручкою від реалізації і загальними витратами на виробництво та реалізацію продукції – це:

 

а) позичковий процент;

б) торговий прибуток;

в) прибуток;

г) вірна відповідь відсутня.

 

27. Яка рента виникає від додаткових вкладень капіталу у землю:

 

а) диференційна рента I;

б) диференційна рента II;

в) абсолютна рента;

г) монопольна рента.

 

28. Причиною якої ренти є монополія приватної власності на землю:

 

а) монопольної ренти;

б) диференціальної ренти;

в) абсолютної ренти;

г) вірна відповідь відсутня.

 

29. Рента, утворена обмеженістю і не відтворюваністю земель особливої якості чи певних кліматичних умов – це:

 

а) монопольної ренти;

б) диференціальної ренти;

в) абсолютної ренти;

г) вірна відповідь відсутня.

 

30. До складу орендної плати за земельну ділянку входить:

 

а) земельна рента;

б) амортизація споруд;

в) відсоток від використання споруд;

г) всі відповіді вірні.

 

Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове:

 

1. Категорії “підприємницький дохід” і “прибуток” – синоніми.

2. Динаміка цін на предмети споживання прямо впливає на зміни реальної заробітної плати.

3. Динаміка цін предметів споживання зворотно впливає на зміни реальної заробітної плати.

4. Якщо ціна землі дорівнює 60 тис. од., а норма банківського процента – 4%, то величина земельної ренти дорівнює 24 тис. од.

5. Норма позичкового процента дорівнює 20%, якщо ви отримали в позику 2000 грн, а через рік повернули 2500 грн.

6. Орендна плата і рента – тотожні поняття.

7. Номінальна заробітна плата передбачає повну оплату робітникові його товару – робочої сили.

8. Власник 10 тис. грн одержить дохід у розмірі 3 тис. грн, якщо віддасть їх у позику під 30% річних.

9. Земельна рента – це нетрудовий дохід, який отримує власник землі.

10. Диференціальна рента – це надлишок над середнім прибутком.

11. Диференціація доходів є абсолютно неминучим явищем в будь-якій економічній системі.

12. Величина отримуваних доходів не здійснює ніякого впливу на світогляд людини.

13. Заробітна плата є наслідком реалізації підприємницьких здібностей.

14. Капітал приносить доход у вигляді ренти.

15. Рентний доход – це доход, який отримують від продажу землі та інших природних ресурсів.

16. Прибуток – це сума грошей, отриманих від реалізації товарів та послуг.

17. Рівень купівельної спроможності людей визначається тільки величиною доходів.

 

Вправа 4. Виконайте завдання.

1. Підприємець вклав у бізнес 250 тис. грн і за рік одержав 80 тис. грн прибутку. Чому дорівнює норма прибутку підприємця? Чи доцільно йому в такий… 2. Підприємець використовував у виробництві позичений капітал у 30 тис. грн і… 3. Ділянка землі продається за 50000 грн. Придбавши цю ділянку, ви можете здавати її в оренду з розрахунку 4000 грн…

ТЕМА 10. КОНКУРЕНЦІЯ ТА МОНОПОЛІЯ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ.

Конкуренція в економіці – це суперництво економічних суб’єктів за кращу реалізацію своїх економічних інтересів. Крім того, конкуренція є…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Сутність конкуренції та її функції

Функції конкуренції 1. Конкуренція забезпечує рівноправне положення учасників економічного… 2. Конкуренція створює умови для ефективного виконання ціною координуючої функції. У ринковій економіці ціни можуть…

Типи, види та форми конкурентної боротьби

Конкуренція в економіці може бути представлена як процес, що набуває різної типології, видової структури та функціональних форм. На рис. 10.1. в…  

Закономірності виникнення монополій та форми їх існування в економіці

Монополії як великі підприємства, що контролюють ринок, виникли в кінці ХІХ ст. у результаті розгортання процесів концентрації і централізації… Основною причиною посилення концентрації і централізації стало зростання… Підприємці починають активно інвестувати додаткову вартість у нові засоби виробництва й технології, сприяючи, тим…

Соціально-економічні наслідки функціонування структур, що володіють високим потенціалом ринкової влади. Конкурентна політика держави

Досить часто у суспільстві виникає необхідність навіть законодавчого створення таких структур у галузях, які, функціонуючи в конкурентному режимі,… Разом з цим, монополія має ще одну позитивну рису – вона сприяє високим темпам… До негативних моментів функціонування монополізованих підприємств слід віднести такі наслідки їхньої діяльності, як: …

ВИСНОВКИ

1. Конкуренція – це суперництво економічних суб’єктів за кращу реалізацію своїх економічних інтересів. Конкуренція в економіці може бути… 2. Поділ конкуренції на досконалу і недосконалу здійснюється за критерієм… 3. Основною формою ведення досконалої конкуренції є відкрита цінова конкурентна боротьба, коли виробники намагаються…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Суперництво економічних суб’єктів за кращу реалізацію своїх економічних інтересів.

2. Економічне суперництво, за якого жоден з ринкових суб’єктів не може впливати на загальну ринкову ситуацію або цей вплив такий незначний, що ним можна знехтувати.

3. Ринкова ситуація, коли фірма (або декілька фірм) виробляє і постачає таку частку продукту, що може вирішальним чином впливати на формування ціни.

4. Завоювання конкурентної переваги товаровиробниками завдяки підвищенню якості та надійності продукції, удосконаленню методів збуту, наданню послуг, розширенню сфери післяпродажного обслуговування, подовженню терміну гарантії служби виробів, наданню споживачам кредитів на придбання товарів і послуг та інших пільг, використанню реклами.

5. Боротьба виробників однієї галузі (сфери) виробництва за вигідніші умови виробництва та збуту товарів.

6. Боротьба виробників різних галузей економіки за отримання найвищої норми прибутку.

7. Завоювання конкурентної переваги за рахунок маніпулювання цінами.

8. Форма монополістичного об’єднання, учасники якого, зберігаючи свою виробничу і комерційну самостійність, домовляються про запровадження спільної ціни на продукт, обсяги виробництва окремих фірм та географічний поділ ринків збуту продукції.

9. Ринкова ситуація, за якої одна фірма повністю виробляє (продає) певний товар чи послугу на ринку.

10. Форма об’єднання підприємств, що передбачає збереження виробничої самостійності при втраті права на самостійний збут продукції.

11. Одна з форм монополій, за якої всі об’єднані підприємства втрачають свою комерційну та виробничу самостійність і підпорядковуються єдиному управлінню.

12. Форма об’єднання формально самостійних підприємств різних галузей промисловості, транспорту, торгівлі на основі повної фінансової залежності від власників контрольного пакета акцій.

13. Якісно нова форма капіталу та усуспільнення засобів виробництва, яка виникає в наслідок злиття монополістичного банківського та монополістичного промислового капіталів.

14. Процес зосередження засобів виробництва, робочої сили та обсягів виробництва на великих підприємствах.

15. Збільшення розміру виробництва внаслідок об’єднання або злиття раніше самостійних підприємств.

16. Зростання економічної ролі держави, її об’єднання з економічною силою монополій в один механізм з метою пристосування до потреб продуктивних сил, збагачення монополій та утримання в залежності широких верств населення.

17. Комплекс заходів, розроблених і впроваджених у багатьох країнах світу, спрямованих на обмеження діяльності монополій, а також створення відповідного законодавства.

 

Терміни і поняття:

 


а) внутрішньогалузева конкуренція;

б) досконала конкуренція;

в) конкуренція;

г) міжгалузева конкуренція;

д) недосконала конкуренція;

е) нецінова конкуренція;

ж) цінова конкуренція.

и) антимонопольна діяльність;

к) державно-монополістичний капіталізм;

л) картель;

м) концентрація виробництва;

н) концерн;

п) монополія;

р) синдикат;

с) трест;

т) фінансовий капітал;

у) централізація виробництва.


 

Вправа 2. Знайдіть єдино правильну відповідь:

 

1. До форм відкритої цінової конкуренції не належить:

 

а) змова про ціни;

б) сезонний розпродаж за зниженими цінами;

в) продаж за демпінговими цінами;

г) правильна відповідь відсутня.

 

2. Цінова конкуренція:

 

а) змінює ціни відповідно до кривої попиту;

б) змінює ціни, пересуваючи криву попиту в інше положення;

в) не змінює цін, що склалися на ринку;

г) будь-що з зазначеного.

 

3. Найбільш повно суть конкуренції визначається як:

 

а) боротьба виробників за одержання найвищого прибутку;

б) боротьба споживачів за право купувати товари за більш низькими цінами;

в) економічне суперництво за досягнення найкращих результатів у будь-якій сфері;

г) усі відповіді правильні.

 

4. Поняття досконалої конкуренції припускає:

 

а) у галузі діє велика кількість виробників, які випускають неоднорідну продукцію;

б) товари значної кількості фірм стандартизовані;

в) відсутні вхідні бар'єри на ринок;

г) правильно – пп. б,в.

 

5. Фірма в умовах досконалої конкуренції максимізує прибуток за рахунок:

 

а) регулювання обсягів виробництва;

б) маніпулювання ціною, обсягом випуску і зусиллями щодо просування товару;

в) самостійного вибору ціни та обсягу випуску;

г) правильна відповідь відсутня.

 

6. Розповсюдження хибних відомостей або таких, які паплюжать товари конкурентів – це елемент:

 

а) досконалої конкуренції;

б) недосконалої конкуренції;

в) нечесної конкуренції;

г) нецінової конкуренції.

 

7. Продаж однакової продукції різним покупцям за різними цінами:

 

а) науково-технічне суперництво;

б) цінова дискримінація;

в) нецінова дискримінація;

г) промислово-виробниче суперництво.

 

8. Негативний наслідок конкуренції:

 

а) вирівнювання норми прибутку і рівня зарплати в усіх сферах економіки;

б) збільшення диференціації доходів;

в) кожен економічний суб’єкт переслідує свій економічний інтерес;

г) правильна відповідь відсутня.

 

9. Міжгалузева конкуренція – це:

 

а) конкуренція між товаровиробниками, які діють в одній галузі;

б) конкуренція між товаровиробниками, які діють у різних галузях;

в) конкуренція виробників, які діють на світовому ринку;

г) правильна відповідь відсутня.

 

10. До нецінових методів ведення конкурентної боротьби не належить:

 

а) реклама продукції;

б) післяпродажне обслуговування покупців;

в) надання системи гарантій на товар;

г) сезонний розпродаж товарів.

11. Визначальна ознака монополії:

 

а) обсяги виробництва продукції;

б) контроль за ринковими цінами;

в) чисельність працюючих;

г) правильна відповідь відсутня.

 

12. Підприємство з виробництва телевізорів придбало контрольний пакет акцій меблевої фабрики. Такий тип розширення підприємства зветься:

 

а) горизонтальним;

б) вертикальним;

в) диверсифікований;

г) конгломеративний.

 

13. Трест як форма монополістичного об'єднання формується в результаті:

 

а) концентрації виробництва на одному підприємстві;

б) вертикальної інтеграції виробництва;

в) горизонтальної інтеграції виробництва;

г) будь-що з зазначеного.

 

14. Процес монополізації базується на:

 

а) спеціалізації виробництва;

б) кооперації виробництва;

в) централізації виробництва;

г) інтернаціоналізації виробництва.

 

15. Форма об'єднання підприємств, учасники якого домовляються про запровадження спільної ціни на продукт, обсягів виробництва та поділ ринків збуту – це:

 

а) картель;

б) синдикат;

в) трест;

г) концерн.

 

16. Зростання обсягів виробництва на підприємстві у межах однієї галузі – це результат:

 

а) горизонтального об’єднання підприємств;

б) вертикального об’єднання підприємств;

в) диверсифікованого об’єднання підприємств;

г) глобального об’єднання підприємств.

 

17. Зростання обсягів виробництва на підприємстві за рахунок проникнення в технологічно суміжні галузі – це результат:

 

а) горизонтального об’єднання підприємств;

б) вертикального об’єднання підприємств;

в) диверсифікованого об’єднання підприємств;

г) правильна відповідь відсутня.

 

18. Зростання обсягів виробництва на підприємстві за рахунок проникнення в технологічно не пов’язані галузі – це результат:

 

а) горизонтального об’єднання підприємств;

б) вертикального об’єднання підприємств;

в) диверсифікованого об’єднання підприємств;

г) будь-якого об’єднання.

 

19. Форма об’єднання підприємств, що передбачає збереження виробничої самостійності при втраті права на збут продукції – це:

 

а) картель;

б) синдикат;

в) трест;

г) концерн.

 

20. Фінансовий капітал – це:

 

а) банківський капітал, вкладений у виробництво;

б) монополістичний промисловий капітал, об’єднаний із монополістичним банківським і торговельним капіталом;

в) правильно пп. а,б;

г) вклади населення у банки.

 

21. Особиста унія – це:

 

а) взаємне представництво в органах управління;

б) взаємні вклади капіталів;

в) правильно пп. а,б;

г) правильна відповідь відсутня.

 

22. Система участі – це:

а) взаємне представництво в органах управління;

б) взаємні вклади капіталів;

в) правильно пп. а,б;

г) правильна відповідь відсутня.

 

23. Головна мета фінансової олігархії – це:

 

а) привласнення монопольного надприбутку;

б) досягнення збалансованої економіки;

в) правильно пп. а,б;

г) правильна відповідь відсутня.

 

24. До негативних наслідків монополізму не належить:

 

а) обмеження можливості вибору;

б) підрив рівності між виробниками та споживачами;

в) зниження цін на продукцію;

г) зниження оптимумів у науково-технічному оновленні виробництва.

 

Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове:

 

1. Досконала ринкова конкуренція – це конкуренція, в якій тільки деякі виробники можуть впливати на ринкову ціну пропонованого до продажу продукту.

2. Недосконала конкуренція – це використання нецінових методів ведення конкурентної боротьби.

3. Конкуренція сприяє вільному ціноутворенню.

4. Конкуренція не контролює ефективність приватного підприємництва.

5. Недосконала конкуренція – це будь-яке монопольне втручання в процес ціноутворення.

6. Внутрішньогалузева конкуренція – це боротьба між товаровиробниками за найбільш вигідну норму прибутку.

7. Міжгалузева конкуренція – це боротьба між товаровиробниками різних галузей за найбільш вигідні умови виробництва і збуту товарів.

8. Конкуренція сприяє виробництву необхідних суспільству товарів, ефективному використанню ресурсів.

9. Екологічна ситуація в країні поліпшується завдяки дії конкурентної боротьби.

10. Конкуренція створює умови для зниження витрат виробництва.

11. Конкуренція перешкоджає появі в суспільстві багатих і бідних, тому що формує рівні права для виробників та споживачів.

12. Централізація виробництва – це зосередження засобів виробництва, працівників і обсягів виробництва на відокремлених великих підприємствах.

13. Монополії завжди незаконні.

14. Цінова дискримінація не впливає на прибуток підприємця.

15. При утворенні синдикату підприємства втрачають свою юридичну самостійність.

16. Поняття “монополістичний капітал” і “державно-монополістичний капітал” тотожні.

17. Фінансова олігархія привласнює основну частину монопольного прибутку.

18. Конгломерат – монополістичне об’єднання одногалузевих підприємств.

19. Природна монополія – економічно доцільна.

20. Диверсифікація – це проникнення великих фірм у галузі прямого виробничого зв’язку з основною сферою їх діяльності.

21. За умов монополії внутрішньогалузева конкуренція не діє.

 


ТЕМА 11. ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА СУЧАСНОГО УСТРОЮ СУСПІЛЬСТВА. ДЕРЖАВА ТА ЇЇ ЕКОНОМІЧНІ ФУНКЦІЇ.

Сучасна ринкова економіка передбачає необхідність державного регулювання. Дана тема розглядає економічну роль та функції держави, методи та форми…   Для самостійного вивчення цієї теми рекомендується література:

Сутність, причини та етапи розвитку державно-монополістичного капіталізму

Держава як організація політичної влади завжди здійснювала вплив на процес економічного розвитку і ніколи не була пасивною щодо захисту національних… До подібних актів «розчищення» шляху національним виробникам на зовнішній… Його формування практично всіма країнами здійснювалося через систему митного протекціонізму, а просування місцевої…

Специфічні ознаки та основні форми державно-монополістичного капіталізму

Державно-монополістичний капіталізм має специфічну соціально-економічну природу, яка знаходить свій прояв у появі особливих характерних рис, які… 1. Зрощення політичної та економічної сили держави з економічною могутністю… 2. Безпосереднє втручання держави у процес суспільного відтворення на рівні розвитку національної економіки.

Економічна роль держави. Методи та інструменти державного регулювання економіки

В чому ж полягає економічна роль держави? Перш за все, в підтриманні самих умов існування ринку. Як відомо, ринковий механізм не може ефективно… Іншим моментом є необхідність формування правового середовища діяльності… Поряд з цим держава нівелює недоліки ринку, які полягають у:

Соціально-економічний прогрес в умовах регульованого капіталізму

1. У ході процесів концентрації і централізації виробництва створюються великі потужні підприємства, які за рахунок ефекту масштабу забезпечують… 2. Взаємодія держави і бізнесу сприяє зростанню якісних характеристик… 3. Державне регулювання економіки дозволяє забезпечити довготривале і відносно стійке зростання економіки.

ВИСНОВКИ

1. Економічна система сучасного суспільства розвивається як державно- монополістичний капіталізм. Це явище є формою пристосування виробничих… 2. Основними причинами виникнення державно-монополістичного капіталізму є… 3. Державно-монополістичний капіталізм має специфічну соціально-економічну природу, яка знаходить свій прояв у появі…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Сукупність заходів державного впливу на об’єкти і процеси з метою певного спрямування господарської діяльності суб’єктів національної економіки, узгодження їх інтересів та дій для реалізації конкретних цілей.

2. Сукупність способів, прийомів та засобів державного впливу на соціально-економічний розвиток країни.

3. Комплекс господарських об’єктів, які повністю або частково належать центральним чи місцевим органам державної влади і використовуються державою для виконання економічних, соціально-культурних і політичних функцій.

4. Господарська або інша підприємницька діяльність державних підприємств з виробництва матеріальних благ та надання послуг суб’єктам економіки.

5. Створення правової бази функціонування суб’єктів ринкової економіки; формування і захист конкурентного середовища; усунення негативних екстерналій; розподіл та перерозподіл доходів; виробництво суспільних товарів; регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

6. Пропаганда у засобах масової інформації, заходи виховної й освітньої політики.

7. Вплив на економіку через прямий державний примус економічних суб’єктів до виконання певних дій.

8. Процес поєднаннятранснаціональних монополій з політичною і економічною міцністю національних держав і наднаціональних органів регулювання в єдиний інтернаціональний механізм

9. Входження монополістів до парламенту, обіймання представниками монополізованого бізнесу ключових посад в урядових та бізнесових структурах.

10. Методи державного впливу, які визначають не економічні умови діяльності суб’єктів господарювання, а саму можливість її здійснення.

11. Опосередкований вплив держави на економіку через економічні інтереси суб’єктів господарювання.

12. Способи впливу держави на перебіг економічних процесів за рахунок створення певних умов, в яких економічна діяльність суб’єктів господарювання є доцільною з точки зору реалізації приватних інтересів.

13. Система економічних відносин, в якій поєднуються і взаємодіють монополізований бізнес і політична влада держави у межах приватнокапіталістичних (ринкових) виробничих відносин

 

Терміни і поняття

б) державне регулювання економіки; в) державний сектор економіки; г) методи державного регулювання економіки;

Міжнародний розподіл праці і його значення.

Міжнародний поділ праці — вищий ступінь розвитку суспільного територіального поділу праці, в основі якої лежить спеціалізація виробництва різних… Участь у міжнародному поділі праці прискорює інтенсифікацію стадій… Міжнародний поділ праці в межах індустріального технологічного способу виробництва проходив у два етапи.

Нтернаціоналізація виробництва як основа формування світового господарства.

1.Інтернаціоналізація виробництва та її фактори Розвиток продуктивних сил, використання у виробництві досягнень… Інтернаціоналізація виробництва—це процес установлення та поглиблення стійких виробничих зв'язків між підприємствами…

Світове господарство

Залежно від обраного показника класифікації структуру світового господарства можна подати так: 1. Соціально-економічна структура (залежно від рівня економічного розвитку… 2. Структура відтворення. Показником зарахування країн до промислово розвинених і аграрних є питома вага цих галузей…

Форми міжнародних економічних відносин

Основою взаємодії національних економік є зовнішньоекономічна діяльність різних держав. Характер цієї діяльності, її форми зумовлені внутрішнім… Форми зовнішньоекономічної діяльності різнобічні, але можна виділити… 1. Міжнародна торгівля.

ВИСНОВКИ

1. Міжнародний поділ праці — вищий ступінь розвитку суспільного територіального поділу праці, в основі якої лежить спеціалізація виробництва різних… 2. Розвиток продуктивних сил, використання у виробництві досягнень… 3. Світове господарство — це сукупність, єдина система національних господарств, об'єднаних міжнародним поділом і…

ВПРАВИ

 

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

 

1. Всеохопний процес трансформації світового співтовариства у відкриту цілісну систему.

2. Експорт перевищує імпорт.

3. Єдність національних економік, пов’язаних міжнародним поділом праці, торговельно-виробничими, фінансовими та науково-технічними зв’язками.

4. Імпорт перевищує експорт.

5. Капіталовкладення без права управлінського контролю за об’єктами інвестування.

6. Капіталовкладення з правом управлінського контролю за об’єктами інвестування.

7. Купівля у зарубіжного контрагента товарів та послуг.

8. Набуття складовими світового господарства (світовим ринком, міжнародною торгівлею товарами, капіталом) планетарного масштабу, їх взаємопроникнення в економіки всіх країн світу.

9. Науково-техічний прогрес, поглиблення інтернаціоналізації економіки, інтернаціоналізації освіти тощо.

10. Переміщення капіталу за кордон (з-за кордону) для отримання прибутку.

11. Переміщення працездатного населення з однієї країни в іншу з метою пошуку роботи, нових сфер застосування своїх здібностей, кращих умов життя.

12. Подія глобальних проблем на проблеми: взаємодії природи і суспільства, суспільних взаємовідносин, розвитку людини і забезпечення її майбутнього.

13. Політика вільної торгівлі стосовно лібералізації зовнішньоекономічної діяльності, забезпечення вільного доступу на національний ринок товарів, капіталу, робочої сили тощо.

14. Політика держави, спрямована на захист національної економіки від іноземної конкуренції.

15. Проблеми, пов’язані з природними економічними та соціальними явищами, що виникли в процесі розвитку сучасної цивілізації та мають загальнопланетарний характер.

16. Продаж товарів та послуг зарубіжному контрагенту.

17. Процес зближення та взаємопроникнення національних господарств групи країн, спрямований на створення єдиного господарського механізму.

18. Процес розвитку усталених економічних зв’язків між країнами, виходу виробництва за межі національної економіки.

19. Спеціалізація країн на виробництві певних видів товарів відповідно до їх природно-кліматичних, історичних та економічних умов.

20. Співвідношення між сумою цін товарів, вивезених з країни та сумою цін товарів, ввезених до країни за певний проміжок часу.

21. Сукупність суспільних рухів і людей, об’єднаних ідеєю протистояння світовій глобалізації.

22. Сума експорту та імпорту.

23. Форма міжнародних економічних відносин, що грунтується на глибокому міжнародному поділі праці, спеціалізації деяких країн на виробництві окремих товарів та послуг згідно з їх техніко-економічним рівнем, природними, географічними та іншими умовами.

24. Ціна грошової одиниці однієї країни, виражена у грошовій одиниці іншої країни.

 

Терміни і поняття:


а) від’ємне торгове сальдо;

б) додатнє торгове сальдо;

в) експорт;

г) зовнішньоторговельний оборот;

д) імпорт;

е) інтернаціоналізація виробництва;

є) курс валюти;

ж) міграція трудових ресурсів;

з) міжнародна економічна інтеграція;

и) міжнародний поділ праці;

к) міжнародний рух капіталу;

м) портфельні інвестиції;

н) протекціонізм;

о) прямі інвестиції;

п) фритредерство;

р) світова торгівля;

т) світове господарство;

у) торговельний баланс.


 

Вправа 2. Знайдіть єдино правильну відповідь:

 

1. Яка з наступних форм торговельних бар'єрів – неістотна перешкода для вільної торгівлі:

 

а) мито на імпорт;

б) добровільні імпортні обмеження;

в) імпортна квота;

г) ліцензія на експорт та імпорт.

 

2. Світове господарство – це:

 

а) сукупність усіх відокремлених національних господарств;

б) система національних господарств, пов'язаних міжнародним поділом праці;

в) система міжнародної торгівлі;

г) правильна відповідь відсутня.

 

3. Фритредерство як тип зовнішньоекономічної політики застосовується:

 

а) тільки країнами із близьким рівнем розвитку;

б) усіма країнами;

в) слаборозвиненим країнам;

г) правильна відповідь відсутня.

 

4. Повний контроль над об'єктами закордонних капіталовкладень унаслідок повної власності на вкладений капітал або володіння контрольним пакетом акцій забезпечує вивезення:

 

а) позичкового капіталу;

б) підприємницького капіталу у формі прямих інвестицій;

в) підприємницького капіталу у формі портфельних інвестицій;

г) правильно – пп б,в.

 

5. Конкуренція на внутрішньому ринку за умови існування торговельних бар'єрів:

 

а) послаблюється;

б) підсилюється;

в) не змінюється;

г) торговельні бар’єри не чинять впливу на конкуренцію на внітрішньому ринкую

 

6. До форм іноземних капіталовкладень не належить:

 

а) придбання акцій іноземних компаній, створення спільних підприємств;

б) надання позик іноземним суб'єктам;

в) придбання акцій, випущених іноземними емітентами;

г) бартерний обмін з іноземним суб'єктом.

 

7. Фритредерство – тип зовнішньоекономічної політики, який:

 

а) заохочує чи не перешкоджає вивезенню та ввезенню товарів;

б) перешкоджає вивезенню та ввезенню товарів;

в) заохочує вивезення товарів, але перешкоджає їх ввезення;

г) правильна відповідь відсутня.

 

8. Хронічно активний торговельний баланс країни:

 

а) підвищує конкурентоспроможність її товарів на світовому ринку;

б) виснажує внутрішні резерви іноземної валюти;

в) стимулює внутрішні інфляційні процеси;

г) правильна відповідь відсутня.

 

9. В основу створення і розвитку форм зовнішньоекономічної діяльності покладено:

 

а) політичні розбіжності між державами;

б) процеси поглиблення міжнародного поділу праці;

в) рівень розвитку торговельних відносин як усередині країни, так і за її межами;

г) правильна відповідь відсутня.

 

10. До основних форм протекціонізму не належить:

 

а) низьке мито на імпортні товари;

б) кількісне обмеження;

в) ліцензування експорту та імпорту;

г) правильна відповідь відсутня.

 

11. Сукупність, цілісна система національних господарств, які пов'язані міжнародним поділом і кооперацією праці та перебувають в обумовлених економічних взаєминах між собою, – це:

 

а) транснаціональні корпорації;

б) світове господарство;

в) процес інтернаціоналізації виробництва;

г) правильна відповідь відсутня.

 

12. До чинників спеціалізації окремих країн у межах світової економіки не можна віднести:

 

а) географічне місце розташування та природно-кліматичні умови;

б) історичні традиції;

в) ресурсні можливості;

г) правильна відповідь відсутня.

 

13. Якщо сальдо торговельного балансу від’ємне і становить 24,1тис.грн, а надходження від експорту – 216,9 тис.грн, то виплати за імпорт дорівнюють:

 

а) 192,8 тис. грн;

б) 241,0 тис.грн;

в) 216,9 тис. грн;

г) 24,1 тис. грн.

14. Головна причина виникнення і розвитку міжнародної економіки:

 

а) інтернаціоналізація продуктивних сил;

б) формування національних валютних систем;

в) збільшення масштабу товарообігу;

г) посилення конкурентної боротьби.

15. Від’ємне торговельне сальдо – це:

 

а) підвищення частки сировинних товарів в експорті;

б) додатна різниця між експортом та імпортом;

в) зменшення експортного потенціалу країни;

г) правильна відповідь відсутня.

16. Валютний курс може встановлюватися:

 

а) за попитом на валюту;

б) за попитом та пропозицією на валюту;

в) за пропозицією на валюту;

г) правильна відповідь відсутня.

17. Необхідність економічних зв'язків між країнами обумовлена:

 

а) прагненням народів вижити в умовах нарощування ядерного потенціалу;

б) науково-технічним прогресом;

в) необхідністю спеціалізації та кооперації виробництва;

г) правильно пп. б,в.

18. До сфер регулювання зовнішньої торгівлі не належить:

 

а) мито;

б) квоти;

в) ліцензії;

г) правильна відповідь відсутня.

19. Портфельні інвестиції – це:

 

а) уся величина іноземних інвестицій;

б) інвестиції, що дають право контролю над виробництвом;

в) тільки державні інвестиції за кордоном;

г) правильна відповідь відсутня.

 

20. Валютний курс – це ціна грошової одиниці, виражена у:

 

а) американських доларах;

б) грошових одиницях інших країн;

в) вільно конвертованій валюті;

г) правильно пп. б,в.

 

21. Міжнародні економічні зв'язки не дають можливості:

 

а) переборювати обмеженість національного ринку та національної ресурсної бази;

б) підвищувати якісний рівень вироблених товарів;

в) здійснювати спеціалізацію виробництва, робити його більш ефективним;

г) правильна відповідь відсутня.

 

22. Стосовно відсталих країн фритредерство сприяє:

 

а) їх комплексному розвитку;

б) консервації їх монотоварного виробництва та відсталості;

в) правильно – пп. а, б;

г) правильна відповідь відсутня.

 

23. Динаміка купівельної спроможності валюти впливає на її курс:

 

а) прямо;

б) зворотно;

в) не впливає взагалі;

г) правильно – пп. а, б.

 

24. Економічна політика, мета якої у стимулюванні експортно-імпортної діяльності, зветься:

 

а) фритредерством;

б) протекціонізмом;

в) ліцензуванням;

г) правильна відповідь відсутня.

 

25. Торговельний баланс – це:

 

а) співвідношення між сумою цін товарів, вивезених будь-якою країною, та сумою цін товарів, завезених за визначений період;

б) сукупність вартості експорту та імпорту, поділена навпіл і віднесена до вартості валового національного продукту;

в) співвідношення між різницею цін товарів, завезених протягом визначеного періоду, та різницею цих товарів, вивезених країною;

г) правильна відповідь відсутня.

 

26. Кількісні обмеження на ввезення або вивезення товарів – це:

 

а) акциз;

б) квота;

в) демпінг;

г) сальдо.

 

27. Зовнішньоторговельний оборот – це:

 

а) загальна вартість експорту та імпорту;

б) різниця між вартістю експорту та імпорту;

в) частка експорту у національному продукті;

г) частка імпорту у національному продукті.

 

28. Формою міграції трудових ресурсів не вважається:

 

а) отримання освіти за кордоном;

б) виїзд на постійне місце мешкання;

в) робота за контрактом;

г) виїзд на сезонну роботу.

 

29. Політика держави, спрямована на захист національної економіки від іноземної конкуренції – це:

 

а) фритредерство;

б)протекціонізм;

в) лібералізм;

г) правильна відповідь відсутня.

 

30. Закордонні приватні інвестиції здійснюються, як правило, з метою:

 

а) отримання більш високого прибутку;

б) надання допомоги іноземним країнам;

в) досягнення політичних цілей власної країни;

г) сприяння соціальному розвитку ііноземної держави .

 

31. До форм здійснення закордонних інвестицій не відноситься:

 

а) придбання акцій закордонних кампаній, створення спільних підприємств;

б) надання позик іноземним суб'єктам;

в) придбання акцій, випущених іноземними емітентами;

г) бартерний обмін з іноземним суб'єктом.

 

32. Залежності від суб’єкта інвестування іноземні інвестиції поділяються на:

 

а) прямі та портфельні;

б) виробничі та фінансові;

в) приватні та державні;

г) правильна відповідь відсутня.

 

33. Повний контроль над об'єктами закордонних капіталовкладень забезпечують:

 

а) прямі інвестиції;

б) державні нвестицій;

в) портфельні інвестиції;

г) міждержавні інвестиції..

 

34. Що не можна віднести до причин міграції робочої сили?

 

а) національні розбіжності у заробітній платі;

б) національні особливості у рівні безробіття;

в) різну структура зайнятості у країнах світу;

г) правильна відповідь відсутня.

 

Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове:

 

1. Міграція робочої сили тільки позитивно впливає на розвиток економіки країни-експортера.

2. Обмеження імпорту веде до збереження в країні неефективних галузей і стримує зростання ефективних виробництв

3. Імпорт товарів і послуг призводить до зростання внутрішніх цін і до появи інфляції.

4. Прямі іноземні інвестиції утворюються шляхом придбання акцій іноземних підприємств у розмірах, що не забезпечують право власності.

5. Категорії валюта і валютний курс є синонімами.

6. Різниця між експортом і імпортом називається зовнішньоторговельним оборотом.

7. Захист галузей з метою забезпечення національної безпеки – один з аргументів на користь установлення торгових бар'єрів.

8. Економічний добробут країни при введенні режиму вільної міжнародної торгівлі завжди нижче, ніж при введенні імпортного мита.

9. Наявність імпортного мита стимулює внутрішнє споживання в країні.

10. Золотий стандарт – це форма функціонування сучасної валютної системи.

11. Якщо валютний курс гривні стосовно долара знижується, то можна говорити, що долар знецінився стосовно гривні.

12. Пропорція обміну двох валют – це встановлення режиму їх конвертованості.

13. Валютний курс установлюється виключно державою.

14. Валютний курс залежить від відносних реальних відсоткових ставок у різних країнах.

15. Позитивне сальдо торгового балансу характеризує перевищення імпорту товарів над їх експортом.

16. Підвищення курсу гривні щодо іноземної валюти означає, що іноземна валюта стала більш дорогою відносно гривні.

 


ТЕМА 13. ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ ГЛОБАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ ТА ЇХ ВПЛИВ НА ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ.

З даної теми передбачається вивчення таких питань: Глобалізація як новий етап розвитку інтеграційних процесів у світовій… Фактори глобалізації. Форми прояву глобалізації. Суперечливий вплив глобалізації на світовогосподарський розвиток.…

Глобалізація: сутність та фактори.

Глобалізація – всеосяжний процес трансформації світового співтовариства у цілісну систему інформаційно-технологічних, фінансово-економічних,… Процес глобалізації означає якістно новий етап поглиблення взаємозв’язків в… Таким чином глобалізація – це об’єктивний процес поглиблення взаємозв’язків і взаємозалежностей світового…

Причини виникнення, сутність і класифікація глобальних проблем.

Паралельно з процесом формування світового господарства виникають й загострюються проблеми, які безпосередньо загинають інтереси всього людства.… Глобальні проблеми – це всезагальні проблеми, що відзначаються… Глобальними проблемами вважаються проблеми якщо:

Шляхи розв’язування та необхідність і форми міжнародного співробітництва у вирішенні глобальних проблем.

а) проблема збереження миру; б) економічна проблема; в) проблема забезпечення людства продовольством, сировиною, енергією;

ВИСНОВКИ

1. Глобалізація – це об’єктивний процес поглиблення взаємозв’язків і взаємозалежностей світового співтовариства, який потребує спільних зусиль… 2. Основні фактори, які впливають на процес глобалізації: - науково-технічний прогрес, розвиток нових поколінь транспорту і зв’язку;

ВПРАВИ

Вправа 1. Для кожного наведеного положення підберіть доречний відповідник з-поміж запропонованих нижче термінів або понять:

1. Виробництво продукції для задоволення особистих потреб людей в предметах споживання і виробничих потреб.

2. Всезагальні проблеми, що відзначаються загальнопланетарним за своїми масштабами і значенню характером, пов’язані з життєвими інтересами народів усіх країн, становлять загрозу життю для всього людства і можуть бути вирішені спільними діями всіх країн світу.

3. Всеохопний процес трансформації світового співтовариства у відкриту цілісну систему.

4. Зміна пропорцій розподілу фінансових, людських і матеріальних ресурсів між цивільною і воєнними сферами, переключення в ході роззброєння воєнного виробництва й інших видів військової діяльності на мирні цілі.

5. Ліквідація озброєнь, демілітаризація економік усіх країн планети, повна ліквідація воєнних блоків та воєнних конфліктів як між країнами, так і в окремих країнах.

6. Нарощування обсягів виробництва, яке супроводжується прискореним розвитком технологій, які поступово поліпшують навколишнє середовище та якість життя людей на земній планеті.

7. Науково-техічний прогрес, поглиблення інтернаціоналізації економіки, інтернаціоналізації освіти тощо.

8. Поділ глобальних проблем на проблеми взаємодії природи і суспільства, суспільних взаємовідносин, розвитку людини і забезпечення її майбутнього.

9. Роззброєння і ліквідація оборонних галузей виробництва.

10. Самостійна галузь знань про найзагальніші, планетарні проблеми сучасного і майбутнього розвитку людської цивілізації.

11. Сукупність суспільних рухів і людей, об’єднаних ідеєю протистояння світовій глобалізації.

12. Усвідомлення усіма народами планети важливості і негайно вирішення глобальних проблем, включаючи розробку системи ефективних міжнародних процедур і механізмів, здатних збереження і розвиток людської цивілізації в цілому.

13. Характеризує взаємовідносини суспільства з природою, посилення людського впливу на навколишній світ.

 

Терміни і поняття:


а) Антиглобалізм;

б) глобалізація;

в) глобалістика;

г) глобальні проблеми;

д) демілітаризація економіки;

е) екологічно безпечне розширене відтворення світової економіки;

ж) екологія;

и) збереження миру;

к) класифікація глобальних проблем;

л) конверсія;

м) нове політичне мислення;

н) фактори, які впливають на процес глобалізації;

п) цивільне виробництво.


Вправа 2. Знайдіть єдино правильну відповідь:

 

1. Поняття «глобалізація» увійшло до наукового обігу:

 

а) після другої світової війни;

б) на початку ХІ ст.;

в) у 80-ті роки ХХст.;

г) у 90-ті роки ХХст.

 

2. До соціально-економічних передумов глобалізації слбд віднести:

 

а) революцію в галузі інформаційних технологій;

б) розвиток нових поколінь транспорту та зв’язку;

в) поглиблення інтернаціоналізації економіки;

г) послаблення ролі традицій і соціальних зв’язків.

 

3. Глобальними проблемами вважаються проблеми якщо:

 

а) вони мають загальносвітовий характер;

б) нерозв’язання їх викликає загрозу людству;

в) вони потребують невідкладних скоординованих дій світового співтовариства;

г) всі відповіді правильні.

 

4. Глобальні проблеми поділяються на стільки сфер дій:

 

а) три;

б) чотири;

в) дві;

г) не існує поділу глобальних проблем за сферами дій.

 

5. До найважливіших соціально-економічних передумов глобалізації не належить:

 

а) транснаціоналізація економіки;

б) крах командно-адміністративної системи;

в) локалізація економічної активності;

г) лібералізація міжнародних економічних відносин.

 

6. Глобальні проблеми у сфері взаємодії природи і суспільства містять в собі:

 

а) надійне забезпечення людства сировиною, енергією, продовольством утилізація відходів життєдіяльності раціональне природокористування і збереження навколишнього природного середовища;

б) відвернення світової війни і забезпечення стабільного миру, попередження локальних регіональних та міжнародних конфліктів роззброєння і конверсія військового виробництва;

в) подолання економічної відсталості багатьох країн світу, ліквідація наслідків світових та локальних криз;

г) подолання епідемій, тяжких захворювань, демографічні проблеми, боротьба з міжнародною злочинністю, наркобізнесом, тероризмом.

 

7. Глобальні проблеми у сфері суспільних взаємовідносин містять в собі:

 

а) раціональне природокористування і збереження навколишнього природного середовища;

б) подолання економічної відсталості багатьох країн світу;

в) пристосування людини до умов природного і соціального середовища, що змінюється під впливом науково-технічного прогресу;

г) культурно-моральні проблеми втрати довіри до соціальних інститутів, нестабільності сім'ї та послаблення зв’язку поколінь;

 

8. До глобальних проблем у сфері розвитку людини та забезпечення її майбутнього не належать:

 

а) пристосування людини до умов природного і соціального середовища, що змінюється під впливом науково-технічного прогресу;

б) культурно-моральні проблеми втрати довіри до соціальних інститутів, нестабільності сім'ї та послаблення зв’язку поколінь;

в) раціональне природокористування і збереження навколишнього природного середовища;

г) правильна відповідь відсутня.

 

9. Розвиток та поширення глобальних корпорацій і стратегічних альянсів як головних суб’єктів багатонаціонального виробництва, зорієнтованого на світові джерела постачання та ринки збуту, характеризує:

 

а) світовий рівень глобалізації;

б) рівень глобалізації країн;

в) галузевий рівень глобалізації;

г) рівень глобалізації компанії.

 

10. Визначте неправильне твердження:

 

а) глобалізація чинить неоднозначний та суперечливий вплив на сучасний світогосподарський розвиток;

б) неоліберальна модель глобалізації посилює нерівномірність розвитку та поглиблює диспропорції світової економіки;

в) однією з суперечностей глобалізації є неспроможність держав регулювати економіку на національному рівні;

г) неоліберальна модель глобалізації має згубні наслідки лише для країн, що розвиваються.

 

11. До технічних факторів глобалізації не належить:

 

а) науково-технічний прогрес, розвиток нових поколінь транспорту і зв’язку;

б) революція в галузі інформаційних і телекомунікаційних технологій;

в) лібералізація сфери руху товарів і капіталів, розвиток нових фінансових технологій;

г) виникнення єдиного інформаційного простору.

 

12. Політичні фактори глобалізації містять в собі:

 

а) послаблення ролі традицій, соціальних зв’язків і звичаїв;

б) зростання орієнтації національних держав на зовнішні зв’язки;

в) становлення нового геоекономічного простору, заснованого на між корпоративному поділі праці;

г) правильна відповідь відсутня.

 

13. Глобальні проблеми людства:

 

а) можуть бути успішно вирішені лише на основі об’єднання зусиль розвинутих країн;

б) виникли в процесі розвитку людської цивілізації та мають локальний характер;

в) мають загальнопланетарний характер та потребують координації зусиль усього світового співтовариства;

г) мають взаємопов’язаний характер та стосуються життєвих інтересів лише населення країн, що розвиваються.

 

14. Недосконала конкуренція, пов’язана із необгрунтованим зниженням експортних цін шляхом скорочення витрат на природозберігаючі та екологічно безпечні технології, має назву:

 

а) екологічного демпінгу;

б) екологічного неоколоніалізму;

в) екологічного протекціонізму;

г) екологічної кризи.

 

15. За ознаками, глобалізація не є:

 

а) системо утворювальним процесом;

б) нерівномірним, нелінійним процесом;

в) завершеним процесом;

г) багаторівневим, всеохопним процесом.

 

16. Новими глобальними економічними суб’єктами є:

 

а) міжнародні та неурядові організації;

б) громадські рухи, видатні особистості, міста – мегаполіси;

в) транснаціональні корпорації, світові фінансові центри;

г) усі відповіді правильні.

 

17. Невірним є твердження, згідно з яким:

 

а) глобалізація є завершеним процесом формування нової якості світового господарства;

б) глобалізація є суперечливим процесом, у якому поряд із додатковими можливостями формуються масштабні ризики розвитку;

в) глобалізація є нелінійним динамічним та багатовекторним процесом трансформацій;

г) глобалізація пов’язана із революцією в галузі інформаційних технологій та комунікаційних засобів.

 

18. Згідно рівневим виявам глобалізації, світовий рівень глобалізації:

 

а) розвиток і поширення глобальних корпорацій і стратегічних альянсів як головних суб’єктів багатонаціонального виробництва, зорієнтованого на всесвітні джерела постачання та ринки збуту;

б) зростання відкритості економіки, її інтегрованості у світову господарську систему;

в) зростання взаємопов’язаності конкурентоспроможності компанії всередині галузі в певній країні з її конкурентоспроможністю в інших країнах;

г) посилення економічної взаємозалежності країн і регіонів, переплетення їхніх господарських комплексів та економічних систем.

 

19. Метою сталого економічного розвитку в епоху глобалізації є:

 

а) максимізація темпів економічногозростання на базі інтенсивного розвитку;

б) формування сталих конкурентних переваг національної економіки для підвищення її конкурентоспроможності;

в) оптимізація темпів розвитку при збалансуванні економічної, соціальної та екологічної сфер в інтересах нинішнього і майбутнього поколінь;

г) пріоритетне вирішення проблеми бідності у економічно менш розвинутих країнах за допомогою міжнародних організацій.

 

20. Визначальним соціально-економічним фактором глобалізації є:

 

а) геополітичні зрушення, пов’язані з розпадом соціалістичної системи;

б) поглиблення інтернаціоналізації економіки на основі її транснаціоналізації та регіоналізації;

революція в галузі інформаційних і телекомунікаційних технологій;

г) зростання транскордонної мобільності робочої сили.

 

21. Згідно рівневим виявам глобалізації, галузевий рівень глобалізації:

 

а) розвиток і поширення глобальних корпорацій і стратегічних альянсів як головних суб’єктів багатонаціонального виробництва, зорієнтованого на всесвітні джерела постачання та ринки збуту;

б) зростання відкритості економіки, її інтегрованості у світову господарську систему;

в) зростання взаємопов’язаності конкурентоспроможності компанії всередині галузі в певній країні з її конкурентоспроможністю в інших країнах;

г) посилення економічної взаємозалежності країн і регіонів, переплетення їхніх господарських комплексів та економічних систем.

 

22. Згідно рівневим виявам глобалізації, рівень глобалізації окремої країни:

 

а) розвиток і поширення глобальних корпорацій і стратегічних альянсів як головних суб’єктів багатонаціонального виробництва, зорієнтованого на всесвітні джерела постачання та ринки збуту;

б) зростання взаємопов’язаності конкурентоспроможності компанії всередині галузі в певній країні з її конкурентоспроможністю в інших країнах;

в) посилення економічної взаємозалежності країн і регіонів, переплетення їхніх господарських комплексів та економічних систем;

г) правильна відповідь відсутня.

 

23. Який із показників не характеризує глобалізацію на рівні окремої країни:

 

а) частка зовнішньоторговельного обороту в обсязі створеного ВВП/ВНП;

б) динаміка та обсяг прямих іноземних інвестицій;

в) капіталоозброєність в експортоорієнтованих галузях економіки;

г) обсяг міжнародних платежів.

 

Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове:

 

1. Глобальні проблеми безпосередньо стосуються життєвих інтересів лише окремих верств населення, країн і народів планети.

2. Причиною загострення глобальних проблем є швидке зростання народонаселення.

3. Глобальні проблеми виникають внаслідок політичних протирічь між розвинутими країнами світу.

4. Процес глобалізації не веде до втрати цілісності та автономії національних економік.

5. Важливою складовою глобалізації економічної діяльності є лібералізація торгівлі.

6. Країни, що перебувають на різних рівнях економічного розвитку, перебувають і на різних ступенях включення в глобальний процес.

7. Одна із суперечностей глобалізації полягає у нерівномірності розподілу її результатів між розвинутими і бідними країнами.

8. Міжнародна валютно-фінансова система є одним із функціональних елементів глобальної економіки.

9. На процес економічної глобалізації не впливають політичні і культурні фактори.

10. В умовах глобалізації зменшується потреба у наднаціональних органах управління господарським процесам.

11. Однією з проблем глобалізації є законодавче оформлення цього процесу, подолання його стихійності.

12. Глобалізація економіки характеризується випереджальними темпами зростання міжнародної торгівлі порівняно з темпами збільшення обсягів світового господарства.

13. Глобалізація супроводжується розширенням можливостей державного контролю у сфері використання науково-технічного потенціалу.

14. Сучасні інформаційно-комунікаційні технології посилюють тенденцію до формування віртуальних ринків глобального капіталу.

15. Надійне забезпечення людства сировиною та енергією є глобальною проблемою розвитку суспільних відносин.


ЛІТЕРАТУРА

1. Базилевич В.Д., Базилевич К.С. Ринкова економіка: основні поняття і категорії: Навч. посібник.-К.: Знання, 2006.-263с. 2. Войтов А.Г. Экономика. Общий курс: Учебник. - М.: Информ. внедр. центр… 3. Гукасьян Г.М., Бородина Т.С. Экономическая теория: Практикум.-М.: ИНФРА-М, 2000.-150с.

– Конец работы –

Используемые теги: Предмет, метод, політичної, економії, Економічні, потреби, інтереси, виробництво, матеріальних, благ, послуг, суспільне, відтворення, Суспільний, продукт, його, Основні, форми0.174

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Предмет і метод політичної економії. Економічні потреби та інтереси. Виробництво матеріальних благ і послуг. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ПРЕДМЕТ И МЕТОД АДМИНИСТРАТИВНОГО ПРАВА Предмет административно-правового регулирования Метод административного права
ПРЕДМЕТ И МЕТОД АДМИНИСТРАТИВНОГО ПРАВА... Предмет административно правового регулирования...

Методологія сучасного управління в контексті суспільного розвитку.Управління як предмет філософського аналізу. Основні типи управління та рівні його дії
Кафедра філософії і психології... Діденко Н Г Коноваленко Н В...

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу
ПРЕДМЕТ ОБ ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ... Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки... Основні поняття об єкт і завдання економічного аналізу...

ТЕМА 3. ПРЕДМЕТ МИСТЕЦТВА. СТИЛЬ І ХУДОЖНІЙ МЕТОД. ФУНКЦІЇ МИСТЕЦТВА. Предмет мистецтва. Поняття стилю і художнього методу
План... Предмет мистецтва Художній образ Зміст і форма...

Предмет и методы геологии. Принцип актуализма: униформизм и актуалистический подход. Предмет и методы геологии. Специфика геологии. Разделы современной геологии. Специфика геологии:
Актуализм основополагающий принцип геологии Утверждает что в геологическом прошлом процессы происходили по таким же законам что и сейчас... Примеры актуализма знаки ряби в результате штормов знаки ряби в... Предмет и методы геологии Специфика геологии Разделы современной геологии...

ЛЕКЦИЯ 1. ПОЛІТЕКОНОМІЯ, ЯК ЕКОНОМІЧНА НАУКА . ПРЕДМЕТ І МЕТОД ПОЛІТЕКОНОМІЇ. 1. ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ... ОСНОВНІ ТЕЧІЇ СУЧАСНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ ПРЕДМЕТ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ...

Тема 1. Предмет и метод экономической теории. 1.1. Предмет экономической теории
Предмет экономической теории е структура и функции... Лекция... Современная экономическая наука одно из величайших интеллектуальных достижений человечества Только благодаря...

Тема 1: Предмет и метод курса микроэкономика 1. Микроэкономика в системе экономических дисциплин. Специфика предмета микроэкономики. 2. Методологические принципы микроэкономического анализа
Микроэкономика в системе экономических дисциплин Специфика предмета микроэкономики... Методологические принципы микроэкономического анализа...

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам