ВИСНОВКИ

 

1. Ринок - це складне й багатогранне явище. Ринок — система економічних відносин, пов'язаних з обміном товарів та послуг на основі широкого використання різноманітних форм власності, товарно-грошових і фінансово-кредитних механізмів.

2. Найчастіше ринки розділяють за наступними критеріями: за предметом купівлі-продажу, за теріторіальною ознакою, ринки бувають збалансовані і незбалансовані. Нйважливіші функції ринку: регулювання, стимулювання, розподільча, санації, алокаційна, інформативна, інтеграції.

3. Механізм функціонування ринку містить у собі такі елементи як попит, пропозиція і ціна. Попит – кількість продукту, що може бути куплений за різних можливих цін, якщо всі інші умови обміну залишаються незмінними. Виділяють індивідуальний, ринковий й сукупний попит. Обернена залежність між ціною і обсягом попиту називається законом попиту.

4. Пропозиція – це кількість товарів та послуг, який виробники хочуть і можуть поставити на ринок за різною ціною за певний проміжок часу. Прямий зв’язок між ціною і кількістю запропонованого на ринку товару називається законом пропозиції.

5. Ціна пропозиції та ціна попиту, що формуються під дією законів попиту та пропозиції, зустрічаються на ринку, щоб знайти деяку середню величину ціни – ринкову ціну товару. Результатом діяльності ринку є встановлення рівноваги між покупцями і продавцями. Ринкова рівновага досягається за умови збігу величини попиту та величини пропозиції.

6. Інфраструктура ринку — комплекс інститутів, служб, підприємств, організацій, які забезпечують нормальний режим безперебійного функціонування ринку. У ринковій інфраструктурі виділяють її окремі елементи, через які реалізуються її функції. Їх можна згрупувати у три блоки: організаційно-технічна інфраструктура, фінансово-кредитна інфраструктура ринку, науково-дослідна інфраструктура.

 

Вивичення матеріалу, поданого в темі 7, передбачає засвоєння таких термінів і понять:


Біржі;

закон попиту;

закон пропозиції;

інфраструктура;

попит;

пропозиція;

ринкова рівновага;

ринок;

суб'єкти ринкової економіки;

товари-комплементи;

товари-субститути;

центр зайнятості.