ВИСНОВКИ

 

1. Дохід представляє собою загальну суму грошей, зароблених або отриманих протягом будь-якого періоду (звичайно за рік). Розподіл національного продукту відповідно до внеску у його виробництво кожного фактора виробництва називається функціональним або первинним. Результатом первинного розподілу ВНП виступають факторні доходи. заробітна плата, відсоток, рента, прибуток.

2. У категорії грошових доходів розрізняють номінальний і реальний дохід.

3. Праця, як і будь-який чинник виробництва, приносить його носію грошовий дохід – заробітну плату. Сучасна економічна наука розглядає заробітну плату як ціну, що виплачується найманим працівникам за використання їхньої праці. Осонвні функції заробітної плати: стимулююча, розподільча, соціальна. Заробітна плата існує у двох основних формах: погодинній і відрядній. В економіці розвинутих країн світу існують такі системи заробітної плати: тарифні, преміальні та колективні.

4. Підприємницька діяльність передбачає одержання прибутку. Норма прибутку свідчить, на скільки відсотків зріс авансований капітал і є досить точним критерієм ефективності використання авансованого капіталу. Наслідком міжгалузевої конкуренції є утворення середньої (загальної) норми прибутку на рівновеликий капітал.

5. Капітал як ресурс набуває форми торгового капіталу, якщо він забезпечує рух продукту від виробника до споживача. Функцією торгового капіталу є обслуговування процесу купівлі і продажу товарів. Позичковий капітал - це грошовий капітал, який передається підприємцем- власником підприємцю-позичальнику в тимчасове користування за відповідну плату з метою отримання прибутку.

6. Земельна рента як економічна категорія виражає відносини привласнення додаткового продукту власником землі у формі орендної плати за право користування землею. Проте рента не тотожна орендній платі. Незалежно від форми власності на землю утворюється диференційна рента. Причиною її є монополія на землю як на об'єкт господарювання. Слід розрізняти дві форми диференційної ренти - першу і другу. У країнах, де панує приватна власність на землю і діє міжгалузева конкуренція, існує ще й абсолютна рента, яка утворюється на всіх використаних землях, у тому числі на гірших.

7. З рентою пов'язана ціна землі. Вона визначається як капіталізована рента, тобто грошовий капітал, що забезпечує його власникові той самий доход, але у формі не ренти, а суми відсотка на вкладення у банк.

 

Вивичення матеріалу, поданого в темі 9, передбачає засвоєння таких термінів і понять:


Абсолютна рента;

диференціальна рента;

дохід;

заробітна плата;

монопольна рента;

номінальна заробітна плата;

норма прибутку;

норма процента;

позичковий процент;

прибуток;

прожитковий мінімум;

реальна заробітна плата;

земельна рента;

фізіологічний мінімум;

ціна землі.