ВИСНОВКИ

 

1. Економічна система сучасного суспільства розвивається як державно- монополістичний капіталізм. Це явище є формою пристосування виробничих відносин до нового рівня розвитку продуктивних сил. За своєю сутністю воно відображає систему економічних відносин, в якій поєднуються і взаємодіють монополізований бізнес і політична влада держави у межах приватнокапіталістичних (ринкових) виробничих відносин.

2. Основними причинами виникнення державно-монополістичного капіталізму є загострення суперечностей індустріального розвитку, загострення соціально-економічних суперечностей, загострення суперечностей інтернаціоналізації і глобалізації економічних процесів.

3. Державно-монополістичний капіталізм має специфічну соціально-економічну природу, яка знаходить свій прояв у появі особливих характерних рис, які вважаються його головними ознаками: зрощення політичної та економічної сили держави з економічною могутністю монополій; безпосереднє втручання держави у процес суспільного відтворення на рівні розвитку національної економіки; відстоювання національними державами інтересів свого транснаціонального капіталу у світовому просторі.

4. Державно-монополістичний капіталізм функціонує через такі форми, як державна власність і державне підприємництво, державне регулювання економіки, мілітаризація економіки, міжнародна економічна інтеграція.

5. Економічна роль держави, перш за все, полягає в підтриманні самих умов існування ринку і подоланні недоліків ринку. Державне регулювання економіки здійснюється за рахунок проведення економічної політики.

6. Методами державного регулювання економіки називають способи, якими держава впливає на об’єкт регулювання. Зазвичай їх класифікують у відповідності з характером впливу на економічну діяльність (прямі та непрямі методи), а також за формою державного втручання (правові, адміністративні, економічні, ідеологічні методи). Вплив державно-монополістичного капіталізму на соціально-економічний прогрес неоднозначний і суперечливий. Він має як позитивні, так і негативні наслідки.

 

Вивичення матеріалу, поданого в темі 11, передбачає засвоєння таких термінів і понять:


Адміністративні методи;

державне підприємництво;

державне регулювання економіки;

державний сектор економіки;

державно - монополістичний капіталізм;

економічні методи;

ідеологічні методи.

методи державного регулювання економіки;

міжнародна економічна інтеграція;

непрямі методи державного регулювання економіки;

основні економічні функції держави;

особиста унія;

прямі методи державного регулювання економіки;