Тема 1. Вступ. Значення курсу та його особливості

 

Навколишнє середовище дуже впливає на організм людини. Поліпшення його є однією з актуальних проблем сучасної науки і практики. У системі заходів щодо поліпшення навколишнього середовища в місті важливе місце займає створення зелених насаджень. За допомогою зелених насаджень створюються сприятливі мікрокліматичні й санітарно-гігієнічні умови, природне середовище, необхідне для комфортної життєдіяльності людини.

У нашій країні накопичено великий практичний досвід щодо озеленення міст, створена виробнича база – розсадники, квітникарські господарства, розроблена організаційна система зеленого будівництва, проводяться інші заходи з удосконалювання систем озеленення міст.

Зелене будівництво передбачає: створення парків, садів, скверів, бульварів, насаджень на вулицях, житлових територіях та інших структурних елементів, що складають єдину систему зелених насаджень міста і є кращим місцем для відпочинку населення, організації різних масових культурно-просвітніх заходів; формування нових зелених масивів; реконструкції та оновлення існуючих насаджень при максимальному збереженні природних ландшафтів.

З давніх часів садівництво розвивалося за двома напрямками – плодово -ягідним, метою якого було отримання плодів високої якості, й архітектурно-декоративним, метою якого був благоустрій і оздоровлення місцевості, створення сприятливих умов для праці й відпочинку, задоволення естетичних запитів людини.

До наших днів дійшла невелика кількість пам’ятників садово-паркового мистецтва. Багато декоративних чи художніх садів у закордонних країнах з рідкісними й красивими рослинами досконалі за красою плануванням, але, як правило, вони перебувають у приватній власності і не доступні основній масі населення. В Україні та багатьох інших країнах декоративне садівництво набуло широкого розвитку і стало однією з галузей містобудування.

Мета даного навчального курсу: сприяти формуванню у студентів містобудівного світогляду, заснованого на уявленні про навколишнє середовище як просистемний багаторівневий природно-антропогенний об’єкт; вирішення таких важливих проблем, як охорона і раціональне перетворення природи, гармонійне перетворення жилого, виробничого, рекреаційного середовища, нейтралізація наслідків урбанізації засобами ландшафтної архітектури; вивчення характерних рис парків визначених історичних періодів, виявлення їх впливу на подальше влаштування парків і можливості використання історичного досвіду в сучасному садово-парковому будівництві.

Головним завданням курсу є створення естетичної виразності, екологічно здорового навколишнього середовища.

До питань, що вирішуватимуться при вивченні курсу, належать:

ландшафтне проектування, принципи ландшафтної архітектури, експлуатація парків й лісопарків, скверів, бульварів, спортивних комплексів, житлової і промислової забудови, інтер’єрів будинків (фітодизайн), зелених зон та інших об’єктів, функціональні й композиційні питання.

У курсі лекцій також розглядаються характеристики декоративних і біологічних якостей дерев і чагарників, які головним чином впливають на вибір визначених видів деревних рослин для ландшафтних композицій, наведені основні відомості про композиції насаджень у садах і парках, техніку проектування насаджень і формування їх після посадки.