Експертизи товарів

Експертиза як вид професійної діяльності широко застосовується в різних сферах народного господарства. Відомості про практику проведення експертиз можна відшукати в часи глибокої давнини. Проте, методологічні основи експертизи почали розвиватися лише у другій половині ХХ ст. Без знання цих основ неможливо проводити експертизу на належному рівні.

Експертиза (від фр. espertіse, лат. espertus – досліджений) – дослідження фахівцем-експертом будь-яких питань, рішення яких потребує спеціальних знань в галузі науки, техніки, економіки, торгівлі та ін. [1].

Зараз робляться спроби створення нової науки – експертології, що стане наукою про методологію функціонування і вдосконалення експертизи і, в той же час, спеціальною дисципліною, що вивчає сукупність методів, прийомів і засобів експертної діяльності.

Загальне визначення експертної діяльності – експертизи – сформульовано як: 1) дослідження якого-небудь питання, що вимагає спеціальних знань, з поданням мотивованого висновку [2]; 2) розгляд, дослідження якої-небудь справи, якогось питання з метою зробити правильний висновок, дати правильну оцінку відповідному явищу [3].

Основними характеристиками експертизи як виду діяльності є:

сутність – науково-практичне пізнання (дослідження) об’єкту експертизи;

ситуація – невизначеність (протиріччя), ризик або конфлікт щодо об’єкту експертизи;

суб’єкт – незалежний висококваліфікований експерт (група експертів)

підстава для проведення – призначення посадовою особою або замовлення зацікавлених осіб;

документальне оформлення результату.

Таким чином, експертна діяльність – це система дій, виконувана із залученням експертів для дослідження з метою підвищення обґрунтованості прийнятих рішень в умовах невизначеності (протиріччя) або конфліктів. В більш широкому розумінні це – інформаційно-аналітична послуга, результатом якої є нематеріальний товар – експертний висновок.

Сучасний ринок України як незалежної держави функціонує в умовах практичної відкритості і доступності на нього товарів із багатьох країн світу. Глобалізація торгових операцій, загострення конкуренції зумовлюють необхідність інноваційних змін у формуванні внутрішнього ринку й управлінні ним із метою якнайкращого задоволення потреб споживачів виробами різного призначення.

У зв’язку з цим, подальшого розвитку потребують товарознавчі аспекти ринку товарів, які стосуються наукового обґрунтування та стандартизації сучасної номенклатури показників якості, розробки та впровадження експрес-методів ідентифікації виробів, оцінки їх новизни та оригінальності, а також узгоджених із міжнародною практикою методик контролю й оцінки показників властивостей, якості та конкурентоспроможності товарів.

Втім, незважаючи на існуючу державну систему контролю якості, безпеки товарів і захисту прав споживачів, внаслідок розбалансування, припинення або суттєвого зниження обсягів виробництва вітчизняної продукції, ринок України й досі насичується товарами, що не відповідають встановленим вимогам. Одним з факторів, що дестабілізують внутрішній ринок, є неконтрольований імпорт товарів, що сприяє надходженню на ринок продукції, якість якої не відповідає встановленим вимогам. Товари, які завозяться з-за кордону як контрабандні та з порушенням митних правил, частіше за все не містять інформації про їх основні характеристики або містять недостовірні дані про товар. Це відбувається через те, що не всі товари проходять певні види обов’язкових експертиз.

Отже, відмітними ознаками великої кількості товарів, що надходять на внутрішній ринок, є недоброякісність, небезпечність для здоров’я та життя людини, а іноді – просто фальсифікація. Це використовують деякі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності на свою користь, ухиляючись, таким чином, від сплати мита в повному обсязі під час переміщення вантажів через митний кордон.

Проте, сучасна ситуація свідчить про безпрецедентне зростання значущості проблеми якості. На думку американського ученого А. Фейгенбаума, сьогодні для 80 % покупців якість споживних товарів значить стільки ж, або навіть більше, ніж ціна. Нагадаємо, що наприкінці минулого сторіччя такої думки дотримувалися лише 30 % споживачів.

Для об'єктивного оцінювання якості вітчизняних та імпортованих товарів необхідні чітко визначені принципи та вимоги саме до експертизи товарів, які дозволять зробити компетентний висновок про якість товарів.

Експертна діяльність, пов’язана із визначенням характеристик товарів, є одним з видів оцінної діяльності (рис. 1.1).

Оцінна діяльність – це система дій, виконувана фахівцями, що мають професійну освіту, включаючи й експертів, з використанням спеціальних методик для надання допомоги в розв’язанні питань і обґрунтованості прийнятих рішень.

Експертиза товарів – це їх (товарів) логічне, аналітичне або експериментальне дослідження, що проведене компетентною особою – експертом / групою експертів, ґрунтується на спеціальних знаннях і практичному досвіді та має за мету одержання нового знання про об’єкт в умовах невизначеності (протиріччя) або конфліктів, оформлене у вигляді висновку.

Експертиза товарів – це, насамперед, оцінка експертом основних характеристик товарів (асортиментної, якісної, кількісної, вартісної чи тільки їхньої частини), а також їх змін у процесі товароруху для прийняття рішень, видачі незалежних і компетентних висновків, що служать кінцевим результатом.

Основними елементамив схемі проведення експертизи товарів є:

— суб'єкт експертизи;

— об'єкт експертизи;

— критерії, що використовуються при аналізі і оцінці об’єкту експертизи;

— засоби проведення експертизи;

— методи проведення товарної експертизи;

— процедура проведення експертизи;

— результат експертизи.

 

 


                   
   
   
Вид оцінки
 
   
Сутність
 
     
 
   
Форма (вид)
 
     
 
 
Суб’єкт
 
 
Документ