Вібротерапія

Вібротерапія — це застосування з лікувальною метою механічних коливань інфразвукової та звукової частот.

Фізичні основи та механізм дії вібрації. Вібрація — це механічні коливання частинок середовища в діапазоні від 1 до 20000 Гц. Різні ділянки тіла людини, що знаходиться в безпосередньому контакті або через визначене середовище з генератором коливань, починають вібрувати самі. Характер цих коливань залежить під пружності, в'язкості та структур­них особливостей тканини. Поверхневий жировий шар амор­тизує коливання, а кісткова тканина добре реагує на вібрацію.

При вібраційному впливі дозування механічних коли­вань виконується з урахуванням їх основних параметрів — частоти, амплітуди та прискорення. За одиницю вібрації прий­нято РаІ. Інтенсивність звукового тиску на ділянці вібрацій­ного впливу вимірюють в барах.

При впливі на організм вібрації в ньому розгортається комплекс реакцій пристосування. Початковою ланкою в ме­ханізмі цих реакцій є подразнення рецепторів з послідуючим рефлекторним включанням нейро-ендокринної складової.

Характер та прояви рефлекторних реакцій залежить від місця вібраційного впливу, його інтенсивності та тривалості. При помірній інтенсивності та короткочастному впливі вібрації низької частоти виявляється її тонізуюча дія на центральну нервову систему. Внаслідок цього мобілізується захисно-пристосувальні механізми організму, шо сприяють нормалізації функції. Навпаки, інтенсивність та тривалий вплив вібрації значно пригнічує цю захисну реакцію організму.

В механізмі вібротерапії вирішальне значення має вплив механічних коливань на лімфатичний та судинний тонус в об­ласті безпосердньої дії. Під впливом вібраційного подразнення збільшується функціональна лабільність тканин. Вібротерапія має анальгезуючу та протизапальну дію, попереджує процеси альтерації та зменшує вегето-судинні та трофічні зрушення.

Показання для вібротерапії: захворювання суглобів запального характеру, хвороби периферичної нервової систе­ми, травми м'язово-зв'язкового апарату і кісток, захворюван­ня органів травлення, хвороби шкіри.

Протипоказання: злоякісні новоутворення та підозра на їх наявність, активні форми легеневих сухот, виражена серцева недостатність ІІ-ІІІ ступеня, виснаження, гіпотонія.

Апаратура та техніка виконання процедур. Вико ристовуються апарати для .загального та місцевого вібрацій­ного масажу. Перший виконується у вигляді ліжок або крісел з вібруючою поверхнею. Апарати для місцевого вібраційного впливу, залежно від принципу генерації ними механічних ко­ливань, поділяються на електромоторні, електромагнітні, пнев­матичні та гідравлічні. При цьому використовують спеціальні змінні насадки — вібратори, що мають різну форму, вико­нані з різних матеріалів.