Лекція 6. Методологічні підходи до оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств 1. Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств

Лекція 6. Методологічні підходи до оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств

План

1. Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств

2. Критерії та показники конкурентоспроможності туристичних підприємств

3. Методи визначення конкурентоспроможності підприємств туристичної сфери

 

Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств

Методичні основи дослідження будь-якого економічного явища включають сукупність інструментів, що дозволяють дати оцінку тому чи іншому явищу.… Питаннями оцінки конкурентоспроможності підприємства займалися М. Портер, Г.Л.… Оцінювання конкурентоспроможності туристичного підприємства може відбуватися за наступними основними етапами:

Рис. 1. Вимоги до вибору підприємств-конкурентів для оцінювання конкурентоспроможності туристичного підприємства

Вторинна інформація про конкурентів охоплює дані, що пройшли попередню аналітичну обробку, цілі якої як правило не збігаються з цілями дослідження. У зв'язку з цим ця інформація потребує додаткових процедур відбору та ран жування, що приводять ї у придатний для проведення аналізу вигляд.

Джерела первинної та вторинної інформації про діяльність підприємств-конкурентів наведено на рис.2.

За ступенем доступності вторинна інформація поділяється на відкриту(асортимент, ціни туристичних продуктів, система просування на ринку),

умовно закриту (баланс підприємства, звіт про прибутки та збитки, рейтинг підприємства) та

закриту (обсяги реалізації, у тому числі в асортиментному розрізі, календарний план роботи). Її збір та використання пов'язані з низкою проблем: для першої групи притаманна неповнота інформації для повноцінного дослідження конкурентної ситуації на ринку; друга група часто характеризується недостовірністю, оскільки вітчизняні підприємства схильні фальсифікувати дані фінансової звітності з метою ухилення від сплати податків; для третьої групи є характерними закритий доступ чи надзвичайна дорожнеча, що ускладнює точність оцінки конкурентної ситуації на ринку.

Інформація про конкурентів може бути

кількісна(результати фінансово-господарської діяльності підприємств, відображені у формах статистичної та фінансової звітності, матеріалах спеціальної та галузевої преси, кон'юнктурних оглядах та ін.) та

якісна(інформація про діяльність, стратегію та тактику ведення конкурентної боротьби на ринку, отримана шляхом соціологічних опитувань, вибіркових спостережень, залучення експертів та ін.).

Широта й достовірність інформації, що використовується для оцінювання конкурентоспроможності туристичного підприємства, є запорукою об'єктивності висновків, отриманих у процесі її обробки.

На наступному етапі, виходячи з теоретичних основ та наявності інформації, формують перелік показників конкурентоспроможності.

       
   
 
 
 
 
   
 

 


Рис.2 Джерела інформації про діяльність туристичних підприємств

Критерії та показники конкурентоспроможності туристичних підприємств

Критерії конкурентоспроможності туристичних підприємств включають повноту задоволення попиту туристів та ефективність туристичної діяльності. Повнота задоволення попиту туристів визначається відповідністю асортименту… Для оцінювання конкурентоспроможності туристичного підприємства думки споживачів недостатньо: необхідно знати…

Методи визначення конкурентоспроможності підприємств туристичної сфери

Метод оцінювання конкурентоспроможності становить систему принципів і приписів, що вказують, які операції чи процедури необхідно здійснити, аби… Метод оцінювання конкурентоспроможності становить специфічну інтегровану… Існує багато методів оцінювання рівня конкурентоспроможності підприємств, кожний з яких має свою методологічну основу,…

Приклад оцінювання конкурентоспроможності підприємства методом рангів

Перевагою методу рангів є простота застосування, можливість використання для оцінювання конкурентоспроможності як кількісних, так і якісних…  

Рис. 3. Система критеріїв та показників конкурентоспроможності туристичних підприємств


 

Рис. 4. Умови застосування методів оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств у розробці конкурентних стратегій