Вибір транспорту міжнародних перевезень згідно з умовами Інкотермс—2000

Одним із принципових положень комерційної угоди є вказівка на засіб транспортування товару від продавця до покуп­ця. Транспортне забезпечення контракту є важливим моментом у комерційній діяльності, оскільки значною мірою впливає на собі­вартість товарів, які є предметом міжнародної торгівлі, навіть на їхні споживчі якості, заради яких товари, власне, купуються. Звичайно, від виду транспорту залежить швидкість доставки вару та терміни реалізації умов контрактів. З характером транспортування пов'язані вимоги до пакування товарів, оформлення документації, страхового забезпечення, можливого використання складських приміщень. Тому в кожному з пропонованих варіан­тів Інкотермс, а також у рекомендаціях Міжнародної торгової па­лати міститься вказівка на те, якому способу транспортування] певна базисна умова контрактів відповідає або не відповідає.

Загальний перелік правил та груп Інкотермс відповідно до ви­дів транспорту, які застосовуються під час їх імплементації, міс­тить табл. 7.2.

Поняття «будь-який вид транспортування», звичайно, не слід розуміти буквально. Очевидно, що і в таких випадках ідеться про найбільш придатні та про непридатні види транспортування. Так, для реалізації вимог ЕХW очевидно, що особливо частим може бути застосування найбільш гнучкого автотранспорту; водночас зрозуміло, що для цієї самої умови, так само, як і для умови DАF, не може бути типовим авіатранспорт.

 

Таблиця 7.2. Вид транспортування і відповідний термін
Інкотермс-2000

 

Будь-який вид транспортування
Група Е ЕХW Франко-завод (...назва місця)
Група Р FCA Франко-перевізник (...назва місця призначення)
Група С СРТ CIP Фрахт/перевезення оплачені до (...назва місця призначення) Фрахт/перевезення і страхування оплачені до (... назва мі­сця призначення)
Група D DAF DDU DDP Поставки до кордону (...назва місця доставки) Поставки без оплати мита (...назва місця призначення) Поставки з оплатою мита (...назва місця призначення)
Тільки морський і внутрішньоконтинентальний водний транспорт
Група Р FAS FOB Франко вздовж борту судна (...назва порту відвантаження) Франко-борт (...назва порту відвантаження)
Група С СFК СІF Вартість і фрахт (...назва порту призначення) Вартість, страхування і фрахт (...назва порту призначення)
Група О DES DEQ Поставка з судна (...назва порту призначення) Поставка з пристані (...назва порту призначення)


В окремих правилах Інкотермс записані додаткові вимоги до продавця або покупця щодо організації транспортного переве­зення, відносин із перевізником (при цьому інколи не заперечується можливість внесення змін до базисних умов): в інших пра­вилах це питання цілком залишається на розсуд контрагентів. У зв'язку з використанням транспорту в Інкотермс здійснюється регламентація переходу повноважень та відповідальності за то­вар (наприклад, згідно з умовами FОВ моментом такого переходу е перетинання товаром поручнів судна). У ряді випадків регламе­нтуються обов'язки продавця та покупця щодо оформлення та надання транспортної документації.

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨

 

7.4. Поглиблення транскордонного співробітництва України

 

Україна приєдналася до Угоди про спільне фінансування Постійного секретаріату Міжурядової комісії ТРАСЕКА між урядами Сторін Основної багатосторонньої угоди про міжнародний транспорт щодо розвитку коридору Європа – Кавказ – Азія (ТРАСЕКА). Про це йдеться у постанові Уряду від 16 січня ц.р. № 22.

При цьому Українська сторона залишила за собою право здійснення сплати членського внеску до бюджету Постійного секретаріату Міжурядової комісії ТРАСЕКА в межах видатків, передбачених українським законодавством. Мінтранс має забезпечити щорічну сплату членського внеску до бюджету Постійного секретаріату.

У 1998 році Україна, в числі двадцяти країн, за активної підтримки Європейського Союзу підписала „Основну багатосторонню Угоду про міжнародний транспорт щодо розвитку транспортного коридору Європа – Кавказ – Азія, яку ратифіковано Верховною Радою України у 2000 році.

З метою регулювання питань відносно виконання та застосування положень ОБУ сторонами було утворено Міжурядову Комісію ТРАСЕКА, яка складається з вищих посадових осіб сторін (міністрів транспорту). У 2000 році для контролю за реалізацією ОБУ Міжурядова комісія створила Постійний секретаріат.

Починаючи з 2000 року діяльність Постійного секретаріату фінансувалася Євросоюзом за рахунок бюджетів регіональних проектів Тасіс-ТРАСЕКА. У зв’язку із закінченням у 2006 році дії цієї програми Тасіс Міжурядова комісія прийняла рішення щодо самофінансування роботи секретаріату за рахунок рівних дольових внесків сторін-учасниць, що і зафіксовано у зазначеній Угоді.

Приєднання до Угоди забезпечить повноправну участь України в роботі міжвідомчої комісії ТРАСЕКА. Це сприятиме інтеграції транспорту України в європейські та світові ринки транспортних послуг, подальшому збільшенню обсягів міжнародного транзиту, розвитку регіонального співробітництва між країнами-учасницями програми ТРАСЕКА.

Продовження повноцінної участі України в ТРАСЕКА створює передумови для отримання фінансової допомоги Європейської Комісії на реалізацію інфраструктурних проектів транспорту оскільки.

Відповідно до затвердженого бюджету Постійного Секретаріату внески сторін ОБУ складають, майже 50 тис. євро для кожної країни. Сплачуватимуться внески рівними долями, а їх розміри уточнюватимуться виходячи з розміру бюджету, який щорічно затверджуватиметься на засіданнях міжурядової Комісії ТРАСЕКА.

З початку реалізації програми Tacic TRACECA (1993 - 2005 роки) Європейською Комісією було профінансовано реалізацію 53 проектів на загальну суму 110 млн. євро. Україна, разом з іншими країнами-учасницями ОБУ, брала участь в реалізації проектів „Гармонізація прикордонних процедур", „Єдина політика обкладання транзитним митом та тарифи", „Загальна юридична база для транзитних перевезень", „Підвищення кваліфікації керівного складу транспортної галузі", „Сприяння торгівлі та інституційна підтримка" тощо.

Безпосередньо в Україні здійснено 13 регіональних проектів технічної допомоги та 3 інвестиційних проекти.

Зокрема в Іллічівськом порту реалізовано проекти „Розвиток поромної переправи Іллічівськ-Поті" обсягом 8,6 млн. євро та „Поліпшення транспортної мережі порт/берег у портах Чорного моря" обсягом 0,47 млн. євро. Вони мали величезне значення для розвитку мережі міжнародних транспортних коридорів України, оскільки Іллічівський порт є єдиною точкою з'єднання транс­портного коридору Європа-Кавказ-Азія із Транс’євро­пейською системою транспортних коридорів.

В рамках програми ТРАСЕКА було створено стратегічну чорноморську трасу, що з'єднує Україну і Грузію та Болгарію. З 1996 року тут діє автомобільна, а з 1999 року залізнична паромна переправа Іллічівськ - Поті (Батумі)-Варна.

Обсяги перевезень вантажів поромами на лінії Іллічівськ-Поті зростають і в минулому році перевищували 1 млн. тонн.

Планом дій Тасіс-ТРАСЕКА передбачається реалізація 13 проектів розвитку транспортно-дорожнього комплексу на загальну суму 30,7 млн. євро, де частка України становить 5,87 млн. євро. В галузі залізничного транспорту передбачено реалізацію проекту „Мережа логістичних центрів для всіх держав ТРАСЕКА: Центральна Азія, Кавказ, європейська частина ТРАСЕКА" обсягом 5,5 млн. євро, в т.ч. для України 0,5 млн. євро.

Починаючи з 2007 року згідно з новою програмою „Європейський Інструмент Сусідства та Партнерства" кошти технічної допомоги ЄС для України надаватимуться Міністерству транспорту та зв'язку за галузевим принципом, а не проектним, як нині. Європейською Комісією на 2007 рік попередньо заплановано надати Україні для розвитку транспорту біля 5,0 млн. євро.

Крім цього слід врахувати економічний ефект, досягнутий за рахунок переробки вантажів у портах, збільшення корабельних зборів, створення додаткових робочих місць.

Приєднанням до Угоди Україна підтверджує свою її активну позицію у справі подальшої розбудови і підвищення ефективності функціонування транспортного коридору Європа-Кавказ-Азія. Цей стратегічний маршрут забезпечує торгівельний оборот між Європою та Азією, обсяги якого в цілому перевищують 2 трлн. дол. США, з яких транспортні послуги становлять понад 200 млрд. доларів.

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨